Русе. Русенският бизнесмен и бивш общинар Виктор Епщайн тръгва на битка с Темида за 62 млн. Край Дунава вече кръстиха разорения строителен бос "беднякът милионер". След като се забърка в скандали с подкупи и укриване на данъци, станалата известна като комисия "Кушлев" внесе срещу Епщайн рекордния иск за отнемане на имущество, придобито от престъпна дейност. Делото би трябвало да тръгне на 28 ноември в Софийския градски съд (СГС).
Имане за 61 848 397 лв. трябва да брани в съда разореният Виктор Епщайн. От комисията "Кушлев" са запорирали апартаменти, магазини, поземлени имоти, автомобили на строителния бос. По делото са описани 3 жилища в столичния кв. "Лозенец", 5 апартамента в Русе, 3 снек-бара, 9 магазина за хранителни стоки в дунавския град, 3 дворни места с построени и незавършени жилищни кооперации и 6 поземлени имота с административни сгради пак там, 2 мандри с постройки в град Ветово и село Семерджиево. Запорирани са и 11 леки коли. Събрани са данни, че за проверявания период Епщайн и съпругата му като физически лица са направили
разходи за 82 229 минимални работни заплати
общо. Парите са дадени за придобиване на недвижими имоти, движимо имущество, издръжка на семейството, пътувания в чужбина, дялове в търговски дружества, разходи за откриване на депозити, платени данъци и глоби и др. Размерът на реализираните доходи обаче е едва 169 минимални заплати. В изготвения икономически анализ от "Кушлев" констатирали, че превишаването на разходите над доходите е 82 060 минимални работни заплати. Виктор Епщайн оспорва предявения му иск от Комисията за конфискация на имущество, придобито по престъпен начин. Оценката му по нотариални актове е за 4,177 млн. лв. По негови сметки от бизнеса си
спечелил 42 млн. лв. и е похарчил 38 млн. лв.
Междувременно в Русе бе обявен четвърти търг от частен съдебен изпълнител за къща на Епщайн в центъра на града. Ипотекираният имот с общо 452 кв. м застроена площ се продава за 121 980 лв. Той е по изпълнително дело на банка заради 400 000 лв. необслужени кредити.
Възходът за Виктор Епщайн започва с бума на строителството преди кризата. Когато е на гребена на вълната, богатият бизнесмен се впуска и в политиката. Така, в рамките на миналия мандат на общинския съвет в Русе, дори оглавява бюджетна комисия в местния парламент. Падението на Епщайн започва след две дела, завършили с присъди. Едното е за катастрофа, второто - за подкуп. Бизнесменът от Русе прекарва година и осем месеца зад решетките след присъда от 2,5 г. затвор за причиняване на катастрофа с двама убити и трима ранени край Провадия. Осъден е ефективно през 2009 г. и лишен от правото да управлява кола за 3 г. Пътният инцидент е от есента на 2008 г. Според обвинителният акт строителният предприемач е управлявал "Мерцедес"-а си с близо 210 км/час. Поради високата скорост се откъснали отломки от протектора на задната лява гума на автомобила. Виктор натиснал спирачките, но загубил контрол над колата и се е ударил челно в друго возило. При зверския удар загинали спътникът му Вихрен Петров и д-р Ася Матева, пътуваща във втората кола. Със сериозни контузии, счупени тазови и бедрени кости и други фрактури били двете момичета, спътнички на Епщайн, и съпругът на починалата лекарка.
1 г. преди зверската катастрофа Виктор Епщайн влиза в общинския съвет на Русе и оглавява група "Радикали".
Политическата му кариера трае близо 2 г.
до лятото на 2009 г., когато доброволно се отказва от поста. Мотивите на Епщайн са, че няма възможност да изпълнява функциите и задълженията си като общински съветник. Заявлението си бизнесменът подава няколко дни след като в Русе гръмва скандал, в който е замесен с още двама общинари. Те са арестувани и обвинени за вземане на подкуп от местен бизнесмен. Епщайн пак се изправя пред Темида заради търговия с влияние, този път се отървава с 2-годишна условна присъда с 4 г. изпитателен срок.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com