С възстановка и тържествена заря-проверка почетоха паметта на загиналите в Стара Загора

С възстановка и тържествена заря-проверка почетоха паметта на загиналите в Стара Загора | StandartNews.com

Над 2000 жители и гости на Стара Загора наблюдаваха на мемориалния хълм „Бранителите“ мащабната възстановка на боевете за Стара Загора на 19/31 юли 1877 г. В нея бяха използвани 6 оръдия – реплики на употребяваните от руската и турската армии през освободителната война преди 140 години. Тогава се е състоял първият голям сблъсък между двете воюващи армии в Руско-турската война. Изходът от битката предопределя последвалото развитие на военните действия.

В онзи зноен юлски ден около 3500 българи в състава на Българското опълчение с командир легендарния руски генерал Николай Столетов за пръв път влизат в бой за свободата на родината си. Готови, както свидетелстват историческите източници, да жертват себе си до последната капка кръв.

Боят за Стара Загора спира настъплението към прохода и дава възможност на голяма част от бягащото местно население да се изтегли. Той е предтеча на Шипченската епопея и проправя пътя към националното ни освобождение. Поради това местните хора наричат хълма „Бранителите“ „Малката Шипка“. Това е и бойното кръщение на Българското опълчение, което показва, че е достойно за святото дело. След боевете градът е изпепелен, избити са общо около 14 500 души в тези последни дни на юли 1877 г. Това нарежда Стара Загора в олтара наравно с героите-мъченици от Априлското въстание.

Край мемориала „Бранителите на Стара Загора“ над 150 активисти от 22 клуба на Националното дружество „Традиция“, облечени в униформи на опълченци и турски аскер, участваха в пресъздаването на драматичните събития. По време на „сражението“ бяха изстреляни над 4000 халосни патрона, а 200 мощни „пиратки“ наподобиха топовните гърмежи. Във възстановката на боевете и спасяването на Самарското знаме бяха използвани още два коня, реквизит, униформи и т.н. В нея участваха родолюбци от София, Пловдив, Русе, Плевен, Ловеч, Благоевград, Шумен, Ямбол, Казанлък, Велико Търново, Панагюрище, с. Баня – Панагюрско, Априлци – Троян, Бяла Черква, Копривщица, Трявна, Нова Загора и детски клуб „Млад родолюбец“ от Нова Загора и регионален клон 12-ти пехотен Балкански полк – Стара Загора и приятели.

Възстановката беше наблюдавана от представители на общинската и областната администрация, народни представители, общински съветници, делегация от руския град Самара, много граждани и гости на града.

С тържествена проверка-заря почетоха паметта на загиналите, съобщиха от пресцентъра на Община Стара Загора. Председателят на 44-то Народно събрание Димитър Главчев прие строя и поздрави бойците и командирите от представителните роти на Втора механизирана бригада, които участваха в тържествената проверка (заря) по повод 140-годишнината от боевете за Стара Загора, която се проведе на площада пред Общината. В тържествената проверка-заря участваха още вицепрезидентът Илияна Йотова, вицепремиерът Валери Симеонов, областният управител Гергана Микова, председателят на Общинския съвет Таньо Брайков, зам.-кметовете Йордан Николов, Иванка Сотирова и Красимира Чахова, Недялко Ников, зам.-командир на Втора механизирана бригада, представители на Руското посолство и гости от Самара, народни представители, общински съветници, знаменна група, военния духов оркестър, факлоносци и почетни роти от Втора механизирана бригада и др.
С думи, по случай отбелязването на годишнината, към стотиците граждани и гости на площада най-напред се обърна кметът на Община Стара Загора Живко Тодоров. „Днес ние се прекланяме пред подвига на загиналите български опълченци и руски воини за свободата на Стара Загора и свободата на България. Преди 140 г беше извършен истински подвиг, защото тези хора проляха кръвта си и дадоха най-свидното – живота си, макар врагът да ги превъзхождаше като численост. За да можем всички ние да се наричаме днес народ, да можем да възстановим държавността си, да възстановим града си. 
Да, Стара Загора възкръсна от пепелищата. Затова на баира край Чадър могила е издигнат паметникът на Самарското знаме – символ на възстановяването на нашия красив град, на Възкресението на България. Затова, защото всички трябва да уважаваме този подвиг и тази саможертва и да предаваме на младите родолюбието като висша ценност. С провеждането на този ритуал почитаме всички герои, които не позволиха Самарското знаме да бъде пленено, които дадоха отпор при Шипка, както и хилядите старозагорци – изклани, избити от османските орди“, заяви старозагорският кмет.
Церемонията на площада завърши с 3-минутна заря, след което официалните лица се отправиха към Античния форум „Августа Траяна“. Там в 21.00 часа започна тържествен концерт на Държавна опера Стара Загора. В първата му част на диригентския пулт застана старозагорският митрополит Киприан.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай