Протестът утре ще е мирен, няма да позволим провокации, заричат се в града
Първите три незаконни постройки в ромския кв. "Кремиковци" на Гърмен в неделя сутрин бяха изравнени със земята. Направиха го не багерите, изпратени от Дирекция "Национален строителен контрол" (ДНСК), а самите собственици. "Когато държавата си е на мястото, нещата могат да се случат. Присъствах на бутането на първите три строежа в ромската махала, където през целия ден върви проверка на служители на ДНСК, ЧЕЗ, "Социално подпомагане", пожарната и полицията. Сигурно и други местни жители ще съборят доброволно домовете си, които са вдигнати в противоречие на закона. Те ще се настанят при свои роднини в същия квартал", заяви кметът на община Гърмен Минка Капитанова.
По данни на местните хора над 500 души от общо 1000 жители са напуснали махалата.
Част от тях са по горите, за да берат билки
гъби и горски плодове, а други са заминали за Гърция, където ще работят сезонно в селското стопанство.
Установено бе при проверките, че изрядни към ЧЕЗ са не повече от 30 жители на квартала. Много от останалите пък са се прикачили към тях и ползват ток. В община Гърмен в петък бяха получени 124 уведомления за доброволно събаряне на незаконните постройки в ромската махала. Заради заплахата от поемане на разходите при принудително събаряне доста от ромите изявиха желание сами да разрушат къщите и колибите. Решение за бутането им има още от 2011 г., но тъй като няма къде да се настанят, не са предприети крайни действия. Община Гърмен пък преди време е обявила процедура за насрочване на търг за закупуване на парцелите. Гласуваната от общинския съвет цена е 1,10 лева за кв. м.
Създаденият по настояване на министъра на вътрешните работи Румяна Бъчварова щаб
търси подходящи сгради за временно настаняване
на останалите без жилища ромски семейства. "Не сме коментирали възможността да ги преместим в сградите на някои от старите училища, които са закрити. Ромите засега ще се приютят при роднини", сподели Минка Капитанова.
На 2 юни ще проведем мирен протест и шествие, няма да се поддадем на провокации и напрежението да ескалира, увериха от Инициативния комитет. Очаква се местните хора да бъдат подкрепени от футболни агитки и рокери от цялата страна. След инцидента на 23 май, когато над 200 роми атакуваха няколко българи в кв. "Заграде" и раниха десетина души, всяка вечер се провеждат мирни шествия. Те започват пред сградата на общината и приключват при отбивката към ромския квартал в село Марчево.
"Борим се за нещо, което трябва да се случва в държавата ни - законите да се прилагат за всички, а не едни да са привилегировани за сметка на други", твърдят организаторите на протеста.
Бившият кмет на село Марчево Розен Марчев не вярва, че ромите сами събарят незаконните постройки, в които живеят. Той е убеден, че става въпрос за имитиране на дейност. "Това са цигански номера. Няколко ромски семейства започнали да бутат най-порутените строежи. Не вярвам да са живеели в тези бараки. За мен това е камуфлаж. Никога няма сами да посегнат на жилищата си и да се изселят", категоричен е Марчев. И е убеден, че се налага държавата да приложи цялата строгост на закона, за да се реши проблемът с циганското гето край селото.
Поп Георги се моли да няма насилие
Не се сърдя на децата, призна отецът след службата за Петдесетница
Нападнатият от тумба деца от ромския кв. "Кремиковци" отец Георги Кемеров дойде в село Марчево в неделя за празника Петдесетница. 80-годишният свещеник води тържествената служба в храма "Рождество Богородично", където 7 малчугани на възраст от 10 до 13 г. го атакуваха навръх Черешова задушница. Хлапетата го бутнаха, взеха торба с храна и монети на обща стойност 3 лева, след което офейкаха към гетото. Възрастният божи служител, който е с отслабено зрение, останал потресен от вандалщината на децата, на които дава храна на всеки по-голям християнски празник и на Задушница. Не е отказал на никого нищо. И на никого не е сторил никакво зло. Само с добри дела го знаят в целия регион. Съвзел се бързо от стреса и шока в съботния ден. И без проблем водил службата. Ще е в църквата в Марчево и в понеделник, когато е християнският празник Свети Дух.
"Той е много хрисим и добър човек. Истински свещеник. Най-важното е, че е добре, не е наранен, няма физически травми. Но душевната му рана е голяма. При нас служи от 25-30 г., такова нещо никога не му се е случвало", коментираха жители на гърменското селище. Те са гневни, тъй като ромите не са научили децата си поне страх от Бога да имат, ако не от държава и закони.
Отец Георги изкара цялата служба от 9 ч до 11,30 ч. "Нека всички се помолим да няма повече насилие не само в нашето село, не само в община Гърмен, но и в цялата страна. Трябва да сме смирени, да намерим помирението между нас, човеците. Да покажем добродетелите си, те да ни водят, Господ да ни води, а не дяволът", обърнал се в неделя след религиозната служба към миряните възрастният божи служител. Той споделил пред своите близки, че не таи никакви лоши чувства към малките роми, които го нападнаха на Задушница. Надява се, че все още има шанс за хлапетата да намерят правилния път и да го следват. "Не само те, но всички ние да се вразумим, нека има мир и разбирателство, да няма насилие между българи и роми", споделил още отец Георги.
По информация на местните хора в село Марчево седемте малки нападатели на свещеника вече са установени от полицията. С тях работят инспектор от Детска педагогическа стая и служители от отдел "Закрила на детето" в Гоце Делчев. Родителите им пък ги бранят, обяснявайки, че били гладни и затова посегнали на храната и милостинята за храма.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com