Военният музей добави ордените на трима президенти към съкровищницата си
Експозицията примирява епохите на монархията и републиката
Историческите колекции успяват да примирят враждуващите и разкъсвани от противоречия епохи на монархията и републиката. В сряда в Националния военноисторически музей /НВИМ/ отличията, получени от трима български президенти - д-р Желю Желев, Петър Стоянов и Георги Първанов, тържествено бяха изложени в специална експозиционна зала при пистолетите, огърлиетата и сабите на царете Александър Батенберг, Фердинанд и Борис Трети, както и до внушителната по размери сбирка на Тодор Живков.
"Представянето на тези отличия е прочит не само на нашето уважение към държавността и към българската история, но и един своеобразен прочит на европейската история от последните повече от сто години. Тези отличия носят усещането как Европа и светът гледат на нашата страна, как оценяват нашите усилия на полето на дипломацията. Всичко това е поле за многобройни изследвания", заяви директорът на НВИМ доц. Соня Пенкова. Според нея новата експозиция ще бъде и
твърде любопитна за колекционерите и нумизматите
тъй като в нея са събрани най-високите световни отличия за повече от век - нещо, което не може да бъде видяно на друго място. "Показваме една нова страница от историята на България - отличията не само ще допълнят експозицията на Националния военноисторически музей, те ще отворят една цяла нова тема - за демократичните институции в годините на прехода от тоталитарен комунистически режим към демокрация. Това е продължение на една важна институционална традиция, чието начало положихме със създаването на Съвета на президента", посочи в словото си на откриването президентът Росен Плевнелиев. Държавният глава допълни, че силни са онези народи, които познават миналото си, научили са уроците от историята си и умеят да надграждат и стъпка по стъпка да вървят напред. "Наш дълг е да разказваме на идните поколения всички периоди от историята ни по един честен начин", заключи Плевнелиев. Той изтъкна и друг президентски проект, чиято реализация е в ход - създаването на Президентска библиотека, за която той отново разчита на помощта на президентите Стоянов и Първанов, както и на дъщерята на д-р Желев - Станка.
Колекцията с отличията на държавните глави
води началото си отпреди 80 години
Първите 150 ордена на княз Александър I дарява съпругата му графиня Хартенау-Батенберг. За дарението графинята получава златния дарителски знак на фонда "Военни паметници и музеи". До смъртта си тя е негов почетен председател. Колекцията наброява над 150 отличия, от които в залата са показани 50. Медалите на цар Борис III са предадени през 1946 г. чрез коменданта на дворец, по личното настояване на царица Йоанна. Царското семейство е традиционен дарител на Националния военноисторически музей, благодарение на което днес той притежава отличия, униформи и лични вещи на цар Фердинанд I, княгиня Мария-Луиза, царица Елеонора и принцеса Клементина. Колекцията с отличия на Борис III наброява 98 отличия, 36 от които са показани в залата. В сбирката са намерили място уникални отличия на династии, управляващи Европа до Втората световна война, ордени на несъществуващи вече държави и регалии на свалени кралски дворове.
Колекцията от медали на Тодор Живков е предоставена на музея за временно експониране от неговите наследници през месец май 2005 г. Тя наброява 73 отличия, 57 от които са показани в залата. В нея може да се видят и ордени на страните от социалистическия лагер, повечето от които днес вече не съществуват. Сред тях са звездите на почетните звания "Герой на НРБ" и "Герой на социалистическия труд", орденът "Ленин" (СССР), орденът "Октомврийска революция" (СССР), звездата на званието "Герой на СССР" и други. Интерес предизвикват непознатите за българския посетител ордени, получени от Тато в Азия, Африка и Америка.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com