Растенията стават батерии

Растенията стават батерии | StandartNews.com

Електричеството не расте по дърветата, но вероятно може да бъде генерирано чрез тяхната помощ. Именно с тази цел изследователи от Университета по инженерство и технологии в Лима, Перу, създават технология, способна да впрегне енергията, произвеждана в почвата при растежа на едно растение, и с нея да захранят една настолна лампа.

Технологията използва метална мрежа за улавяне на електроните, излъчвани от т.нар. геобактерии - микроогранизми, които растенията освобождават при растежа си. В рамките на един ден тази мрежа зарежда батерия, която произвежда достатъчна електрическа енергия, за да позволи на лампата на снимката да работи в продължение на 2 часа.

Изследователският екип тества този тип лампи в общността на Нуево Сапоса в Перу, която има изключително ограничен достъп до електричество. Обикновено местните използват керосинни лампи за осветление, но горивото е скъпо, а изпаренията - неприятни.

В случая поставянето на соларни панели би било по-евтиното и утвърдено решение на този проблем, но не в това е въпросът. Този експеримент е доказателство, че концепцията растение-батерия може да бъде реалност. А технологията би могла да се разрасне и утвърди също като тази на слънчевите панели. Ако едно растение успява да даде светлина на едно дете за 2 часа, колко ли електричество ще могат да осигурят всички дървета в бедния Нуево Сапоса?

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай