БНБ продава златни и сребърни монети за всеки джоб
София. Ако искате да подарите за новогодишните празници нещо, което остава за цял живот - това са възпоменателните монети на БНБ. На касите на централната банка има много богат избор за всеки джоб и вкус. Подаряването на монета е много изискан жест и спасява от терзанията дали близкият ви човек или бизнес партньор ще хареса цвета и модела, или пък размерът ще е точен, ако решите да го зарадвате с нещо по-традиционно. Монетата е много подходящ подарък и за човек, който не ви е толкова близък, но на когото държите.
Най-новите парички, които пусна българският Монетен двор, са и най-търсени. Последната е Цар Симеон Велики от серията "Средновековни български владетели". Тя е много красива, биметална от сребро проба 925 и позлатен медальон в средата. Естествено на едната й страна е изобразен един от най-великите ни царе - Симеон, а на медальона - Златната църква във Велики Преслав. Номиналът й е 10 лв., а се продава на цената 63 лв.
Истински разкошен подарък е златната монета Свети Пророк Илия, изсечена от чисто злато проба 999/1000, с номинал 100 лв. Тя тежи 8,64 грама и е с диаметър 24 мм. Цената й е 820 лв. без ДДС. Всички златни монети се продават в БНБ, без да им се начислява данъкът, защото се смятат за инвестиционно злато. С останалите обаче не е така.
Друга ценна златна монета, която се предлага от БНБ, е Св. св. Константин и Елена. Тя е със същата проба, тежи толкова, колкото и тази на св. Илия и е със същия размер. Цената й обаче е 949 лв.
БНБ продава десетки видове възпоменателни монети. Най-старата, която може да купите само за 29,80 лв., е "Славянската писменост", отсечена през 1965 г. Тя е сребърна с номинал 2 лв. В продажба са и монети в чест на Георги Димитров и множество възпоменателни дати, които вече са отдавна забравени.
Надрасканите монети губят стойността си
Ценните златни и сребърни монети изискват специално съхранение. Това важи особено за тези, които са с много висока проба чистота на метала и на тях се гледа като на инвестиция. Кюлчетата и монетите от чисто злато са изключително меки и могат много лесно да се повредят. В такива случаи стойността им намалява. Ето някои основни съвети и препоръки на "Тавекс" - компания за търговия с инвестиционно злато и сребро.
* Не изваждайте монетите или кюлчетата от тяхната опаковка (пластмасова капсула, вакуумна опаковка), освен ако не е абсолютно наложително
* Внимателно хващайте продуктите само в краищата
* Не докосвайте златото по повърхността, тъй като пръстовите отпечатъци ще намалят стойността му. Пръстови отпечатъци не могат да бъдат отстранени от огледалната повърхност. Имайте предвид, че дори и най-меката кърпа прави малки драскотини върху монетата
* Ако трябва да докоснете златните продукти, препоръчително е да сложите чисти платнени ръкавици
* Никога не се опитвайте да тествате мекотата на златото със зъби
* Не допирайте монетите една до друга без опаковката, тъй като може да се надраскат
* При изваждане на продукт от оригиналната му опаковка е необходимо да го поставите върху чиста и мека повърхност. Кадифена подложка е идеална за тази цел, а чиста кърпа или бял лист хартия са достатъчни за по-твърдите монети (проба 900-917)
Тези препоръки се отнасят главно за по-нови златни монети и кюлчета. Много от историческите златни монети са били в обращение и са с драскотини. Пазарната стойност на златото се е запазила въпреки това.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com