Вестник "Стандарт" продължава традиционната си рубрика "Всичко за РЕМОНТА". В нея се дават съвети за всичко, свързано със строителството, обновяването и обзавеждането на дома и градината. Така читателите имат възможност да изберат най-доброто на пазара.
Мрамор, гранит и варовик често се използват за облицовка на градските огнища
За истински лукс при отоплението на хола пригответе 6000-7000 лв.
Какво по-хубаво от това да прекарате студените зимни вечери около камината с любимите хора, както често правят по филмите? Или да се излежавате край нея през мързеливия снежен уикенд. Освен, че топлят добре, камините създават по-уютна атмосфера в жилището. Някои пък дори ги използват за готвене. Обикновено се твърди, че камината е лукс, който могат да си позволят само богаташите, който живеят в големи и луксозни къщи. Други пък оборват това твърдение и казват, че цената на консумативите за камина е по-ниска в сравнение с повечето по-известни алтернативи за отопление като парно и ток. Истината е някъде по средата - слагането на камина може да излезе соленичко на домакинствата, но само първоначалните разходи са по-големи. Камините, които могат да се поставят по-лесно в апартаменти, не са точно като типичните камини, които сме свикнали да виждаме в селските вили и къщи, но пък са по-евтини и също ще ви свършат чудесна работа.
Едно от най-важните неща, с които трябва да се съобразите при избора на камина, е нейния размер - той трябва да е в определена пропорция спрямо размера на помещението, което искате да затоплите. Естествено, по-големите камини произвеждат по-голямо количество топлина и затова са идеални за къщи и за по-големи стаи като хола. Съответно, в по-малките апартаменти с малки стаи, камина с големи размери няма да се вписва добре - ще стане прекалено тясно, а и няма да е нужно да се произвежда чак такова голямо количество топлина, особено в по-топлите дни на зимата. Важно за атмосферата в дома и общия изглед на помещението е и каква е облицовката на отоплителния уред. Може дори да се посъветвате с интериорен дизайнер. Облицовките за камини от декоративен камък са сред класическите и най-популярни варианти. Облицовки от мраморни и гранитни плочи също са вечна класика. Елегантни са облицовките с варовикови плочи. Те внасят някакъв вид спокойствие в стаята, твърдят продавач-консултанти. Сред по-новите и атрактивни предложения са облицовките от теракотени или стъклени плочки. Отблясъците от огъня ще се отразяват в стъклените плочки, ако изберете тях, и така цялата стая ще бъде осветена. Ако пък не може да се спрете на един вариант и имате колебание кое точно ще изглежда най-добре - заложете на облицовките, които комбинират различни материали. Може да съчетаете камък и дърво, стъклени плочки и дърво, желязо и естествен камък или дърво, всяка една комбинация създава неповторима атмосфера в помещението.
На родния пазар ще намерите печки и камини на твърдо гориво за всеки вкус и джоб, българско и чуждо производство. Можете да минете и с около 200-300 лв., но цената е възможно да скочи и до 6000-7000 лв. в зависимост от това колко сложно ще бъде вграждането и какви ще са екстрите на камината.
Чудите се къде да поставите камината? От гледна точка на най-ефективното използване на топлината, отговорът е в средата на стаята. Това може да се направи, тъй като някои камини се местят на колела, а димът може да излиза през мека връзка към комина на блока. Така спестявате пари от слагането на водни ризи, с които да отоплявате повече стаи. Най-удачно е уредът за отопление да се сложи в стаята, в която прекарвате най-много време.
Ако държите да отоплявате цялото жилище с печка или камина, ще трябва да отделите повече средства в изграждане на цялостна система. Разходът зависи от квадратурата, общия отопляем обем на жилището, както и на всяка стая поотделно. Така трябва да си купите тръби и радиатори за всички стаи. В същото време ще се наложи да си купите и камина с по-голяма мощност, която излиза най-малко 400-500 лв.
Повечето от по-старите панелени блокове в България имат комини, който съвсем спокойно може да се използват по предназначение - за димоотвод на камината. В същото време те са изключително подходящи и за вграждането й вътре, като по този начин едновременно ще постигнете доста по-изискан дизайн на стаята, а и ще спестите място. Съседите обаче трябва да бъдат предупредени за намерението ви - при вграждането на камина в комина на панелката реално той се запушва и става неизползваем за хората, живеещи на по-долните от вас етажи.
Ако търсите отопление за мезонет или голяма вила на няколко етажа, ще трябва да се изгради сериозна отоплителна система. Препоръчително е да заложите на големите камини и котли, с които да изградите локално парно. Но трябва предварително да обмислите с какъв бюджет разполагате, защото това вероятно ще излезе най-малко 2000 лв. Една модерна отоплителна инсталация на дърва е екологична и икономична алтернатива на инсталациите на фосилни горива. Хит на пазара са термопомпените екосистеми - те запазват околната среда чиста и създават здравословен климат в дома за разлика от отоплителните системи на нафта, на газ и пелети. Термопомпените системи използват чиста енергия от природата - от водата, от въздуха или от почвата в градината наоколо.
Пускайте духалки
само няколко дни
Често в края на лятото в магазините правят намаления на т.нар. печки-духалки. Препоръчително е, ако се местите в нов дом, да не забравите този вид печка при пренасянето, а ако нямате да си купите. Те са добър вариант, когато зимата и снегът ни изненадат неочаквано - например в средата или края на октомври. Вероятно този студен период преди пускане на парното няма да трае дълго, а духалката ще ви свърши чудесна работа за няколко дни. Дори ако имате камина или се отоплявате с печка, ги използвайте, чак когато окончателно дойде лютата зима. В много семейства са предпочитани вентилаторните печки с термостат и мощност до 2000 W. Те ще ви излязат доста евтино - най-обикновените са около 15 лв., а цените стигат до около 30-40 лв. И тук важи максимата, че евтиното всъщност излиза скъпо, защото не е тайна, че духалките гълтат много ток и за сметки ще се харчат много повече пари от първоначално вложените в покупката. Затова е по-добре да заложите на тях само за кратки периоди или да ги използвате за малки апартаменти, които не обитавате постоянно. Освен това, когато спрете духалката, помещението изстива бързо. Ако печката ви трябва за по-дълго време, добър вариант е да изберете конвектор. Вентилаторният конвектор е предназначен за целогодишна климатизация както на малки къщи, така и на офиси, обществени сгради, търговски помещения. Конвекторът е уред, който успешно замества радиатора и климатика. Съществуват модели конвектори, които са за скрит монтаж. Мощността на конвекторите е по-голяма от тази на обикновения радиатор на естествена конвекция, така че постигането на желаната температура е въпрос на няколко минути след започване на работата му. Вентилаторният конвектор подобно на климатика, има филтър, който пречиства въздуха в помещението. Най-евтините, които можете да намерите на пазара, са по около 30-35 лв. Но има и такива, които стигат до 1000 лв.
Не правете компромиси с
качеството на климатика
Ако сте се спрели на варианта на отопление с климатик, без съмнение трябва да се спрете на скъпите модели. Когато се купува климатик, логично е това да е за дълъг период от време, затова не правете компромис с качеството му. Евтиният климатик има ниска икономичност, често пъти е по-шумен и има по-голяма склонност към дефекти. Плюсът при по-скъпите климатици е, че те са пригодени за работа до минус 20 градуса и консумират по-малко ток и през лятото, и през зимата. Консумацията на ток основно зависи от това в какво помещение ще се монтира климатика и до колко е енергийно ефективен той. Други фактори са изложението, изолацията, дограмата, на кой етаж е помещението и има ли други уреди които отдават топлина. В големите хипермаркети има модели климатици, които се предлагат с безплатен монтаж. Нивото на шум по време на работа на климатика също е важно да се провери - някои модели са твърде шумни и може да събудят вас или съседите ви, ако имат твърде лек сън. Климатикът е създаден за вашия комфорт, но и вие трябва да не забравяте да се грижите за него. Например, да не забравяте за редовното чистене на филтрите. Правете го на всеки две седмици. Ако Вашият климатик има допълнителни филтри, имайте предвид, че те се сменят на всеки две години.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com