Асоциация "Форум" представя днес изследване "Противодействие и бездействие срещу престъпността с културни ценности в България - мащаби, обществена цена и обществена опасност, (не) ефективност на държавата в противодействието".
Един от авторите е д-р Щерю Ножаров. Пред БНР той каза, че изследването е фокусирано към т.нар. класическо иманярство и е базирано на икономически принцип:
"По данни на Националния статистически институт за 2013-а година културният туризъм е донесъл малко над 1 милиард лева. В условията на рецесия и търсене на външни заеми това не е малка цифра. Потенциалът на културния туризъм е доста висок по отношение на възможностите за стабилизиране на бюджета, ако той бъде развит. А този потенциал е свързан много пряко с опазване на културните ценности и тяхното експониране."
Изследването е установило големи пропуски в нормативната уредба, слабости и ниско практическо прилагане.
Само един човек в България годишно бива осъден на ефективно лишаване от свобода и изтърпява това наказание от около 5 хиляди ефективно действащи иманяри, посочи като пример Щерю Ножаров.
Той допълни, че притеснение буди фактът, че годишно се образуват около 130 досъдебни производства при огромния брой иманяри.
В изследването е направен анализ, в който се отчита, че годишно от България изтичат между 30 и 500 милина евро от контрабанда и престъпления с културни ценности.
Около 70% от археологическите пластове на България са вече преровени и поради малкото останал пласт, който все още дава археологически ценности, престъпният контингент се е насочил вече към музейните фондове, предупреждават от Асоциация „Форум".
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com