Пирамидата на Джосер проговори след 90 г.

Хиляди туристи се стекоха в Кайро за откриването й след мащабна реставрация

Пирамидата на Джосер проговори след 90 г. | StandartNews.com

Във времето, когато авиокомпаниите съкращават полети, а хората все повече се притесняват да пътуват заради разпространението на коронавируса, дестинацията Кайро този уикенд беше хит. Хиляди туристи се стекоха в града още в петък, за да видят откриването на пирамидата, стояла затворена 90 години.  

Става дума за най-старата от най-големите каменни сгради в света, стъпаловидната пирамида на фараона Джосер, пише Daily Mail. Атракцията, която е разположена в района на Сакара, в непосредствена близост до столицата на Египету, вече е достъпна след реставрация, продължила 14 години.

Комплексът включва древната гробница на фараона Джосер и е била посещавана от туристи до 1930 година, когато е била затворена от съображения за сигурност.

Войните, разкопките на останалите гробници и политическите вълнения на континента забавят реставрацията й, която започва през 2006 г., но спира за период от 5 години след началото на революцията в страната. Ремонтните работи са възобновени в края на 2013 година.

През това време са били разчистени всички вътрешни коридори на пирамидата и са инсталирани съвременни осветителни системи. Всичко това е стрпувало на местните власти 6,5 милиона долара.

Известно е, че възрастта на шестстепенната пирамида на Джосер е приблизително 4700 години, височината й е около 62 метра. Тя е построена по проект на уникалния жрец, инженер, лекар и енциклопедист Имхотеп.

Той е бил висш чиновник от времето на Третата египетска династия. Навярно е първият гений, за чието съществуване има достоверни данни.

Имхотеп е върховен жрец, астроном, мъдър съветник, архитект, лекар и първосвещеник. Предполага се, че има заслуги за въвеждането на календара. В по-късните епохи е почитан като Бог на лечението, а гърците пренасят култа към него и го свързват със своя Бог на медицината Асклепий.

Имхотеп е сред малцината издигнали се хора по своето време без да е имал благороден произход. Древните египтяни изпитвали към него такова уважение и възхищение, че по-късно го обявили за покровител на писарите.

Архитект е на първата стъпаловидна пирамида на фараона Джосер в Сакара. Тя първоначално представлява обикновена каменна пресечена пирамида - мастаба. На Имхотеп му хрумва идеята върху нея да бъдат построени още шест, все по-малки. Така се образувала стъпаловидната пирамида, от която по-късно се развила структурата на правилната пирамида.

Името на Имхотеп се свързва и с проектирането на първия храм при Ефду.

Историците смятат също така, че най-старият запазен медицински текст - Папирусът на Едуин Смит, е базиран на съчинения на Имхотеп, въпреки че оцелялото копие е писано много след смъртта му.

В него се описват травми на 48 пациенти, 27 от коитос с рани по главата. От текста личи, че Имхотеп смята че сърцето, а не мозъкът, е център на душата и разума на човека.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай