Съд прати квартал извън закона

Съд прати квартал извън закона | StandartNews.com

София. Заради жалба на реститути за една улица, магистратите отмениха цялата регулация. От зоопарка до Околовръстното може да останат без ток и вода, а новодомците без акт 16.

Жалба на двама реститути е на път да превърне в кошмар живота на цял столичен квартал. Тричленен състав на Върховния административен съд отмени регулационния план на района "Витоша - ВЕЦ-"Симеоново", където живеят близо 8000 души. Това включва зоната от зоопарка до Околовръстното, поясни кметът на район "Лозенец" Любомир Дреков, на чиято територия се намират спорните терени. Заради съдебното постановление общината не може да продължи да строи нито водопровод и канализация, нито улично осветление. "Не можем и да ремонтираме улиците, защото няма как да осчетоводим ремонтите, след като въпросните улици ги няма в плана", разказва Дреков.

"Чакахме най-сетне да ни прекарат улично осветление, но явно трябва да се простим с тази мечта", разказва Силвия. Младата майка живее в спорния район "Витоша - ВЕЦ-"Симеоново", чийто регулационен план бе порязан със замах от Върховния административен съд.

"Ние живеем тук от 2008 година, едва напоследък направиха асфалт. Разказвали са ми, че в началото първите заселници на квартала ходели с галоши и лампички на челото, подобни на миньорските, защото нямало нито път, нито осветление", споделя Силвия. Улицата била цялата "на кръпки" - обитателите на всяка кооперация след завършването й прокарвали асфалт само пред своите входове. Едва в последните години направили допълнителни "кръпки", така че по улиците да може да се минава. Именно там се намира спорната уличка "Иван Пейчев", която срути регулацията на целия квартал. Тя също е посвоему уникална, въпреки че няма осветление, стълбовете, през които минава електропроводът, се намират по средата на уличното платно. Причината е, че са поставени там още през 90-те години, когато на мястото е имало ниви, а не квартал. Впоследствие построили улица, но вместо да отчуждят терени само от едната страна, взели по малко и от двете - да няма обидени. Въпреки това такива явно има, защото претенциите на реститути са именно за имоти, намиращи се на нея.

Когато преди десет години Теодор Гарнизов и Георги Митов започват да обжалват регулационния план в частта му, свързана с разширението на ул. "Иван Пейчев", двамата едва ли подозират, че това може да разбуни цял квартал. Те подават жалба срещу решение на столичния парламент от 2001 година, с което е приета регулацията на квартала. Тя обхваща територията между улиците "Тодор Каблешков", "Симеоновско шосе", Околовръстен път и река Драгалевска.

Впрочем кварталът е известен и с един от палатите на Красимир и Николай Маринови, прочули се като Маргините.

Първоначално жалбоподателите са 7 на брой, но впоследствие производството е прекратено при пет от тях и накрая остават само Гарнизов и Митов. Повече от 6 години съдът установява заинтересованите страни по делото, а за известен период то дори е архивирано по неясни причини. През 2011 година съдът все пак излиза с решение и отхвърля жалбата на двамата като неоснователна. Те обаче обжалват, като междувременно като заинтересована страна е конституирана и Галина Филипова. През 2012 година Върховният административен съд отменя изцяло решението на Столичния общински съвет. Общината от своя страна подава молба за тълкуване на решението на ВАС. В него магистратите постановяват, че е отменена регулацията не само за улица "Иван Пейчев", а на всички имоти и улици в района. Вчера "Стандарт" се свърза по телефона с Георги Митов, който обаче не пожела да обясни какъв терен притежава и за колко декара всъщност е битката, поставила в цайтнот цял район в столицата. "Не сме само ние, я вижте колко още жалби има", бе лаконичен той.

Междувременно за десетте години, в които регулацията е действала, в квартала са построени десетки сгради, много от хората са теглили кредити, за да се сдобият с жилища там. Сега те няма как да получат акт 16 за домовете си, не могат и да се заселят. Има изградени канализация и водопровод, но не навсякъде. "Не можем обаче да продължим да строим канализационно мрежа, защото тя трябва да минава под улиците, а улици няма", обяснява кметът Любомир Дреков. В момента се строи и детска градина, която все пак ще бъде спасена и ще заработи благодарение на стария регулационен план, в който тя също фигурира. При отмяната от съда на тази регулация трябва да се върнем към стари планове от 1995-1996 година, обяснява Дреков. Това обаче усложнява неимоверно услугите, които общината прави на гражданите, дори и когато става дума само за издаване на адресна регистрация, защото започва сравняване със стари документи и скици. В момента се очаква да се произнесе петчленен състав на ВАС, който трябва да реши окончателно съдбата на района. 8000 стискат палци то да спаси квартала им.

За в. "Стандарт" Любомир Дреков, кмет на район "Лозенец":

- Г-н Дреков, с какви мотиви съдът отменя регулацията на цял квартал?
- Доколкото знам, част от съдебното решение касае това, че планът не доказва обществения интерес при изграждането на тези улици.
- Какви ще са последиците?
- Ако искаме да правим например канал или водопровод, няма улица, под която да го правим. А знаете, че тази инфраструктура задължително минава под уличното трасе. Имаше планове да се изгражда още, за да може самата канализация да има капацитета да обслужва тази територия, която е доста по-застроена. Не можем да следваме инвестиционна програма в този район. Другият проблем е, че има места, където човек реално може да строи, но не може да въведе сградата си в експлоатация. Хората не могат да се нанесат. Това касае и пътната поддръжка. Улици, които ги имаше в плана, вече ги няма и не могат да бъдат изграждани.
- Какви планове ползвате сега?
- След като планът падна, ние сме длъжни да се върнем на стари планове, но те не обхващат цялата територия. Много зони нямат предишни планове и там възниква проблемът.
Решението е по една от жалбите, но има и още. След като по тази жалба падна планът, какво става с останалите? И, ако се върнем на предходни планове, да не се окаже, че в един момент сме правили нещо, което не е законно. Това според мен не е изчистено от съда като тълкувание. На нас сега ни отнема в пъти повече време да проверяваме всеки конкретен случай, да се ровим в предишни планове, да ги наслагваме, за да видим дали самите имоти са идентични по различните планове. Това е сериозно усилие, но не можем да си позволим като районна администрация едва ли не да спрем живота във "Витоша" - ВЕЦ-"Симеоново" и да не извършваме административни услуги за този район.
- Какво решение очаквате от петчленния състав на ВАС?
- Ако има решение на петчленен състав, всички ще стискаме палци то наистина да е обосновано мотивирано и да отговаря реално на обществения интерес. Нямам нищо против хората, които през 2001-2002 година са пуснали жалби срещу плана. Проблемът е, че решението излиза през 2012. Това са 11 години, в които този план е действал и е бил основата за всички инвестиции, подобрения и въобще за развитието на "Витоша" - ВЕЦ-"Симеоново". И сега изведнъж тази основа пада. Ако приемем, че наистина има проблеми с този план и решението на съда е правилно, можеше по-рано да се отмени.

Местността ВЕЦ Симеоново започва да се разраства в началото на 90-те години, когато членове на бившата силова империя СИК купуват над 100 дка. Център става хотел "Аякс" на ул. "Ангел Каралийчев" 10, където в зората на демокрацията са регистрирани десетки фирми на групировката. След собственика на Аякс Георги Георгиев в местността изграждат свои имения братята Маргини, Димата Руснака и Младен Михалев-Маджо. Сега двата палата на Маргините и Димата Руснака стоят празни, а един от имотите е купен от Младен Мутафчийски. В него той е направил консулството на държавата Сан Марино, чийто почетен консул е.

В квартала през последните години се заселиха тв звездата Николай Бареков и депутатът от БСП Георги Кадиев. В момента обаче и двамата не живеят в апартаментите си. Малка, но китна къща има и кметът на Благоевград Атанас Камбитов.

Ключови проблем в квартала е недоизградената канализация, наличието на неасфалтирани улици, както и липсата на детски площадки.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай