София. Военните са готови да дадат стари казарми за бежански лагери. Жилищата обаче са в крайно окаяно състояние, обяви военният министър Ангел Найденов. Причината е, че помещенията отдавна са с отпаднала необходимост и не са ползвани в последните години. Поради това ще бъде нужна огромна сума, за да бъдат пригодени за живот. Найденов обяви, че по първоначална преценка на експерти ще се наложи да бъдат отделени около 10 милиона лева.
Тези пари са за ремонт на сградите само в 26 войскови района, като след инспекция те са оценени от Министерството на отбраната като подходящи. Тепърва обаче ще започне втора оценка от Държавната агенция по бежанците, за да се изготви точен доклад колко пари ще са нужни за ремонтите. Не е ясно кога майстори ще влязат в тях да ги стегнат. Найденов допълни, че не се знае и колко сирийци ще преминат границата ни в търсене на убежище. За момента се приема, че техният брой ще е около 10 000 до края на годината. Определените имоти са главно в Южна България - около Самоков, Благоевград, Димитровград, Смолян, Айтос, Чирпан и други.
Военният министър увери, че ще се прави и допитване до местните власти дали искат бежански лагер в общините си. Кметът на кресненското село Сливница Йордан Дончев вече изрази готовност да приеме сирийци на бившия военен полигон. По думите му жителите на селото не се страхуват от бежанците, тъй като са наясно, че лагерът ще бъде охраняван от войници. Кметът на село Охрид, Врачанско, Трифон Денков обаче отсече, че съселяните му не искат сирийците, защото се опасяват, че "ще им вземат хляба". Междувременно стана ясно, че шефът на ВМА генерал-майор доц. Стоян Тонев е готов да предостави спално бельо, ваксини за инфекциозни заболявания, клинична лаборатория и лекари за лагерите.
Бегълци от Сирия ще учат във Враждебна
Децата на сирийските бежанци ще учат в столичния квартал "Враждебна". Просветното министерство е отпуснало училищна сграда там по искане на Агенцията за бежанците, каза министър Анелия Клисарова. В момента у нас има 134 сирийски деца. 38 от тях са без родителите си. Семействата на други 27 пък са изразили изрично желание да ги запишат на училище у нас. От първи октомври децата започват шестмесечни курсове по български език, за да могат да се интегрират. Намерени са и учители арабисти, както и помагала и учебници. В момента се проверява колко деца бежанци има в страната, за да бъде осигурено школо и за тях.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com