Опитен дипломат от кариерата, познаващ в детайли Русия и Украйна, които наблюдава от близо и далеч през последните 20 и повече години. Това е Ерик Сет Рубин, когото американският президент Барак Обама номинира за нов посланик на САЩ в България. Пост, който вероятно ще заеме в началото на 2016 г., тъй като процедурата изисква първо изслушване във Външната комисия на Сената, който да го утвърди, след което президентът на САЩ да издаде "атестация", с което го назначава на поста, и чак след като новият посланик положи клетва пред държавния глава, да отпътува за приемащата страна.
Само допреди месец Рубин е зам.-помощник секретар в Бюрото за европейски и евразийски отношения на Държавния департамент. На този пост е от 2011 г., а негов пряк началник е помощник държавният секретар на САЩ Виктория Нюланд. Която, както знаем, е особено активна във връзка с кризата в Украйна още от времето на протестите срещу бившия вече президент Виктор Янукович. Ръководената от нея служба отговаря за интересите на САЩ в цяла Европа, но също и в бившите съветски републики. В портфолиото й влизат и въпроси от международната сигурност, координиране в рамките на НАТО и ЕС, човешки права, демократични процеси и гражданско общество и борба с тероризма.
Преди да стане дясна ръка на Нюланд в периода 2008-2011 г. новият пратеник на Обама у нас е е заместник-ръководител на американското посолство в Москва, когато посланик там бе Джон Байърли, в същия период.
А той стана посланик на САЩ в Русия, след като заемаше този пост в България. Сред най-важните моменти на службата на Рубин в Москва е подготовката на посещението на директора на ФБР Робърт Мюлер - визита, съвпадаща с "рестарта" на отношенията между САЩ и Русия. Както и анализ на втората "газова война" между Русия и Украйна, която се разгоря точно по това време и в който анализ Рубин прогнозира ново спиране на руските газови доставки. Както и стана, а България пострада от това и в двата случая, в една или друга степен.
В частност за Украйна - тя също никак не му е непозната, при това "на терен". От 1994 г. до 1996 г. Рубин е заместник политически съветник в посолството на САЩ в Киев.
Друго важно негово назначение в периода 2006-2008 г. е това на старши асистент на помощник държавния секретар на САЩ по политическите въпроси. На практика той е работил за четвъртата по важност фигура в Държавния департамент след държавния секретар и двамата му заместници. А в този период тази фигура е Никълъс Бърнс, добър познавач на България, който през 90-те, когато избухнаха войните в бившата вече Югославия и се разпадна СССР, той бе част от Съвета за национална сигурност към президента Бил Клинтън. Така че Рубин има вещ поглед към съветското и постсъветското пространство и от този пост.
Още повече че новият американски посланик у нас е бил специален помощник на заместник държавния секретар по политическите въпроси от 1998 г. до 1999 г. Тоест бил е помощник на Томас Пикеринг, който също бе назначен за посланик на САЩ в Москва.
Рубин има и солиден опит с медиите. Първата му работа е като стажант-репортер във вестник "Ню Йорк таймс", за да стигне по позицията на заместник-прессекретар по външнополитическите въпроси на Белия дом, както и директор на "Връзки с обществеността" на Националния съвет за национална сигурност към президента на САЩ в периода 1997-1998 г. Тоест работел е пряко с Клинтън. Рубин е женен от 1988 г. за журналистката Никол Шарън Симънс, с която имат две деца. А баща му е телевизионен продуцент в Ню Йорк. Рубин има бакалавърска степен от университета в Йейл, където завършва история.
Владее руски, украински, испански, френски и тайландски.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com