Дали един ресторант е добър, ще познаеш по ризотото му. За да бъде то ал денте, нежно и ароматно, се иска голям майсторлък. Това класическо блюдо от италианската кухня изглежда просто, но са необходими голямо внимание и опит при приготвянето му.
Най-важното за успешно ризото, естествено, е изборът на ориз. Той трябва да е кръгъл (къс), богат на скорбяла при варенето. Има определени правила при приготвянето на ризото, които ако се спазват, дават вкусни резултати. Важно е да се ползва тенджера с дебело дъно, в която в малко зехтин се задушава една накълцана глава кромид. Не трябва да се допуска лукът да промени цвета си. После идва ред на ориза. Когато стане прозрачен, се слага струйка бяло или червено вино. Оризът трябва да го попие и чак тогава започва добавянето на течност (винаги гореща) - вода, пилешки бульон, бульон от морски дарове или зеленчуков, зависи от избора. Съотношението вода-ориз трябва да бъде 2,5 към 1. Водата или бульонът се добавят постепенно, като трябва да се изчаква оризът да попие предната "порция". В ризотото може да се добавят масло, пармезан, зелени или сухи подправки. Оригиналното италианско ризото се приготвя с масло. На Ботуша слагат масло и настърган пармезан в края на готвенето, при сервиране пак ръсват от сиренето. Ризотото винаги се поднася горещо.
Със зеленчуци
Продукти: 400 г ориз за ризото, 1 глава кромид лук, 2 с. л. лека майонеза, 200 г тиквички, грах, зелен фасул, 150 г броколи, 100 г листа от пресен спанак, пилешки бульон, 100 мл бяло вино, 50 г пармезан, сол, черен пипер, няколко листенца босилек.
Приготвяне: Водата се слага на котлона да се топли( не трябва да завира), слага се и пилешкият бульон от кубче. Накълцаният на ситно лук се задушава в зехтин 2-3 мин, като не трябва да сменя цвета си. Добавя се оризът и когато стане прозрачен, започва постепенното наливане на течност. Бърка се почти непрекъснато до готовност. Зеленчуците се сваряват, но трябва да се внимава да останат хрупкави. Отцеждат се и се добавят към готовото ризото, като много нежно се разбърква. На края се слагат майонезата и настърганият пармезан и пак се разбърква. По желание може да се подправи със ситно нарязан копър, див лук, риган. Украсява се с малко от хрупкавия зеленчук, който предварително сме заделили за декорация. Бодват се няколко листчета босилек.
Със сьомга и шафран
Продукти: 250 г сьомга, 240 г ориз за ризото, 1 глава лук, 1 с. л. нарязан на ситно див лук, 200 мл бяло вино, 400 мл зеленчуков бульон, 50 г пармезан, 2 с. л. сирене маскарпоне, 20 г масло, шафран, сол, черен пипер.
Приготвяне: Зеленчуковият бульон се приготвя, за да бъде горещ. Маслото се разтопява на среден огън в дълбок тиган. Лукът се нарязва на ситно и се задушава в него, но без да променя цвета си. Слага се оризът и когато стане прозрачен, се сипва бялото вино. Оставя се оризът напълно да го попие, като се бърка постоянно. После започва постепенното добавяне на бульона и непрекъснато се бърка. Накрая се слага шафранът и се разбърква.
Сьомгата се реже на кубчета и се слага в ризотото, когато оризът е почти готов. Покрива се с похлупак и се готви още 5 минути. След това се добавят маскарпонето и пармезанът, овкусява се със сол и черен пипер. Ръси се със ситно нарязан див лук и пак леко се разбърква. Поднася се с перца див лук.
Опитайте
Италианска класика с гъби
Продукти: 600 г ориз, 2 скилидки чесън, 500 г гъби, нарязани на кубчета (ако се използват сухи, се накисват 15-20 мин в гореща вода), около литър и половина зеленчуков или телешки бульон, 1 с. л. накълцан на ситно магданоз, пармезан.
Приготвяне: В малко зехтин се запържва ситно нарязаният чесън, като се внимава да не покафенее (той само трябва да отдаде аромата си на зехтина и да се извади). Слагат се гъбите и се готвят 1-2 мин в зехтина. Добавя се и оризът, който се пържи с гъбите също 1-2 мин. Слагат се 2 чаши от бульона и се бърка непрекъснато. Тази операция се повтаря до абсорбирането на почти всичкия бульон. Ризотото не е нито каша, нито супа. Затова е важен моментът на отдръпването от котлона. Бърка се с дървена лъжица, за да не залепва за дъното на тенджерата. Когато е готово, се ръси с магданоз и се сервира с пармезан. Италианците обикновено добавят масло в края на готвенето или пълномаслена сметана, когато ризотото е с гъби.
Топрецепта
Свинско филе с гарнитура
Взема се прясно свинско филе, нарязано на порции, и в дълбок съд се овалва в смес от счукани зърна кориандър, едросмлян червен пипер /добре е, ако е леко лютив/ и сол. Сипва се зехтин и парчетата отново се овалват в него. В тиган с малко мазнина месото се пържи за по няколко минути от двете страни. Изважда се и се слага в чиния, покрива се с алуминиево фолио.
На пара се сваряват нарязани на едро по дължина моркови и розички броколи. Отдолу се слагат морковите, отгоре - броколи. Готови са след 5 минути. Изваждат се, отцеждат се, връщат се в тенджерата и леко се посоляват. Взема се дълбок тиган, в който се слага масло. Добавят се зеленчуците и се разбъркват няколко пъти, за да "усетят" маслото. Накрая им се слага лъжица мед и отново се разбъркват. Още една гарнитура е оризът, който се сварява така, че да остане сочен. За вкус му се добавят слънчогледови и тиквени семки, запечени на тиган. Ястието е лесно за приготвяне и е много представително за гости.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com