Очакват 4 млн. жители на София през 2050 г.

Очакват 4 млн. жители на София през 2050 г. | StandartNews.com

Към 2050 г. 70% от населението ще е концентрирано в големите градове и в София ще има над 4 милиона жители. Прогнозата е на главния архитект на столицата Здравко Здравков, който бе сред участниците в Седмото издание на традиционния дискусионен форум, организиран от сп. Мениджър и Теленор България - Green Forum 2016.

Представители на властта и бизнеса, еко- и научни организации, специалисти по енергийна ефективност и управление на отпадъци се обединиха около идеята за развитие на все по-зелени градове в България. "Трябва непрекъснато да работим за подобряване на инфраструктурата и за насърчаване на велосипедния транспорт, метро и пешеходтно придвижване", посочи арх. Здравков. „Темата за зеленото бъдеще на градовете е неразривно свързана с темата за управлението на отпадъци, тъй като всяка година генерираните от обществото и бизнеса отпадъци се увеличават с 10-12%", каза Тодор Бургуджиев, изпълнителен директор на Екопак България.

„Увеличаването на възможностите за рециклиране е част от кръговата икономика и води и до създаването на нови работни места", допълни той и обобщи, че е оптимист за зеленото бъдеще, защото всяка година процентът на събиращите разделно се увеличава с 4%. Франсоа-Ксавие Кованди, аташе по институционално и техническо сътрудничество във Френския институт, инж. Снежана Семова, управител на „Сен Гобен констракшън продъктс България", Александър Стоянов, ръководител на направление "Сградни технологии" в Siemens България и Мартин Крон, директор на фабриката на Нестле България за шоколадови продукти представиха плановете и основните иновативни направления, в които компаниите работят, за да превърнат българските градове в интелигентните градове на бъдещето. Сред най-интересните практики бе представеният от инж. Семова иновативен подход – биомимикрия, прилаган от „Сен Гобен констракшън продъктс" за намиране на ефективни нови решения. „Най-новите тенденции по света са да се търси устойчивото развитие чрез вече доказани модели, а какви по-успешни модели има от наложените в природата. Биомимикрията или копиране от природата, дава възможност за създаване на иноватични продукти на базата на нещо, което вече съществува в дивия свят. Реално ние може да копираме форми, процеси, системи и други", разясни инж. Семова, представяйки реализирани продукти и такива в разработка в момента, които копират идеални решения от природата.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай