Кърджали. В Кърджали проф. Овчаров съобщи, че е одобрен допълнителен трансфер на 80 хил. лв. за разкопките на Перперикон, предвидени в централния бюджет. Те се предоставят за продължаване на проучванията на Скалния град на траките. Парите ще бъдат приведени на общината следващата седмица като целева субсидия.
„Досега бяха предоставени 72 хил. лв., а сега с допълнителните сумата става 150 хил. лв. От тях 10-15 хил. лв. ще бъдат използвани за аварийна реставрация и консервация. Така че продължаваме работа. От понеделник ще бъдат наети допълнително 40-50 души работници. Ще копаем и през октомври", подчерта ръководителят на екипа.
В тази връзка Овчаров подчерта отново, че трябва да има приоритети за държавното финансиране на планови обекти.„Добре е да бъдат завършени изцяло 4-5 обекта, които да са основата на културния туризъм, отколкото на всички по малко. Перперикон е на финала на един голям етап, който продължава вече 15 г. Ако бяхме получил нужните пари, около 200 хил. лв. в началото на този сезон, за които настоявах, сега щяхме да предадем на държавата Перперикон с напълно завършен акропол и с реализиран европейски проект за социализация", поясни професорът.
Археологът показа последните находки от тазгодишните разкопки на Скалния град на траките.„За първи път е открит керамичен фрагмент на Перперикон от 12-13 в. с изписана адресирана молитва „Годподи, помагай на Вероника". Това е първото име, което излиза от средновековната епоха на Перперикон. Надписът е направен преди изпичането, навярно Вероника е била любимата жена на майстора –грънчар", коментира Овчаров.
Буквално преди два три дни екипът попада и на две сребърни венециански монети от 14 век. Сред артефактите са още иконоборчески кръст от 7-8 век, бронзова брадва от 17-16 век пр. н.е. и малко кръстче. „Това е прекрасен сребърен кръст. Става дума за дамски кръст от 12-14 в., изработен от високачествено сребро", поясни проф. Н.Овчаров.
„И в момента работим в източната част на Акропола, проучват се още 15 нови квадрата, където започнаха да излизат интересни сгради от римската епоха – 3-4 в. Много важна находка от това лято е тюрбето или мавзолея на османския военачалник. През последните дни на 5 м от него пък попаднахме на огромен кладенец в скалите с добре оформени стени. Все още е трудно да се каже дали това е кладенец за вода или хранилище с под отдолу, в което са съхранявани зърнени храни", коментира професорът.
Той сподели идеята си, че Перперикон може да се превърне в музей на религиите на открито. Това ще покаже как на едно място са възникнали различни култури от зората на човечеството до наши дни. Бъдещият музей ще включва праисторическия храм, базилики, олтари и намереното през 2011 г. мюсюлманско тюрбе /мавзолей/.
Археологът има намерение да изложи на Перперикон и костите на предполагаемия "вампир", открит там миналото лято.
Става дума за останки на мъж, в тялото на който е бил забит голям метален предмет с цел той да не вампиряса и да не се върне сред живите. Така комплекс край Кърджали ще покаже както религиите на древните хора, така и техните суеверия.
След няколко дни, на 9 септември предстои официалното откриване на археологическия комплекс след приключване работата по европейския проект за близо 4 млн лв. Перперикон ще грейне с цялото си художествено осветление и с изградената алейна мрежа.За гостите и посетитетелите са предвидени изключителни атракции.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com