Д-р Хаус вече е на щат в "Стандарт". И е запретнал ръкави, за да се пребори с болежките ви. Пратете ни въпрос на [email protected] и "Стандарт" ще ви консултира най-добрите BG лекари.
Тази седмица д-р Хаус разяснява тънката граница между кома и мозъчна смърт. За 2012 г. са дарени органите на само двама загиващи българи. А близките на пациентите в мозъчна смърт много посрещат с недоверие думите: "Няма шанс, трябва да изключим апарата". Може ли лекарите да сбъркат кома с мозъчна смърт? И да изключат поддържащите системи на пациент, който има шанс да се събуди? Истините и митовете разбулва д-р Димитър Николаков, началник на Второ отделение към Клиниката по Анестезиология и Интензивно лечение в Университетска многопрофилна болница за активно лечение "Св. Анна" - София
При комата пациентът е в безсъзнание. Тя може да бъде обратима или необратима. Поради някаква причина човек може да изпадне в коматозно състояние, но може да излезне от него, т.е. - да се събуди. Когато изпадне в дълбока кома, обикновено тя може да продължи дълги години. Тези състояния са познати на лекарите като т.нар будна кома. При нея има нарушение на кората на мозъка. Mоже да бъде повърхностна, средно дълбока и дълбока. Има много точна точкова система, която определя степента й на дълбочина. Колкото са по-малко точките, толкова е по-дълбока комата. Колкото са повече, толкова е по-повърхностна e и може да граничи с пълно съзнание. Като се добави и продължителността на комата, лекарите се опитват да дадат прогноза за излизането от нея. Комата означава, че пациентът е жив. Много хора живеят в състояние будна кома в извънболнични или домашни условия 10 и повече години.
Благодарение на развитието на реанимацията и интензивните грижи, преди повече от 50 г. се появи диагнозата "мозъчна смърт". Когато се намесят реаниматорите, се оказва, че болният може да има сърдечна дейност, изкуствено да се поддържа неговото дишане, но мозъкът му да е загинал – мозъчна смърт. Болните в кома са живи,а тези с мозъчна смърт – не. Ето тук е тънката разделителна граница. Когато се констатира мозъчна смърт, то тогава лекарите говорят за донорска ситуация. Органите, които могат да се вземат са бял дроб, сърце, бъбреци, черен дроб, панкреас, ретината на окото. С тях може да се продължи живота на други болни.
Кога се стига до необратимото?
След катастрофа, тежък мозъчен инсулт, руптура на мозъчна аневризма с голям мозъчен кръвоизлив, битови инциденти – след травматична увреда на главата на пациента, различни форми на интоксикация - например при употреба течност за чистачки (етилен гликол), метилов вместо етилов алкохол, след употреба на наркотици. Първо се изпада в кома и след това, въпреки усилията на лекарите, може да настъпи мозъчна смърт. Това е периодът, в който болният може да стане донор. Най-често това са млади хора, в работоспособна възраст около 40 г.
След вземане на свръхдоза наркотици е малко по-особено - дишането е силно затруднено, мозъкът се уврежда от липсата на кислород, което води до кома,а след нея – мозъчна смърт, но не е задължително!
Лекарите познават и едно друго състояние, т.нар медикаментозна кома, когато болният принудително се въвежда в нея. Целта на този метод е да се даде покой на мозъка и да се предпази от допълнителни увреди. Това е лечебен метод и медикаментозната кома е напълно обратима.
Кой решава има ли шанс?
Обявяването на мозъчна смърт става с помощта на 4-членна комисия и многобройни изследвания, които след това остават във файла на донора, които могат във всеки един момент да се проверят. Заключението идва от лекари с призната специалност по анестезиология и интензивно лечение, неврология (неврохирургия), лекуващ лекар и специалист по образна диагностика. Най-важното е, че лекарят, който "открива" донора и докладва за такъв пациент в Агенцията по трансплантациите, не участва в комисията, която се произнася, че пациентът е с мозъчна смърт и във вземането на органите. Има медицински процедури, които са световна практика за установяване на това състояние. Някои са основни, други са допълнителни, но когато всички се изпълнят може да се постави диагноза "мозъчна смърт" от оторизираната комисия. Сред тях особено важно е ангиографското изследване, което показва дали има кръвоснабдяване на мозъка. Други симптоми са:
* мускулна арефлексия и хипотония
* широки зеници не реагиращи на светлина
* липса на мозъчно-стволови рефлекси
* пълно „мълчание” от ЕЕГ изследванията на мозъка
* болният не прави нито 1 вдишване, оставен 4 минути без апаратно подпомагане.
* кора, подкорие, мозъчен ствол са загинали
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com