Развод с парното само след саниране

Столична община готова с безплатни проекти за обновяване на 200 000 панелки

Развод с парното само след саниране | StandartNews.com

София. Разводът с "Топлофикация-София" най-после ще стане възможен, но след саниране по европрограмата "Обновени домове". Задължителен елемент в подобряване на енергийната ефективност на панелните жилища ще е смяната на вертикалните тръби на парното с хоризонтални. Това ще позволи сключване на индивидуални договори с "Топлофикация". Така столичаните, които от години не са с радиатори и не желаят да ползват парно, най-после ще може да се освободят от таксите за мощност и сградна инсталация.

Преминаването към вертикални щрангове и дистанционни топломери пък ще обезсмисли съществуването на топлинните счетоводители. Данните от уредите ще постъпват директно в "Топлофикация", без да се налага преразпределение на енергията в сградата.

Столична община вече е готова със 79 типа проекти за саниране на 204 хиляди панелни жилища, в които живеят половината софиянци, съобщи кметът Йорданка Фандъкова. Те ще бъдат предоставени на хората напълно безплатно. Това спестява поне по 600 лв. на апартамент.

Безплатно ще бъде издаването и на разрешения за строеж. Държавата вече договори с Брюксел да финансира 75% от разходите. За социално слаби пък ще бъдат поети на 100%. Общината обещава за нейна сметка да благоустрои пространството около блоковете. "Вдъхваме изцяло нов живот на панелките. Санирането не е само външна топлоизолация, а и подмяна на ВиК, електро- и топлинните инсталации, на асансьорните уредби, както и архитектурни подобрения", заяви главният архитект на София Петър Диков. Очаква се по този начин от два до три пъти да паднат разходите за парно, ток и вода.

Общината ще възложи на три независими фирми да остойностят всички разходи. Засега е ясно, че смяната на топлинната инсталация с вертикална ще струва средно 1400-1500 лв. на апартамент. Тепърва ще се изчислява каква част от парите за подмяна на инсталациите ще се поема от "Топлофикация" и ЧЕЗ и да бъдат включени в инвестиционните им програми. Ще се водят разговори и с производители на основни материали да предложат преференциални цени при по-големи поръчки, заяви арх. Диков.

До месец Столична община ще разпространи до етажните собствености проектите за саниране. Те ще бъдат качени и на сайта на кметството. От есента тези, които са взели решение за включване в проекта, ще може да поискат конструктивно обследване на тяхната секция. То ще покаже колко ще струва на всеки собственик санирането на блока. По желание може да се избере надграждане на един мансарден етаж, който впоследствие да бъде продаден или отдаван под наем.

Досега в София има подадени 53 заявления за саниране, като за две сгради вече е осигурено финансирането. След 2014 г. от Брюксел се очакват десетократно повече средства за обновяване на панелките в България. След тях идва ред за саниране и на блоковете с едроплощен кофраж (ЕПК).

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай