Тази зима в столичния зоопарк има новодомци. Двойка антилопи кана, стадо виетнамски елени сика и една пустинна антилопа от вида адакс вече са софиянци. Животните са в зоопарка от около 2 месеца и се приспособяват добре, защото идват от Германия, където климатичните условия са сходни с нашите, обяснява директорът на столичния зоопарк д-р Иван Иванов. От 2 седмици под покрива му живеят и 6 обикновени мармозетки и един павиан. Маймунките обаче не са получени по редовния обмен на животни, а са от конфискуваните на границата и в момента са под карантина, затова все още не могат да бъдат видени от посетителите. В най-скоро време от зоопарка очакват да получат още адекси и елени сика, както и сурикати, разказва Иванов.
Пролетните температури са истински подарък за столичния зоопарк. През зимата животните се топлят на парно, но ако скове адски студ, се налага да пускат и печки, признава д-р Иван Иванов. А това товари и без това крехкия бюджет на зоологическата градина. Истината е, че най-много пари през зимата отиват за отопление, а
само храната "гълта" около 400 000 лв.
на месец. Най-много грижи изискват маймуните, защото температурата при тях не бива да пада под 16 градуса. Менюто им пък, съставено от 17 компонента, излиза най-скъпо, уточнява д-р Иван Иванов. Зимният сезон е най-тежък именно за маймунките, защото те са прибрани на топло и пространството им е ограничено, макар да обичат простора, обяснява Катерина Зарева от екологичния център към зоопарка.
Д-р Иванов не крие, че през зимата посетителите в зоопарк рязко намаляват. Напук на хладното време непременно трябва да видим слона, хипопотамите, носорога, маймуните и папагалите, категоричен е директорът. Но споделя, че вместо да се порадват на животните, все повече столичани идват, за да оставят домашните си любимци. "Най-често ни носят водни червенобузи костенурки, но също така папагали и порчета", разказва д-р Иванов. Преди да се изложат обаче, тези животни задължително се подлагат на куп изследвания. Добрата новина е, че не са малко желаещите да си осиновят животинка в зоопарка. Преди Нова година
мераклиите са били по 3-4 на седмица
Според Иванов да станеш покровител на животинка не е толкова скъпо начинание. Да си осиновим тарантула например ще ни струва скромните 20 лева на месец. Папагалчето е 35 лв. на месец. А мизата за по-голямо животно - например ягуар, вълк или камила, тръгва от 100 лв. на месец. На сайта на столичния зоопарк е пълният списък на животните, които си търсят благодетели.
През зимата градината е отворена за посетители от 8 ч до 17 ч. Цените пък са по джоба на всеки. Входът за възрастни е 4 лв., а за пенсионерите е левче. Малчуганите до 3 г. влизат безплатно в зоопарка, а децата от 3 до 18 г. - срещу 2 лева. Предлага се и едногодишен билет за 50 лева, с който можем да посещаваме зоопарка през цялата 2014 г.
Петнистите елени сика са суперплувци
Корени, грудки, семена, ядки и плодове - това е менюто на виетнамските петнисти елени сика, обяснява д-р Иван Иванов. Любопитното е, че тези горски обитатели са добри плувци - лесно навлизат във водата, за да избегнат неприятелите. Виетнамският петнист елен се счита за изчезнал в дивата природа, затова може да бъде видян само във ферми и резервати във Виетнам, както и в зоологически градини. Размножава се веднъж годишно - наесен. И обикновено се ражда по едно малко. Сика живеят между 15 и 18 г. Малко по-дълголетна е антилопата кана. Идва от саваната и полупустините. Живее между 15 и 20 г., размножава се целогодишно, но най-вече по време на дъждовния сезон, като обикновено ражда едно малко, уточнява д-р Иванов. Антилопите кана са едри, но бавни. Те са много доверчиви животни и посетителите на столичния зоопарк могат да ги видят отблизо. Женските имат по-дълги и по-тънки рога от мъжките. Интересен факт е, че за да демонстрират своята сила, мъжките антилопи кана издават остър щракащ звук чрез сухожилие, което се намира в предните им крайници. А той може да бъде чут от съперниците им на разстояние по-голямо от километър. Разпространението на антилопите кана е в Югоизточна и Югозападна Африка. "Братовчедите" им от вида адакс пък са застрашени, разказва д-р Иванов. Живеят около 20 г. В дивата природа са останали по-малко от 300. Срещат се в Северна Африка, където обитават сухи райони, пясъчни и каменисти пустини. Адаксите обичат да похапват корени, листа, трева, пъпки и семена. Обикновено се размножават през зимата или през ранната пролет, като раждат по едно малко. Антилопите от този вид са едни от най-бавните, но най-адаптивни към пустинните условия на живот. Те могат да преживеят без вода за дълго, а копитата им са много големи, широки и плоски, за да ходят по пясъка, без да потъват.
Всяка табела е с QR-код
Столичният зоопарк да се превърне мястото в кътче за екологично образование - това е една от амбициите на д-р Иван Иванов. Затова миналата година всички информационни табели са били подменени с нови. Посетителите вече могат да прочетат информация за животните на български и английски език и да видят снимки в естествената им среда. Освен това на всяка табела има QR-код, който притежателите на смартфони могат да сканират и така да получат допълнителна информация за съответното животно. Чрез този код посетителят на зоопарка се свързва със съответната статия в Уикипедия и има възможността да научи още любопитни факти за животните.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com