София. Куп животни в столичния зоокът вече живеят в по-добри условия. Ремонтът на някои клетки вече приключи, други ще бъдат стегнати в началото на другата година. Това обясни пред "Стандарт" шефът на зоопарка д-р Иванов.
Отскоро българите работят по общ проект с Уикипедия. Програмата предвижда всеки, който иска да получи повече инфо за животните, да може да снима нещо като баркод (б.а. - нарича се qr-код - в превод код за бърза информация) с телефона си. След това на дисплея на джиесема се изписва какви са привичките на животното, къде вирее, с какво се храни. Тоест нещо като малка енциклопедия. Досега има само 100 такива табелки, предстоят да се правят още.
Клетка в мавритански пустинен стил приютява от няколко седмици лъва. Царят на животните дори има сянка, която е осигурена от специален голям чадър. Така че когато горещините станат непоносими, той спокойно може да се излегне под дебелата сянка, казва д-р Иванов. Ремонтът на външното обиталище на хищника е приключило скоро. "В новата обстановка той се чувства по-спокоен, по-игрив", обяснява шефът на столичния зоокът.
Носорозите и хипопотамите също не се пържат в жегата. За тях са осигурени сенници. Те представляват няколко военни мрежи в типичните зеленикави цветове. Във външната им клетка са засадени отскоро и няколко чадъровидни акации, досущ като в саваната. След няколко години те ще дръпнат на височина и ще бъдат естествена сянка за носорозите.
Тигрицата Шели пък претърпя рискова операция в Централната ветеринарна клиника. Наскоро тя била заведена там на носилка. Оказа се, че Шели имала бактериално възпаление на бъбреците.
Най-голяма радост на д-р Иванов са наскоро родените две египетски лешоядчета. В природата има само 10 двойки подобни птици. Женският лешояд е на нашия зоокът, а мъжкият бил взет назаем само за размножителния период, обяснява д-р Иванов. Бебетата лешояди скоро ще започнат да се хранят с черен дроб и яйца. В клетката им престои да бъде поставена камера. Чрез нея от сайта всеки, който иска, може да проследи как те се хранят и движат.
Жегите тази година не са мъчили толкова много животните, признава д-р Иванов. За повечето от тях е имало осигурена дълбока сянка от новите навеси и чадъри. На носорозите, маймуните и морския тигър е била осигурена вода - с нея са били напълнени рововете, които се намират във външните клетки. Там те се къпят, когато термометрите покачват градусите си. Освен това при изключителни горещини животните минават на лятна диета. Лъвовете примерно консумират през лятото по шест килограма месо с кокал на ден. Маймуните наблягат повече на плодовете и зеленчуците и по-малко на месото.
Двата скални орела, единият от които е осиновен от премиера Бойко Борисов, също са в реконструирана клетка. В нея са направени няколко скали, досущ като в природата. Догодина питомецът на Бойко може вече да има поколение. Сега е още много млад, обяснява д-р Иван Иванов. Орелът още си няма име, признават в зоокъта. Освен това министър-председателят се грижи за лъвовете Славчо и Стефани. В списъка на осиновителите с паспорти фигурира и атакистката Деница Гаджева, която осигурява комфорта на група вълци.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com