Безработица, мизерия, несигурност. С тази присъда от 25 г. живее Северозападът - най-бедното кътче в Европа. А спасение не идва от никъде. Правителствата се сменят, а гръмките им обещания за възраждане на някогашния промишлен рай засега остават само на думи. И за кабинета "Борисов 2" Северозападът е в графата "приоритет". Дали ще успее да пресече омагьосания кръг - е един от тестовете пред настоящото правителство.
Кой изпрати Северозапада на дъното? И има ли сили да възкръсне след четвърт век агония? "Стандарт" дава отговорите в два поредни броя.
Кметове искат железница до Брегово и зеленчуков пазар край моста на Дунав
В понеделник министърът на икономиката Божидар Лукарски и вицепремиерът Меглена Кунева събраха кметове, председатели на общински съвети, представители на бизнеса, за да чуят тяхното мнение, идеи и предложения какво да се прави. Откъде да се започне?
Разговорът потръгна вяло, трудно. Всички приличаха на пътници, които стоят на гарата, на която току-що са изпуснали последния влак. Споделените виждания все пак очертаха два подхода - административен и предприемачески. Кметът на село Георги Дамяново Дилян Димитров счита, че районът може да се оживи, ако се приеме правителствено постановление за парична добавка към заплатите на тези, които живеят в него. Такова постановление имаше преди 1989 година и то задържа хората в граничния район, твърди и кметът на Брегово Милчо Лалов. Той сам като млад специалист по химия се е възползвал от него и е останал в родното Брегово. Та до днес. Кметът на Белоградчик Борис Николов смята, че наредбите за социалната заетост трябва да бъдат преобърнати коренно. Сега се дават милиони, за да се устроят на заплати за по няколко месеца безработни. С годините ние отглеждаме търтеи, хората отвикнаха да работят, твърди Николов.
Ако със същите пари се създадат малки предприятия, в които тези хора да работят с малък, но редовен доход, ползата ще е по-голяма. Защото малките градове нямат комунални фирми и тези предприятия
биха ги поддържали чисти и приветливи.
Кметът на Монтана Златко Живков настоява държавата да изгради нужната инфраструктура, тъй като сега няма път от Монтана до Видин. Бизнесмени искат данъчни облекчения, банка, която да работи само със Северозапада, бонуси за проектите, реализирани с европейски средства.
Вторият подход е предприемаческият. Меглена Кунева го изтъкна с думите си, че инициативни хора могат да спасят Северозапада, а регионът е безкрайно поле за човешката предприемчивост, за размаха на умни и можещи хора. Живописният край има неподозирани възможности. Видин не е само крепостта "Баба Вида" и Враца - "Леденика". Има ресурси, които чакат да бъдат разработени. Не е тайна, че през 1984-1985 година във Видин се правят проучвания за нефт и газ и на 2000 м дълбочина блика вода с температура 60 градуса. Тя може да бъде използвана за отопление и за отглеждане на зеленчуци в оранжерии. Имало е такива планове - водата, след като мине през тръбите и се охлади, да се връща отново под земята, където да се нагрява и отново да се изкарва на повърхността. И сърбите са дупчили земята си около нашата граница при село Шепиковски колиби в търсене на нефт. Снимки от спътници показвали наличие на такава суровина. Край Брегово има огромни залежи от гипс от най-високо качество - на ниска дълбочина и с ниско съдържание на вода. Кой да разработи находището?
Само на 16 км от Видин при село Сланотрън се намира
уникален минерален извор, който е затапен.
Лечебните му свойства са известни, защото вече е бил използван. По съдържание на бром и йод водата няма равна на себе си, освен с тази от Карлови вари. Съдържа още магнезий и стронций.
Била е използвана за производство на пастата за зъби "Мери". Но сега изворът стои под циментов похлупак, а хора, лекувани от косопад, рани и счупени крайници непрекъснато питат кога ще бъде открит отново. Ако се изгради модерен балнеоложки комплекс, в него могат да изкарват хляба си стотици местни жители. Други пък ще получат доход от къщите си, които ще предлагат като квартири на летовниците. Същата вода може да се използва и за добив на топлоенергия за социални и битови обекти. Аква парк със съоръжения за активен отдих може да води български и чужди туристи и т.н.
И природната сила на Дунав може да се използва за производство на евтина ел. енергия. Допреди 60 и повече години по средата на реката са работили воденици,
течението само е въртяло воденичните камъни
Обществен съвет за развитие на Видин видя възможност за оживление на района и в изграждането на жп връзка със сръбските железници. Само на 1 км от Брегово всеки ден тръгва влак към Белград, а от Видин до Брегово са само 30 км. Видин не е газифициран, а газът може да дойде от Румъния по моста Видин - Калафат. Предлага се и граничен пазар на производителите.
Той може да прерасне в регионална борса за зеленчуци, ако на нея доставят продукцията си земеделци от Сърбия и Румъния. Сега всички зеленчуци по пазарите на Северозапада са от градините край Пловдив или Петрич.
За селата има и друга възможност.
Индийски бизнесмен обикалял
населените места и търсел партньори за производство на естествена коприна. Буби се отглеждат лесно, не е нужна специална квалификация, а и в региона има доста пустеещи площи. Ако се засадят с черница - във Враца има и такъв институт, то за 2-3 години дърветата могат да развият листна маса, достатъчна за започване на производството на басми.
Всичко това са идеи, повдигнати от местни кметове и бизнесмени. Те биха могли да се заложат в стратегията, която правителството иска да изработи за Северозапада. Пътната карта, работните проекти могат не само да привлекат частни инвеститори, но и да получат средства от европейските фондове. Кой да ги привлече? Това е сега въпросът.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com