Национална програма за опазване на сградите-символи
Чудесата влизат в онлайн регистър. Депутатите от комисията по култура и медии се обединиха вчера около идеята, че със следващите промени в Закона за културното наследство трябва да бъде дигитализиран и да стане публичен целият архив на Националния институт за недвижимото културно наследство /НИНКН/, който в момента администрира и контролира всичко, свързано със сградите-символи. Това стана по време на заседание на комисията, на което бяха дискутирани приетите на първо четене поправки в Закона за културното наследство, които предвиждат за паметници на културата от местно значение да се произнасят регионални комисии към общините, а не експертите на НИНКН. Промените, внесени от депутата от ГЕРБ Красимир Велчев, ще намалят бюрократичната тежест и ще отворят бърза писта, по която сградите, паметници на културата, да бъдат ремонтирани по-бързо и лесно.
"Подкрепяме изляцо идеята да не намали бюрократичната тежест, това е нещо, за което кампанията "Чудесата на България" работи вече шеста година", заяви главният редактор на "Стандарт" Славка Бозукова, инициатор и ръководител на кампанията. Тя подчерта, че на проведените досега над 30 дискусии "Чудесата на България" в страната основният поставян проблем винаги е бил именно забавените от НИНКН преписки. Същевременно никога представител на института не се е отзовавал на покана на вземе участие и ад реши на място проблемите. "Горди сме, че с "Чудесата на България" имаме своя принос културно-историческото наследство да стане приоритет на държавата и кауза, която обединява българите в днешното разделно време", каза още г-жа Бозукова предложи създаването на Национална програма за спасяване на сградите символи, които се рушат. "Стандарт" даде на комисията, министерството на културата и НИНКН списък с подобни здания в София и страната, който, да илюстрира спешната необходимост от мерки.
Предложението архивът на НИНКН да бъде дигитализиран бе подкрепено от всички участници в дискусията. В момента всеки, който иска да направи справка в него, трябва да пътува до столицата, посочи Вили Лилков. Заместник-кметът на София Тодор Чобанов подчерта, че столичната община дори би финансирала с радост дигитализирането на архива на София, същото биха направили и други кметове на големи градове. "Големите общини са готови да инвестират, така че само с едно кликване да може да се види какви са ценностите им", каза той. "Ако господин Чобанов дойде утре с парите, веднага ще му дам да дигитализира столичния архив", отговори заместник-министърът на културата Боил Банов. Оживена дискусия предизвика въпросът за преминаването на част от правомощията на НИНКН в ръцете на общински комисии.
Някои от депутатите предложиха тези звена също да бъдат част от института, а други изказаха съмнение в капацитета на общинските служители за такава дейност. Арх. Георги Бакалов от Съюза на архитектите извади статистика, според която най-много такива подготвени хора има в столицата, но в Северозападния район например те са само трима. Всички обаче бяха единодушни, че процедурата по вземането на решения във връзка с тези сгради трябва да бъде облекчена, тъй като има случаи, в които те се срутват, още преди тя да е приключила. "Няма да се противопоставя на такава децентрализация, защото е трудно да извършваш контрол на 500 км", заяви Боил Банов. Той обаче подчерта, че министерството на културата трябва да има право на вето над тези решения. Мнозина се съгласиха и с това, че такива комисии трябва да се произнасят само за паметници от местно значение.
Депутатът от "Атака" и историк Станислав Станилов бе много остър към НИНКН, като заяви, че в момента институтът взема решения, но не носи пред никого отговорност за тях. "50 години съм сърбал попарата на тази система, институтът трябва да се реформира, бъркотията е огромна", заяви той. Дебати имаше и около текста, предложен от Красимир Велчев, ако администрацията бави отговор повече от два месеца, това да се смята за мълчаливо съгласие.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com