Международна група астрономи откри първата екзопланета, коята се намира над плоския диск на Млечния път и е на разстояние повече от 5000 светлинни години от галактическата равнина, пише Science Alert. Когато астрономите я забелязват, системата е била само на 97 светлинни години от Земята.
Планета е наречена LHS 1815b, защото обикаля около орбитата на звезда, която носи името LHS 1815 и е била открита с помощта на космическия телескоп TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite).
Планетата е 1 088 пъти по-голяма от Земята, което означава, че е скалиста. Масата и е 8,7 пъти в повече от земната, което я прави необичайно плътна.
Голямата част от звездите в Млечния път има плътност, която е много малка, с ниско съдържание на метали и елементи, по-тежки от хелия. Затова и по-рано се смяташе, че при такива звезди е невъзможно да се формират планети.
В последно време обаче са идентифицирани над 4000 екзопланети в галактиката „Млечен път“ – това са небесни тела, които се въртят около звезда, подобно на планетите в Слънчевата система и получиха популярност под името „невъзможни планети“.
Каменистите екзопланети пък са най-рядко откривани, защото от тях са най-големите очаквания да намерим условия, подходящи за живот.
Сега се доказва, че подобна планета съществува и извън галактическата равнина. Тя обикаля около слънце- червено джудже с периодичност 3,18 дни, което, за съжаление, изключва да има живот на нея - много близо е до слънцето си и радиацията е много силна.
Откриването на тази екзопланета е и поредното потвърждение, че същестуват планети извън Млечния път. Това бе доказано за първи път от учени с помощта на гравитационни лещи в началото на 2018-та година. Те откриха 3728 планети, които са отдалечени на 3,8 милиарди светлинни години.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com