Подслушванията намалели три пъти

Слагат "водна марка" на СРС-тата

Подслушванията намалели три пъти | StandartNews.com

София. "Три пъти са намалели подслушванията в сравнение с декември 2012 г", каза вътрешният министър Цветлин Йовчев на пресконференция. От министерството обявиха, че се въвежда регистър за СРС, както и водна марка. Йовчев съобщи още, че СОД е на загуба и че е несвойствено МВР да извършва търговска дейност. Той представи зам.-министрите си.

Йовчев уточни, че към 2012 само ГДБОП са подслушвали повече, отколкото сега всички взети заедно.

"Няма добър ред за контрол при прилагането и използването на СРС и няма добър ред по отношение на използване на резултата от СРС-ата. Когато имаме негодно подбрани обекти, за които да използваме СРС, то е ясно, че и резултатите няма да са такива, че да са годни в съда. Има редица случаи, при които не е спазена процедурата. Този въпрос трябва да се насочи към оперативните структури, които взимат решения за прилагане на СРС", смята министърът.

Директорът на ДОТО Цветан Китов заяви, че ще има промяна в прилагането на СРС.

"Първата мярка е създаване на регистри за контрол на използването на технически средства за СРС – всички СРС ще бъдат вписвани и номерирани. Въвежда се ред за съхранение и използване на техническите средства за прилагане на СРС. Това гарантира, че във всеки момент ще може да се знае къде са СРС", обясни Китов.

Друга мярка е изготвяне на инструкция, която регламентира отчетността и контрола на тази дейност. Ще бъде въведен и регистър за контрол на СРС.

"МВР предвижда въвеждане на защитно-техническо маркиране („водна марка") на аудио-видео файловете, получени в резултат на прилагане на СРС. С помощта на „водната марка", ако някъде излезе СРС, ще е ясно къде е правено, от кой, кога. Водната марка ще остава дори и при вземането на фрагмент от файла, както и при презаписването му. Опитът за премахване на водната марка ще води до премахване на целия файл", обясни още Китов.

Предвижда се изграждане на единна информационна система за експлоатация и контрол на СРС, сертифицирана по ISO 27000. Целта на мярката е управление сигурността на информацията и недопускане на нерегламентиран достъп и злоупотреба със служебна информация.

Друга мярка е въвеждане на технологични карти с описание на завършените технологични цикли за всеки способ при прилагане на СРС. Целта е да се контролира процесът и да се повиши ефективността му.

От МВР предвиждат създаване на развойно звено и учебен отдел за развитие и усъвършенстване на съществуващи методи за прилагане на СРС и разработване на нови. Ще бъде регламентиран редът за изпълнение на учебните задачи, така че да е сигурно, че методите се използват за учебни цели, а не за реално прилагане на СРС.

Предвижда се и регламентиране на реда за използване и съхранение на мобилната техника за контрол на GSM комуникатори.

СОД с 1 млн. лв. загуба за 6 месеца

Министърът отново обясни закриването на държавната охранителна фирма СОД с това, че МВР не може да използва парите на гражданите за търговска дейност

„Има няколко основни аргумента, когато говорим за прекратяване на търговската дейност на МВР. Не може от една страна да даваме разрешение за извършване на търговска дейност и в същото време да извършваме такава дейност. Вторият аргумент е, че средствата, които са в бюджета на МВР, са за противодействие на престъпността, наблюдение на държавната граница. Не можем да използваме парите на гражданите за търговска дейност. За шест месеца разходите са 13 млн. лв., а приходите – над 12 млн. лв. Имаме около 1 млн. лв. загуба от реализирането на такава дейност. Ние изразходваме парите на хората не по предназначение, в резултат, на което сме с милиони загуба"

По думите му служителите на СОД няма да бъдат освободени, а пренасочени в системата на МВР.

„Има 1200 полицаи, които охраняват имоти и обекти на МВР. Това е един огромен ресурс. Ние ще използваме служителите на СОД за охрана на тези обекти. МВР има и строителна фирма. Нали разбирате колко нелепо е това. За мен е важно парите, които са ни отпуснати, да ги изразходваме ефективно", каза министърът.

Новият екип

Вътрешният министър Цветлин Йовчев представи екипа си. Тримата заместник-министри на вътрешните работи са: Васил Маринов, Йордан Грамов, Пламен Ангелов.

Васил Маринов е работил в НСС и в екипа на президента Росен Плевнелиев. Йордан Грамов има юридическо образование, бил е прокурор. Той ще има отговорности за правната и нормативна дейност, миграцията и научно-приложните институти на МВР. Пламен Ангелов също е с юридическо образование, работил е към постоянното представителство на България в Брюксел. Той ще отговаря за координацията на международното сътрудничество и АФКОС.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай