Огромна дупка в леда на Антарктида. Учените на нокти

Най-после има обяснение за мистериозната цепнатина

Огромна дупка в леда на Антарктида. Учените на нокти | StandartNews.com

Огромна дупка, която внезапно се отвори точно в средата на дебелия зимен морски лед на Антарктида изуми учените и ги накара спешно да търсят обяснение, съобщава Times of India.

Това не беше просто пукнатина или вид топене, което може да се очаква при смяната на сезоните. Това беше огромна цепнатина в твърдия лед, далеч от бреговата линия, плаваща над скрита подводна планина, наречена Мод Райз. Размерът на тази дупка беше достатъчно голям, за да побере цяла държава като Швейцария, и тя остана отворена в продължение на месеци.

Отначало никой не знаеше какво точно представлява тя. По-късно учените я определиха като полиния - естествено срещащ се открит участък от водата, заобиколен от морски лед. Макар че самите полинии не са необичайни, тази се отличаваше от останалите. Беше масивна, необичайно устойчива и се появи в регион, в който подобно явление не е наблюдавано от десетилетия. Естествено, учените бяха заинтригувани. Бързо последваха въпроси: Какво го е причинило? Защо там? И защо сега, след толкова години?

Кога за първи път е забелязана тази дупка?

За първи път тази дупка е заснета от сателити през 70-те години на миналия век и се смята за повтаряща се характеристика, но изчезва също толкова мистериозно, колкото и се появява, но десетилетия по-късно, през 2017 г., отново се появява. Това накара учените от цял свят да търсят отговори. Как е възможно такъв огромен отвор да се образува толкова далеч от сушата при такива враждебни условия и защо се е завърнал след толкова години отсъствие. Адитя Нараянан от Университета в Саутхемптън, водещ автор на изследването, публикувано в „Science Advances“, заяви: „През 2017 г. за първи път от 70-те години на миналия век насам имахме толкова голяма и дълготрайна полиния в море Уедъл.“

Проучването установи, че Уедълският гир, огромно кръгово океанско течение в региона,е започнало да се върти по-бързо, изтегляйки топлата, солена вода от дълбоките слоеве нагоре. Тази по-топла вода е разтопила леда отдолу, което е довело до отварянето на полинията.

„Това издигане помага да се обясни как морският лед може да се разтопи. Но тъй като морският лед се топи, това води до освежаване на повърхностните води, което на свой ред би трябвало да спре смесването“, обяснява Фабиен Роке, професор по физическа океанография в Университета в Гьотеборг и съавтор на изследването. 

Но това е противоречиво

Изследователите установиха, че екстратропичните бури са помогнали за изтласкването на морския лед навън, позволявайки на солената, гъста вода да се насочи към възвишението Мод. В същото време атмосферните реки са доставяли топлина отгоре, което е допринесло за процеса на топене.

Какво представлява преносът на Екман?

Още един фактор, който свързва всичко, е преносът на Екман - процес, при който вятърът, духащ през океана, кара повърхностната вода да се движи под ъгъл от 90 градуса поради въртенето на Земята. Това отклонение е насочило наситената със сол вода точно над възвишението Мод - точното място, където през 2017 г. се отвори дупката.

Взаимодействието на бурите, океанските течения и атмосферната топлина в крайна сметка довежда до образуването на дупката, която окончателно замръзва през септември същата година.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай