Певци и композитори даряват хитове на БНР

От медийния регулатор се надяват да потушат скандала

Певци и композитори даряват хитове на БНР | StandartNews.com

Фронтменът на група "Сигнал" Данчо Караджов, естрадната легенда Мая Нешкова и композиторите Кирил Икономов и Милен Врабевски с продуцираните от него 43 албума, станаха първите изпълнители, които предоставят безплатно творчеството си на Българското национално радио за определен срок.

Това се случи след скандала между сдружението "Музикаутор" и БНР за заплащането на авторски права. Като резултат в ефира на
националното радио почти не звучи съвременна музика. Забраната от сдружението на композитори, автори и издатели "Музикаутор" влезе в сила на 1-ви януари. То поиска почти тройно увеличение на сумата, която радиото му плаща за авторски възнаграждения. Според БНР обаче парите са прекалено много. От радиото са готови да предложат само 20% отгоре. Министерството на културата и Съветът за електронни медии призоваха спорът да бъде разрешен максимално бързо, за да бъде подписан нов договор. "Министерството на културата счита, че трябва да се проведат разговори между „Музикаутор" и БНР за тарифата за авторските права, която медията заплаща. От министерството сме изпратили писмо и до двете страни, в което казваме, че за нас въпросът е висящ и даваме срок от две седмици те да постигнат съгласие", каза пред "Стандарт" Георги Дамянов, който е шеф на Дирекция „Авторски права" в Министерство на културата.
Днес ще стане ясно дали Съветът за електронни медии ще успее да помири спорещите. "Доколкото ми е известно, днес, има УС на Музикаутор. Ще изчакаме да видим какво решение ще вземе той. Дали ще продължи да отстоява тези твърди 4,5 процента, дали ще продължи да отстоява по БНР да не излиза тяхна музика. Силно се надявам на промяна в позицията и едва, след като чуем промяната, ще имаме УС на БНР след това следобед. И среща в СЕМ ще може да има едва след това", обясни пред "Стандарт" генералният директор на БНР Александър Велев. Той припомни, че бюджетът на радиото не е променян от 6 години. "Такива са реалностите. Ние сме казали, че не можем да платим 4,5%. Другата страна казва- не, ще платите, като малко дете, което тропа с крак и си иска играчката. Това значи, че няма диалог. И тъй като те ни затвориха ефира за тяхната музика, те са на ход", добави Велев. Георги Дамянов заяви пред "Стандарт", че действието на нотариалната покана за спиране използването на репертоара на "Музикаутор" трябва да се прекрати "на момента", за да може БНР да работи нормално. Според Дамянов е нарушен общественият интерес. "Не може едно национално радио, което е най-големият платец в страната, което има няколко програми, регионални станции, да бъде спряно да използва музиката. Абсолютно неоправдано е и представлява злоупотреба с положението на „Музикаутор"", твърди той. Според него от компанията поставят неизпълними условия. "Казват: Ако вие не ги изпълните, ние ще ви спрем музиката. Е как ще стане?", коментира Дамянов.
От "Музикаутор" пък са твърдо убедени, че не извиват ръцете на никого. Сдружението разпространи вчера съобщение до медиите, в което се казва, че според тях ръководството на БНР подвежда аудиторията, казвайки, че музиката, която излъчва, е с уредени или погасени авторски права. Според сдружението, по националното радио са били засечени да се пускат над 50 произведения, които са част от репертоара на творци, които "Музикаутор" представляват. Вече са пратили 20 сигнала до СЕМ по случая. Според юристите на "Музикаутор" тази практика е нарушение на Закона за авторското право и сродните му права (ЗАПСП), според който "произведенията следва да се използват само след предварителното съгласие на автора". "Музикаутор вярва, че все още има институции в България, които зачитат върховенството на закона, но с оглед горната информация, БНР не е сред тях", се казва на финала на съобщението, разпратено от сдружението.

 

Никъде в Европа не плащат

4,5 % за авторски права

Александър Велев,
генерален директор на БНР

Уважавам труда на творците, но все пак се разпрострираме спрямо реалностите. Няма откъде да им ги дадем тази пари, да не говорим, че в Европа никъде не се плаща 4,5 % за авторски права. Няма такова нещо. На страницата на румънското национално радио можете да видите колко плаща за копирайт въобще, т.е. за авторски и сродните им права. Техният процент е 1,7%. Да, бюджетът на румънското радио е 110 млн. евро и 1,7% от тях е много, но ние тук се разпростираме спрямо реалностите. Нашият бюджет е 21 млн. евро. лв. Посланието ми към "Мюзикаутор" е - приемете реалността такава, каквато е. Покажете воля за диалог и елате да преговаряме.

 

Документално ще докажем спекулации

Иван Димитров,
изп. директор на "Музикаутор"

Вярвам, че ще бъде съобразен общественият интерс от тези, които трябва да го съблюдават, а именно - БНР, защото те са задължени по закон. Вярвам, че ще бъде защитен интересът на авторите, тези,които осигуряват 55% от съдържанието на националното радио и те ще получат нормалното си възнаграждение. Вярвам, че ще бъде един много ценен урок за всички в една ситуация, в която има интереси на граждани, как държавните медии могат да си позволят да манипулират обществото, да подават невярна информация и да конфронтират отделни социални групи и как истината постепенно излиза наяве. В първия момент се създаде представа,че радиото е поставено на колене, а не е така и ни е документално ще докажем, че се спекулира в тази насока.

 

Няма да утвърдим
новата тарифа

Георги Дамянов, шеф наа Дирекция „Авторски права" в Министерство на културата

Трябва да има преговори, но първо трябва да отпадне нотариалната покана към БНР за забрана на репертоара. Призоваваме с писмото на министър Рашидов да продължат разговорите и да са наясно и двете с страни, че тази предложена от "Музикаутор" тарифа по отношение на БНР няма да бъде утвърдена от нас. Нова тарифа няма да има, докато двете страни не постигнат споразумение, както го изисква законът.
Някой трябва да понесе отговорност за тази ситуация в момента.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай