Родът на Кристалина Георгиева пази писмо на Дякона

Родът на Кристалина Георгиева пази писмо на Дякона | StandartNews.com

Зам.-председателят на ЕК откри изложба, посветена на прадядо й Иван Кършовски, дал прякора Левски на Дякона

В рамките на посещението си в Добрич зам.-председателят на ЕК по бюджет и човешки ресурси Кристалина Георгиева бе гост на тържественото отбелязване на деня на светите братя Кирил и Методий, а след това откри в Художествената галерия в града изложба, посветена на прадядо й - възрожденецът Иван Кършовски, положил началото на честването на 11 май в Добрич. Пред паметника на братята Кирил и Методий в центъра Георгиева сподели, че за нея е чест като негова наследничка да продължа традицията и да бъде в Добрич на този ден.

"Братята Кирил и Методий дадоха на славянството писменост. Те дадоха на нас – българите, повод да се гордеем, че и ний сме дали нещо на света. Когато си върша работата в Брюксел, минавам покрай Европейския парламент, на първия ред с кирилица е написано „Европейски парламент". Нашата азбука е една от трите азбуки на Европа. Нашата култура, интелигентността на българите, кадърността на нашите деца, те продължават тяхното дело и ние даваме нещо на Европа, и ние даваме нещо на света" - каза Георгиева. Тя отправи поздрав към присъстващите със стихотворението „Обич към родината", написано от четвъртокласника Павел Адриянов и добави: "Добрич е прекрасен град. Добруджа е най-богатият края на България, богат със земята си, с труда на хората, но най-вече е богат с децата си. Моето пожелание към вас е вие да правите Добрич, Добруджа, България, Европа все по-богати, все по-силни. Разчитаме на вас". След това еврокомисарят откри изложба в галерията, където разказа, че дядо й - Иван Кършовски произхожда от един от най-старите борчески родове в България.

"Легендата разказва, че, когато Търново пада в ръцете на турците, великият болярин Кършо със своите най-близки хора се качва високо в Еленския Балкан. Оттогава тръгва родът Кършови – войвода след войвода. Моят прадядо имал четирима братя. Те всички са били поборници за свободата на родината ни, на Отечеството ни. Това, което най-много ме впечатли в неговия живот е, че той е бил много скромен човек, никога за себе си нищо не е поискал. Когато идва Освобождението, неговата мъка е била, че има поборници, забравени. Той за тях се старал да намери място в новата България, за да може тяхното дело да не се забравя. Знаел е 6 езика. Преподавал е, защото е вярвал, че образованието и вярата са тези, които крепят нацията и ще ни доведат до това да имаме наша възродени България. Той е дал прякора на Левски заради лъвския му скок. Левски го е спасил, когато е бил ранен. Те са били близки приятели. Едно от писмата от тяхната кореспонденция, написано от Левски до моя прадядо е тук. То е най-ценното, което за мен е оставила тази кореспонденция, защото посланието в писмото е такова да не гледаш сламката в чуждото око, а да виждаш гредата в своето, да се обединим, ако ще сме хора. Аз се прекланям пред делото на моя прадядо, пред всички, които като него са направили възможно ние да живеем в свободна България. И най-вече се прекланям пред скромността, достойнството му, уважението му към хората около него, за това, че на моите близки и на мен той е оставил това послание – да сме заедно, да сме хора. Той много е обичал България. Аз се старая да вървя по неговите стъпки, доколкото мога. Но, едно нещо мога да кажа на моя прадядо: Аз обичам България!" - сподели Кристалина Георгиева.

В книгата за впечатления на културния институт еврокомисарят написа благодарност към Добрич за уважението към прадядо й. Кметът Детелина Николова й подари томове на Йордан Йовков и монета на Тодор Светослав, който е син на Георги Тертер. Николова обясни, че монетата е намерена на Калиакра, като допълни, че Тодор Светослав е човекът, който е възстановил на практика България, след като тя попада под игото на татарите.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай