Икономическата зона "Тракия" може да стане мост към Европа за Поднебесната империя
В съседните страни цените са от 10 до 50 на сто по-високи
Ниските цени на индустриалната земя и на наемите на офиси и складове са отлична предпоставка за привличане на големи китайски инвестиции в България, смятат експерти. Цените на терените в индустриалните зони на регион Пловдив варират между 19 и 50 евро/кв. метър, сочи справка в сайта Invest.Plovdiv.bg. Разбира се, традиционно най-високи цени държат терените, към които са насочени основните интереси на инвеститорите - индустриални зони "Марица", "Раковски" и "Стамболийски". Наемите за офис площи, складове и индустриални помещения в тези индустриални зони се движат от 2 до 8 евро/кв.м. на месец, като за индустриални зони "Марица" и "Раковски" наемът на складове е средно 3,7 евро/кв.м. на месечно.
Като цяло цените в индустриалните зони на "Южен централен район - Пловдив" са конкурентни в сравнение със съседните страни и са най-ниските на Балканите. За района около Букурещ например месечният наем на складове е с 10-15% по-висок. С над 20% по-високи са и наемите на офиси и индустриални площи в региона около Белград, с над 50% по-скъпи са около Солун.
Така елементарната сметка показва, че при покупка на земя за индустриални нужди например в индустриалната зона "Карлово" в рамките на 15 евро/кв.м., което е под цената на земята в досегашните индустриални зони за строителство на многофункционални складови помещения, инвестицията се изплаща, при това - само от наеми, в рамките на само 6-8 години.
Доказателство за високия потенциал на "Южен централен район - Пловдив" да привлича инвестиции вече е Евро-Китайската икономическа зона "Тракия". Именно тя беше презентирана лично от министъра на икономиката Божидар Лукарски като публично-частна инициатива, включваща 9 общини, 6 индустриални зони и 3 клъстера по време на посещението на българската правителствена и бизнес делегация в края на ноември 2015 г. в Китай. Досега зоната успешно е привлякла инвестиции от над 1 млрд. евро и над 110 чужди и местни водещи компании. Целта на зоната е да създаде мост между Китай и Европа и да се превърне в център на индустрията, търговията и модерната логистика. Зоната е разположена е стратегически на магистрала "Тракия" и Първа жп линия, която свързва Европа с Азия.
Предстоящото отдаване на концесия на летище Пловдив допълнително ще подпомогне логистиката и развитието на бизнеса в Пловдивския регион.
Логистичен хъб Пловдив има за цел да съчетае увеличаващия се карго трафик от Китай към ЕС чрез електронната търговия с интегрирана логистика и авиационен проект" - обяви тогава министър Лукарски. Конкурентните предимства на проекта са именно в интегрирането на неговите компоненти - Пловдивското летище, намиращите се в близост икономически зони, свободната търговска зона, като по този начин се изгражда "one-stop shop" (едно гише) за китайските компании вносители в ЕС, категоричен беше икономическият ни министър. Всички тези предимства, съчетани с благоприятния икономически, данъчен и ценови режим, правят България и конкретно "Южен централен район - Пловдив" конкурентни спрямо другите европейски входни точки за привличане на китайски инвестиции към пазара на ЕС.
Важна е подкрепата на държавата
Здравко Димитров, областен управител на Пловдив
Всички инвестиции са добре дошли в Пловдив и областта. Ние естествено сме готови да помогнем. Не само за инвестиции от Китай, но като цяло, за инвестиции от всякъде. Отворени сме към сътрудничество, областната администрация да помогне с каквото може, по-бързо да стават проектите. Важно е да има някакви гаранции, че държавата стои зад тези проекти, защото специално за Китай е много важно държавата да стои зад техните проекти. Има готовност от страна на областна администрация Пловдив да съдейства за реализиране на инвестиционния проект жп магистралата "Южния път на коприната", свързваща Китай, Инстанбул с Централна и Западна Европа. Ние заставаме изцяло зад това, каквото зависи от нас, каквото може да направим, ще го направим.
4 гимназии ще обучават кадри за инвеститорите
Емил Кабаиванов, кмет на Карлово
При всички случаи инвестициите в индустриалната зона на Карлово ще се отразят положително на региона, защото една инвестиция създава работни места. Освен това се увеличават приходите в общината. Като се създават работни места, особено ако са такива, които са по-добре платени и изискват необходимото образование, задържаме млади хора да останат в Карлово, да не ходят в големите градове като София и Пловдив или пък извън границите на България. Ние с китайски кандидат-инвеститори разговаряме от няколко години, те имат интерес към производството на продукти от маслодайна роза, създаването на хотели, СПА туризъм и т.н. Така че сме отворени за работа и бихме приветствали тяхното идване. Разбира се, има няколко условия, които трябва да се спазят. На първо място производството да не замърсява природната среда, защото едно от големите предимства на Карлово е чистият въздух и запазената природа. И да спазват българското законодателство във всяко едно отношение. Още от времето на бурното развитие на машиностроенето - 80-те години, има някои кадри в града, които още са в работоспособна възраст. Но имайте предвид, че имаме четири професионални гимназии в района, които биха могли да обучават кадри съобразно нуждите на инвеститорите в района. Съвсем нормално е да се съчетае необходимостта от квалифицирани кадри и възможностите на професионалното обучение в общината.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com