С медовина от времето на славяните се почерпиха старозагорските пчелари за своя празник, които се отбелязва по традиция в деня на техния покровител Св. Харалампий - 10 февруари. "Този еликсир се приготвя от първокачествено грозде - и червено, и бяло. Слага се мед вместо захар и затова ферментира 13-14 месеца, както по времето на нашите предци", посочи шефът на старозагорското дружество "Липа" Тодор Иванов. Повечето славянски народи са запазили тази древна традиция и днес произвеждали масово и търгували с медовина. "Бутилката струва 18 евро", посочи Иванов. За съжаление у нас това все още било екзотично занимание.
Самият шеф на пчеларите всяка година наливал по 20-30 л за фамилията и за отбрани гости. Сред другите медени напитки бяха и т. нар. сватбарска или блага ракия. Тя се пие по традиция след първата брачна нощ на младоженците, ако булката се окаже девствена. "При тоя кът на непипани моми ясно е защо се произвежда толкова малко", майтапеха се по-младите пчелари. На празничната трапеза имаше и кайсиева медена и сливова медена, а пържолите пък бяха с дресинг от билки и мед.
В Старозагорско, което минава за един от най-развитите пчеларски региони, над 2000 души са посветени на този бизнес и отглеждат над 30 хиляди пчелни семейства. Миналата година е била средна за пчеларството, по неофициални данни е бил произведен над 10 хил. тона мед, като по-голямата част е пласиран на международния пазар. Новата 2014 г. да е по-плодоносна и по-щедра, си пожелаха старозагорските пчелари в празничния ден.
Стотици буркани с мед пък бяха подредени върху няколко маси под формата на кръст в благоевградския катедрален храм "Въведение Богородично". Те бяха осветени от четирима свещеници навръх празника на свети свещеномъченик Харалампий.
Пчелари от Хасковския регион пък изпратиха няколко кашона с мед за бежанците в Харманли.
Пчелният продукт беше осветен по традиция на кръст в църквата "Св. Харалампий" на храмовия й празник.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com