Песни, танци и косачко кисело с турлаците

Песни, танци и косачко кисело с турлаците | StandartNews.com

И кметът на Калафат доведе два състава, всички гости си тръгнаха с бутиково вино

"Кои сме ние - турлаците?" - с този въпрос кметът на планинското село Чупрене Ваньо Костин откри десетия фолклорен събор, наречен "Када кум прасе и ти вречу". За три дни - от петък до неделя, на откритата сцена в центъра на селото се изредиха над 2000 певци и танцьори, млади мъже и жени дефилираха с носии на баби и прабаби, някои изработени преди повече от 100 г. Жени от селото готвиха ястия от местната турлашка кухня и омесиха обредните хлябове, които още приготвят за по-големите християнски празници. Три печки горяха от сутрин до вечер на площада, прасета на жар пекоха и сръбски кулинари. Баници, бел муж, косачко кисело, чушки, пълнени с боб, турлашка лютеница бяха сред най-желаните за опитване блюда. Самодейците и гостите ги пробваха, а мнозина си купиха и от екологически чистите сладка, конфитюри, балкански мед, които местните жени предлагаха.

36 майстори занаятчии показаха продукция

- копанарски изделия, керамични съдове, пъстри шевици. И оформиха цяла търговска улица на занаятите.
Та на въпроса "Кои сме ние, турлаците?", кметът Костин отговори така: "Ние сме като шопите, като родопчаните. Имаме богат фолклор, различен бит и култура. Тях искаме да покажем, за да съхраним и малкото, което е останало. То дава облик на нашите песни, танци, на носиите ни, на говора ни". Кметът благодари на трима читалищни дейци - Венеция Рангеловска, Сашка Големшинска и Васко Доцински, които преди 10 г. представят и реализират идеята за този събор. Тримата получиха награда, а кметът ги покани на трибуната. Така станаха част от най-важните гости на събора. Сред тях бяха освен специалисти по фолклор и кулинария и депутатите Филип Попов и Станислав Анастасов.

Събраните на площада дружно духнаха 10 свещи от огромна торта. Така беше честван 10-ият рожден ден на събора. Архимандрит Антим, протосингел на Видинския митрополит Дометиан, отслужи водосвет за здравето на домакините и гостите, на всички участници и за успех на събора.

Мнозина помнят началото му. За първия събор в селото са пристигнали само 6-7 състава от съседните торлашки села - Стакевци, Салаш, Чипровци, от Белоградчик. Но набира популярност с всяко следващо издание. Миналата година за два дни на сцената са показали изкуството си 89 състава. За тазгодишното юбилейно издание броят им надминава 100, а участниците - 2000. За пръв път той става национален. Включен е в календара на Министерство на културата.
Фолклорната фиеста откри мажоретен и фанфарен състав от град Лом. От село Шишинци дефилираха със старите си носии, каквито вече не се изработват. Млади момчета се

облякоха в беневреци и елечета на по 200 г.

От Сърбия дойдоха състави от Зайчар, село Велики Извор, от Княжевац. Около северозападната граница с България в Сърбия също живеят турлаци. Песните и танците им са досущ като тези отсам границата. Кметът на румънския град Калафат Мирча Гуца доведе за събора два селски състава. Те също се изявиха на сцената в центъра. Извън програмата в петък на площада се играха и нестинарски танци.

"Три дни Чупрене живя с магията на турлашкото изкуство и бит", явно много доволен сподели кметът Ваньо Костин. В събота вечер в селото имаше поне 4-5000 души. Редицата от автомобили се проточи на километри от центъра. Всички се веселяха и с песните на Ивана, която също бе гост на събора. Всяка група и състав си тръгна от Чупрене с грамота от името на общината и бутилка вино с етикета на "Када кум прасе и ти вречу". То е произведено в близката бутикова изба "Боровица". Мнозина от гостите питаха какво означава турлашкия израз "Када кум прасе и ти вречу". В говора на местните той означава готовност да свършиш нещо веднага

нищо да не отлагаш за утре

Когато на сватбата кумът обещава на младоженците прасе, те трябва веднага да разтворят чувал, за да го сложат. В израза има и хумор, но и мъдрост. "Бъдеще нащрек за всичко", е скритият му смисъл. Нещо като дават ли ти - вземай, гонят ли те - бягай, опитваха да намерят аналог на наслова в литературния български език гостите.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай