По 1880 лева на човек са заделени за втора пенсия

По 1880 лева на човек са заделени за втора пенсия | StandartNews.com

Средно по 40 лв. на месец се внасят на името на всеки работник

По 1881,31 лв. средно на човек са натрупани в личните партиди на осигурените в универсалните пенсионни фондове, сочат данните на Комисията за финансов надзор към края на септември. За първите девет месеца на годината тази сума се е увеличила с около 240 лв. В тези фондове задължително се осигуряват всички работещи на трудов договор, родени след 31 декември 1959 г., извършващи най-масовата трета категория труд. За това не е изненада, че в тях се осигуряват най-много хора. Към края на септември 2014 г. броят им достига 3 393 495 души.

Средният размер на месечните постъпления от вноски на един осигурен в универсален пенсионен фонд (УПФ) за септември е 39,53 лв. Тъй като в УПФ се внасят 5% от заплатата, това означава, че средната сума, върху която се осигуряват работещите, е 790 лв. Натрупаната сума в партидата на всеки човек зависи от заплатата, на която се осигурява, и годините на трудовия му стаж. Най-младите, които за първи път започват работа, все още нямат нито лев по личните си партиди във фондовете. Тези пък, които се осигуряват от повече време (10-15 г.) са събрали доста по-големи от средните суми, като има хора с по над 10 000 лв. Данните на КФН показват, че в УФП се осигуряват повече мъже - около 1,74 млн., докато жените са около 1,64 млн. Средната възраст и при двата пола е 37 години.

Средният размер на натрупаните пари по личните партиди в професионалните пенсионни фондове (ППФ) е 2933,78 лв. Сумата е по-голяма отколкото при универсалните, тъй като тук се осигуряват хората, извършващи първа и втора категория труд, която е по-високо платена. Това са хора с т.нар. опасни и тежки професии, като миньори, металурзи и т.н. В края на септември броят на осигурените в ППФ е малко над 251 хил. души, сочат данни на КФН. Средният размер на месечните постъпления от вноски на един осигурен в ППФ за септември е 71,30 лв. - двойно повече от вноските в универсалните фондове. Мъжете, които се осигуряват в ППФ, са значително повече от жените - 216 354 мъже при 35 645 жени.

Фондовете имат доходност до 7%

Доходността на универсалните пенсионни фондове достига до 7,4%, а на професионалните - до 7,8%, сочат данните на Комисията за финансов надзор. Като традиционно професионалните отчитат малко по-добър резултат. Доходността на повечето фондове през последните 12 месеца е 6-7%, което е много добре на фона на падащите лихви по банковите депозити, които при редица банки вече са под 1%. Разбира се, невинаги фондовете са постигали този резултат. В най-тежките години на криза фондовете имаха дори отрицателна доходност като за 2008 г. универсалните фондове отчетоха спад средно с около 20%. Но след това през 2009 г. и 2010 г. реализираха доходност съответно от 7,2% и 5,2%. Това се дължи на факта, че голяма част от средствата си фондовете инвестират на фондовите борси в България и в чужбина. Затова доходността им зависи от движението на котировките на акциите по света. В универсалните фондове в края на септември има 6,387 млрд. лв., като 30% от тях са вложени в акции, права и дялове. За професионалните фондове, където натрупаните средства са 740 млн. лв., делът на акциите в портфейлите им е 32,42%. В търсене на по-голяма сигурност, най-много пари се инвестират в държавни ценни книжа (ДЦК) на страните от ЕС. Делът на ДЦК-та в портфейлите на универсалните фондове е близо 41%, а на професионалните е около 39%. Пенсионните фондове са едни от най-големите инвеститори в родните ДЦК, като се нареждат на второ място след банките.

Най-малък дял от средствата във фондовете се инвестират в имоти и общински облигации. В имоти са едва 2,5% от парите във фондовете, докато в общински облигации са само 1,39% от средствата в универсалните фондове, и 1,36% от парите в професионалните. Корпоративните облигации имат дял от малко над 16% и за двата типа фондове, а в банкови депозити са 8-9% от средствата в тях.

Ако човек се осигурява в продължение на 40 години и всеки месец работодателят му удържа по 40 лв. за УПФ, когато достигне пенсионна възраст, по личната си партида ще има 19 200 лв., без да се отчита доходността, която реализират за тези години пенсионните фондове. Ако успеят да постигнат средна доходност от 5% за всичките тези години, по личната партида на човек ще има над 55 000 лв. Тази сума изглежда голяма, ако човек реши да я изтегли наведнъж. Но ако човек е на 65 години и поиска да получава пожизнена пенсия, фондът ще му дава по 270 лв. на месец. Причината за това е, че ако се радва на добро здраве, човек може да получава пенсия в продължение на 20 години.

Доходност на универсалните фондове

(за периода 13.12.2013 г. - 13.12.2014 г.)

1. "Доверие" 6,62%
2. "Съгласие" 7,39%
3. "ДСК-Родина" 6,87%
4. "Алианц България" 5,66%
5. "Ай Ен Джи ПОД" 5,44%
6. "ЦКБ-Сила" 7,46%
7. "ПОД - Бъдеще" 3,77%
8. "Топлина" 4,50%
9. "ПОИ" 6,47%

Доходност на професионалните фондове

(за периода 13.12.2013 г. - 13.12.2014 г.)

1. "Доверие" 7,13%
2. "Съгласие" 7,79 %
3. "ДСК-Родина" 6,22%
4. "Алианц България" 6,02%
5. "Ай Ен Джи ПОД" 6,44%
6. "ЦКБ-Сила" 6,57%
7. "ПОД - Бъдеще" 3,43%
8. "Топлина" 4,27%
9. "ПОИ" 7,26%

Разрушава се моделът

Никола Абаджиев, председател на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване

Ние сме категорично против тези промени. С предвиденото се разрушава пенсионният модел, който работи добре до момента. Това предложение е необосновано и немотивирано. Освен това решението се е взело за много кратко време, без да има никакво същностно обсъждане. Още по-важното: много осигурени лица ще бъдат пряко засегнати от тези промени и ще загубят средствата си, които са натрупани по техните индивидуални партиди. Сега се стремим да даваме обяснения, да дадем информация за това, което са постигнали пенсионните фондове, какво е тяхното състояние. Защото в публичното пространство се говорят неща, които не са верни. Не се отразява тяхната дейност - високата доходност от това, което правят, сигурност на средствата, които се трупат в лична сметка на осигурените лица и се управляват добре. Те носят допълнителна доходност. Тези доходи следва да допълнят държавната пенсия, затова е създаден моделът.

Не искаме държавата да е отговорна за неудачите

Владислав Горанов, министър на финансите:

Не поставям под съмнение стабилността на универсалните пенсионни фондове. Тук има концептуален проблем дали избраният през 2000 г. модел на пенсионно осигуряване гарантира интересите на българските граждани. Основният дебат е дали двете пенсии заедно, които човек би получил от Държавното обществено осигуряване /ДОО/ и от универсален фонд, ще са по-големи или поне равни на пенсията, която получават хората, които се осигуряват само в ДОО. И тъй като това не може да се предвиди, не искаме държавата да носи отговорност за неудачите на този модел. Защото е много възможно да се окаже след години, че начинът, по който са инвестирани средствата заради пазарната конюнктура или заради самата структура на модела, ще се окаже, че имаме две поколения, които са неравнопоставени. И държавата го е предрешила. Думата "национализация" няма място в този дебат, защото никой няма да бъде накаран със сила да излезе със своите средства от универсалните фондове и да ги даде в държавния. Нещо, което не беше така, когато стартира реформата - тогава насила вкараха хората в универсалните фондове.

Регулаторът да каже къде са вложенията

Пламен Димитров, президент на КНСБ:

Не искам да всявам смут и паника, така че няма да кажа нищо за никой пенсионен фонд. Но Комисията за финансов надзор има отговорността публично да оповестява в какви активи се инвестират парите от универсалните и професионалните пенсионни фондове. Ако трябва, регулаторът да получи нови правомощия със законодателни промени. Защото само ако инвестиционните портфейли на фондовете са публични, хората ще могат да преценят и да нямат съмнение, че парите се инвестират в свързани дружества например. Имайки такава информация, хората може да направят избор дали да сменят пенсионния си фонд с друг или да отидат в НОИ, ако е ясно, че там, където се осигуряват в момента, има риск за техните права.

Ще изгоним инвеститорите

Благовест Крачев, ИП "Карол АД"

Само по себе си правото на избор дали човек да прави пенсионните си вноски в общия кюп на НОИ или по индивидуална партида в частен пенсионен фонд звучи много абсурдно за всеки здравомислещ човек. Ако това предложение се гласува в парламента, то ще доведе до намаляване на активите на частните фондове и до намаляване на бъдещите им постъпления. Предвид факта, че пенсионните фондове са основните и най-големи участници на Българска фондова борса, това няма как да не се отрази негативно и на цените на акциите на борсово търгуваните компании, тъй като в момента пенсионните фондове са нетни купувачи на акции, търсейки възможности за инвестиране на парите на клиентите си.

Освен това в момента пенсионните фондове са гръбнакът на капиталовия ни пазар, тъй като реално липсват други големи активни участници, като например чуждестранни инвеститори. Ако това решение се приеме и в парламента, то ще даде много негативен сигнал за пътя, по който е тръгнало сегашното управление на държавата и ще отблъсне за дълъг период бъдещи инвеститори в акции на БФБ

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай