Различни, а не прокажени

Различни, а не прокажени | StandartNews.com

Децата със специални потребности са като прокажени за обществото

Преди няколко дни към "Стандарт" се обърнаха родителите на "различно" дете. От онези, които обикновено споменаваме, когато става дума за интеграция в училище, но удобно забравяме, когато се срещнем очи в очи с тях. Разказах историята на малкия Влади с очакването училището да реагира. Онова, което не очаквах, беше масовата реакция на семейства, в които растат деца с подобни проблеми и които от години се въртят в същия омагьосан кръг - да сменят училище след училище, с надеждата техните деца да бъдат приети все някъде. Приети, без някой да им лепи етикети.

Излиза, че в последните години, въпреки че усвоихме целия европейски жаргон в тази деликатна сфера на педагогиката, включително и да наричаме тези момчета и момичета с евфемистичното "деца със специални образователни потребности", обществото ни всъщност не е готово да ги приеме. Те се интегрират в общообразователното училище по документи, но прекрачат ли прага на класната стая, всяка идея за интеграция остава зад гърба им.

И остават сами в джунглата

от малчугани, които възпроизвеждат същите и дори по-жестоки стереотипи от тези, които битуват в обществото ни. Което е наложило на подобни хора стигма. И което си мисли, че грижата за тях се изчерпва с изграждането на рампи и асансьори за трудноподвижните /което безспорно е необходимо/, или с назначаването на един ресурсен учител или логопед в училището, който ще им помага при усвояването на материала, когато имат нужда от това. Всъщност помощта, от която тези деца имат най-жестока нужда, е да бъдат приети.

Да не се усещат като случайно долетели във враждебна среда, която винаги ги поставя в ъгъла и очаква от тях благоразумно да мълчат, да не създават проблеми, да си знаят мястото. Явно подобно нещо очаква и самата ни образователна система от техните родители - след като са имали неблагоразумието да отгледат такова дете, да си траят и да бъдат доволни, че поне в някакво училище са го приели. Ама имали претенции да изискват специално отношение спрямо него? Ами да си го гледат вкъщи - и без това законът скоро ще позволи да бъде въведено домашно обучение и така родителите ще могат да си оттеглят "различните" деца в благопристойното усамотение на дома, където

никой няма да ги тормози

В училището, където родителите на Влади са записали детето си, на една от родителските срещи станал баща и заявил "Вие, както сте тръгнали, още малко ще заобичате и циганите". Дотук с идеята за толерантност, мултиплицирана в малко помещение с размерите на класна стая.

Затова и за десетки родители намирането на подходящо училище за детето им се превръща в ходене по мъките. В големите градове те непрестанно получават съвети да потърсят за малчугана училище някъде в другия край на града, докъдето обаче нито държавата, нито общината са в състояние да му осигурят транспорт. Още докато стигнат четвърти клас, тези деца като правило са сменили по няколко училища, което само допълнително задълбочава стигмата върху тях и им залепва етикет, който няма отлепване.

Защото ресурсните учители, където ги има, може и да работят с тях в клас, но никой не обяснява на останалите деца защо и как трябва да приемат различните от себе си. Никой явно не го обяснява и на техните родители, защото според едно неотдавнашно проучване се оказа, че близо две трети от семействата, участвали в анкета по тази тема, не искат синът или дъщеря им да учи с подобно дете. Мнозина дори не знаят какво се крие зад лошо формулираното название "специфични образователни потребности", което всъщност би трябвало да бъде заменено.

Защото специфични потребности има всяко дете - независимо дали има някакво ментално или физическо увреждане, или няма такова.

Част от родителите на другите деца и дори учителите се държат, сякаш проблеми като дислексия и аутизъм например са заразни и детето им може да ги прихване. Самите учители всъщност се затрудняват да работят с подобни ученици, защото и на тях никой не е обяснил спецификите в тяхното възприятие, начините, по които може да им бъде оказана помощ. А и в един клас с повече от 20 деца трудно могат да отделят време за справяне с такъв проблем, особено ако в добавка имат и няколко по-буйни ученици.

Така че най-често се опитват да тушират всички инциденти с "различните" и просто ги загърбват. Благодарение на което обричаме десетки малчугани така и да не научат нищо в училище, защото на практика няма кой да се занимава с тях. А щом като това става в столицата, проблемът вероятно тежи с двойна сила в малки градчета или села, където училището е единствено. И дори не можеш да преместиш детето си в друг клас, освен ако не се преселиш другаде.

Проблемът се задълбочава и от това, че често пъти уж компетентни психолози лепят на децата диагнози, каквито всъщност те нямат. Най-често с лека ръка се "раздава" хиперактивността - ръководители на определени центрове за работа с "проблемни" деца разказват, че след като малчуганите започнат да ги посещават, много от тези диагнози биват "скъсани" - тоест оказва се, че детето няма подобен проблем.

В други случаи "вината" е на родителите, които отказват да признаят, че нещо се случва с детето им, и така проблемът с него бива открит твърде късно - едва когато тръгнат на училище. Факт е обаче, че обществото ни е длъжник на тези деца, и то не само законодателен длъжник. И вероятно още дълго ще е така, независимо колко пъти ще сменим понятието, с което ги наричаме, за да изглежда по-завоалирано, не толкова обидно и всъщност неказващо нищо. Защото, независимо от името си, те винаги се чувстват сами. А дори и да се откажем да ги назоваваме, те няма да изчезнат.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай