Стара Загора. Група старозагорски роми намери най-искреното извинение от името на тримата добричлии заради недопустимата им гавра с портретите на Левски, цар Симеон Велики и княз Борис. Младежите пуснаха в youtube клипче, в което пеят химна, и то продължава да среща всеобщо одобрение.
"На петия ден видеоклипът с нашето изпълнение на българския химн вече e гледан от над 8000 души", съобщи инициаторът Стефан Ивов. Обществеността, съседи, приятели, съученици от родния им град Стара Загора също непрестанно поздравяват момчетата. Кметът Живко Тодоров, който днес и утре е в Брюксел за вечерта на България в Европарламента, ги е поканил на среща и ще ги приеме след завръщането си, за да им благодари лично за патриотичния жест.
"Не е поза, няма защо да търсим евтина популярност. Тези момчета и момичета, които запяха химна, наистина обичат България", казва Стефан. Идеята да запишат "Горда Стара планина..." и да я пуснат в интернет, се родила спонтанно, след като заради тримата добрички гамени се надигна истинска вълна от негодувание срещу ромския етнос като цяло. "Не бива заради двама-трима души да обвиняваме всички роми, има и много свестни и съвестни момчета и момичета. Искахме да покажем част от тях", добавя Стефан. А момчета около него наистина са такива. 14-годишният Деян Асенов, които в клипа изпълнява химна на йоника, учи в музикалното училище в Стара Загора. Свири на пиано от 5-6 г., има вече и 15-ина инструментални
пиеси, които е композирал сам
Братовчед е на друг талантлив ромски музикант - Ангел Демирев, който преди време самият китарист виртуоз Стенли Джордан призна за самороден талант. Асен мечтае да стане композитор и да пише филмова музика. Не крие, че ще преследва тази своя мечта докрай. Неговият приятел Демир Мирчев, на 16 г., пък учи в професионалната гимназия по строителство и архитектура "Любор Байер". Завършил основно образование с диплома над 5 и влязъл без проблем в престижното училище. Сега е сред най-силните ученици в специалността геодезия.
"Когато видях клипа с онези момчета от Добрич, направо ми стана гадно", признава пък Асен Петров. Той
не може да проумее как може да се гавриш
с исторически личности, благодарение на които България е оцеляла като държава. Асен е на 16 г. и учи в професионалната гимназия по облекло и хранене "Райна Княгиня". Признава, че неведнъж са го обиждали, но никога не е отвръщал със сила. Просто се е опитвал да ги убеди, че е като тях. Че иска да учи и работи, че има същите мечти.
"Силата на езика, на думите, е по-силна от юмруците", помага му Стефан Ивов. Той е убеден, че езикът на омразата и ксенофобията, които често използват с охота и настървение и българи, и роми, няма да ни помогне да излезем от социалната криза. Напротив, ще ни тласне още по-назад и по-дълбоко в проблемите. Отскоро Стефан е неформален лидер на новата гражданска организация, която се ражда в старозагорския кв. "Лозенец" - "Рома дестини" (ромска съдба). Тя ще бъде под крилото на протестантската църква в квартала, но определено не е религиозна формация. "Няма защо да ревнува православната ни църква,
тя чака хората да отидат при нея
докато останалите вероизповедания идват при нас и реално ни помагат", посочва основната разлика Стефан. Неговият баща от години е протестантски пастор и благодарение на него синовете му растат като образовани и умни момчета. Стефан завършва право в Бургаския университет, остава му само един държавен изпит - по гражданско право. По-малкият - Румен, пък е студент в Тракийския университет в Стара Загора, учи социална педагогика.
"Голямата цел на "Рома дестини" е наистина на промени съдбата на нашите братя и сестри от квартала", посочва Стефан. С помощта на популярното старозагорско сдружение "Самаряни" в момента избистряли философията на тази гражданска организация. Още преди да е проходила официално, Стефан, брат му и останалите вече подготвят първата мащабна кампания - срещу ранните ромски бракове. Готвят не само семинари и обучения с малките момичета и техните родители, но конкретни казуси за трагична съдба на много от тях. "Не е тайна, че много от тези малолетни ромки
стават насила съпруги, за да проституират
след това", посочва Стефан. Разбира се, най-силният аргумент са социалните и здравните последици. "Не може деца да раждат деца и да ги възпитават", убеден е той.
Стефан и приятелите му от "Рома дестини" бягат като дявол от тамян от политическите партии, които заиграват с етносите. И националистическите, и етническите партии според него водят политика на сегрегация. "За тях омразата, ксенофобията са като хранителна среда, без тях те не могат да съществуват", казва младият ромски лидер. Стефан Ивов уверява, че няма политически амбиции. Но амбицията да промениш съдбата на много роми изглежда далеч по-трудна и по-благородна.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com