София. И вълкът сит, и агнето цяло. Тази дилема за размера на пенсиите се опитват да решат в сряда експертите от Консултативния съвет за усъвършенстване на осигурителната система. Заедно със социалното министерство те обсъждат няколко варианта за кого да падне и за кого да остане таванът на пенсиите.
"Няма решение, което да е справедливо за всички, търсим как възможно най-малко да са хората, недоволни от промяната", коментира преди дни министърът на труда Хасан Адемов. Според действащото законодателство от 1 януари 2014 г. без таван на парите за старост ще са само новите пенсионери. За близо 53 хиляди души обаче несправедливото ограничение ще остане да действа, въпреки че са се осигурявали върху високи доходи и пенсиите им би трябвало да са над сегашния таван от 770 лв.
Най-справедливото решение - да се премахне ограничението за всички, изглежда невъзможно при огромния дефицит във фонд "Пенсии". Държавата не може да осигури необходимите 120 млн. лв. допълнителни разходи за догодина, обяви Адемов. Най-вероятният сценарий е таванът да се премахне само за новоотпуснатите пенсии, а за старите - да се увеличи със 70 лв. до 840 лв. Сумата се получава при завишаване на максималния осигурителен доход от 2200 на 2400 лв., който се обмисля от правителството (таванът на пенсиите е равен на 35% от максималния осигурителен доход - б.р.). Така догодина броят на ощетените пенсионери ще намалее от 53 хиляди на 32 хиляди. При този вариант бюджетът ще трябва да търси само около 10 млн. лв.
Увеличаването на максимума, върху който се начисляват осигуровките обаче, предизвиква силно недоволство сред хората с по-високи трудови доходи. Затова все повече привърженици набира вариантът вместо да расте максималният осигурителен доход, да се промени съотношението му спрямо тавана на пенсиите. Експертите от социалното министерство и от Консултативния съвет по пенсионна реформа обмислят този процент да се завиши от 35 на 40%. Така догодина най-високата "стара" пенсия ще стане 880 лв.
Най-неблагоприятният вариант е правителството на Орешарски да не предприеме никакви промени заради липсата на пари. Това означава да отмени планираното в Кодекса за социално осигуряване вдигане на ограничението за придобитите след 1 януари пенсии.
ИТ секторът срещу по-високите осигуровки
Увеличаването на максималния осигурителен доход с 20% от 1 януари ще бъде удар върху ИТ сектора. Това предупредиха шефовете на Българската асоциация на софтуерните компании БАСКОМ. Според тях подобна мярка ще накаже младите, можещи и знаещи компютърни специалисти, които в никакъв случай не са представители на богатите българи. Средната работна заплата в индустрията е 2400 лв. Това означава, че по-голямата част от наетите ще бъдат натоварени с по-големи осигуровки.
Близо 40 хиляди души са заети в ИТ сектора у нас, който единствен остана почти незасегнат от икономическата криза, отчетоха от БАСКОМ. Най-големият проблем на фирмите е липсата на достатъчно на брой квалифицирани работници.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com