Новите чудеса на България

Правим с кметове и учени лекции на открито край разкопките и съкровищата

Новите чудеса на България | StandartNews.com

Спомняте ли си онзи 28 юли 2010 г., когато екипът на проф. Казимир Попконстантинов откри мощите на Йоан Кръстител край Созопол? Първоначално никой не вярваше. Днес тълпите от туристи, молещи чудо пред ковчежето с реликвите в созополската черква "Св. св. Кирил и Методий", не спират. Дори "Нешънъл джиографик" излъчи специален филм за "най-значимата съвременна находка в религиозната археология".

Наистина ли обаче мощите на Предтеча са най-голямото археологическо откритие на новото хилядолетие в България? Или еуфорията около тях засенчи гробницата на Севт III, маската на Терес, тракийските светилища Перперикон и Татул, гроба на Орфей, златото на гетите в Сборяново, гроба на деспот Слав в Мелник, тракийската колесница и куп други уникални находки? Това ще кажем всички ние, българите, с вота си за новите чудеса на България. Защото списъкът е дълъг, а изборът изключително труден.

От днес, в продължение на 30 дни, всеки българин може да даде в "Стандарт" предложението си за най-значимо археологическо откритие на новото хилядолетие. Можете да предлагате археологически обекти, части от тях или значими находки, разкрити в периода 2000-2012 г. Критериите са обектите да имат висока научна стойност, да предизвикват широк обществен интерес у нас и в чужбина и да са от значение на развитието на културно-историческия туризъм в съответния регион. Националният електронен вот ще започне в началото на юли и по традиция ще е на два етапа.

Покана да дават своите предложения за класацията изпрати в началото на годината в. "Стандарт" до всички общини, музеи, до най-големите български историци, археолози, експерти по културно-историческо наследство, до общественици и неправителствени организации. Получихме стотици предложения. Сред тях са стенописите от Александровската гробница край Хасково, Мали Цари град, крепостта Урвич, неолитната дама "Тодорка" от врачанското село Оходен, Протоград край Пазарджик, римските мозайки в Стара Загора, храмът на Кибела в Балчик, варненското укрепление "Кастрици", крепостните стени на Созопол, "Акра" край Черноморец, "Урдовиза" край Китен, Кози грамади, мелнишките камбани и куп други.

Те заедно с вашите идеи ще бъдат дадени на членовете на обществения съвет на кампанията "Чудесата на България". Той ще предложи първоначалната листа за гласуване. От нея до септември с национален електронен вот, организиран от в. "Стандарт", ще бъдат определени топ 20 на най-значимите археологически открития на новото хилядолетие. В началото на септември ще гласуваме за подредбата на топ 10.
"Всяка година си поставяме нови, по-големи цели. За 2013 г. амбицията ни е да настояваме пред държавата приоритетно да подпомага развитието на археологическите открития, които българите определят като най-значими", каза главният редактор на в. "Стандарт" Славка Бозукова. Заедно с Обществения съвет на кампанията ще работим властите да рекламират тези открития зад граница, а туроператорите да ги включат в културно-исторически маршрути, допълни г-жа Бозукова.

Лекции за чудесата на открито с кметове и археолози ще прави кампанията "Чудесата на България" през 2013 г. С помощта на градоначалниците ще организираме рейсове до новите чудеса на България, където археолозите и учените разказват историята на откритията. Желанието ни е не просто да рекламираме чудесата, но и да заведем хората при тях, обясни още Славка Бозукова.
До старта на гласуването, а и след това, ще ви разказваме историите на обектите, които учените предлагат да влязат в класацията за най-големите археологически открития у нас през новото хилядолетие. Както и на археолозите, които работят по тях. Приключението започва.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай