Камелия викала помощ 2 часа, спасители не могли да изтеглят Недялка, 7 метра вълна помете Юсуф
Десетки незаконни ферми може да са причина за страшния потоп край Бургас, който погуби две жени на пътя и удави рибарското село Ченгене скеле. "Видяхме, че има много постройки по деретата. В тях се отглеждат животни. Тепърва трябва да извършим много детайлен оглед на цялото трасе по двете дерета, където основно се събира този водосбор и откъдето е дошла голямата приливна вълна", каза кметът на Бургас Димитър Николов. Той обаче уточни, че още е рано да се правят кардинални изводи. Николов допълни, че огледите и анализите трябва да се направят съвместно от община Бургас и община Созопол, тъй като наводненият район е граничен между двете общини. В Приморско, където загина 27-годишен пастир, няма съмнение, че бедствието е предизвикано единствено от поройните дъждове. "Всичко, което се случи, е предизвикано от природно бедствие. Нямаме незаконни постройки, няма и човешка грешка. В рамките на една нощ в община Приморско са паднали над 260 литра на квадратен метър", каза кметът Димитър Германов. Двете жени, погълнати от водния ад на пътя Бургас-Созопол, бяха погребани днес в Бургас. Общината пое разходите по тъжните церемонии, а в града в понеделник е обявен ден на траур. 21-годишната Камелия Красимирова и 69-годишната Недялка Толева загинаха нелепо на път за домовете си. Трагедията се разигра в района на парк Росенец, който се намира по средата на пътя между Бургас и Созопол малко след полунощ в събота. Трябвали са им само броени минути, за да избегнат смъртта.
Камелия е единствено дете в семейството. Тя завършила Френската езикова гимназия в Бургас и в момента следвала във Великотърновския университет. Момичето учило психология и планирало, като завърши, да отвори частен кабинет. В злополучната нощ Камелия била на дискотека със своя приятелка и двама младежи в Созопол. Малко след 1.00 часа компанията решила да се прибере към Бургас. Когато тръгнали, дъждът вече се изсипвал като из ведро от небето. В района на парк Росенец малкият автомобил "Опел Корса" бил пометен от страховита река и запратен в дерето вдясно от пътя. Тримата приятели на Камелия успели да се измъкнат от водния капан. Цели два часа тя се държала за дръжките на колата и викала за помощ, твърдят очевидци. Пожарникарите дошли на мястото за 10 минути, но не са успели да й помогнат. Според доброволци, участвали в спасяването, огнеборците не са оборудвани за осветяване. Сред петимата спасители са Николай Градев и Николай Кирилов. В акцията участвали и чужденци. Някои от доброволците са неизвестни и общината ги търси, за да им благодари.
Камелия бе погребана в бял ковчег. "Защо не й помогнаха, как така другите ги спасиха, а нея не успяха", ридаеха близките й. Родителите на момичето работят в нефтената рафинерия и живеят в комплекс "Меден рудник". Три часа преди погребението й бе изпратена и втората жертва - 69-годишната Недялка Толева. Преди да се пенсионира, тя работела като инженер-химик в бургаския завод "Хемус". В нощта на наводнението Недялка пътувала от Созопол за Бургас заедно със съпруга си. Той оцелял във водния ад благодарение на доброволци, които тръгнали да спасяват давещите се хора. Жена му обаче била малко пълничка и трудноподвижна. Въпреки, че спасителите й подали въжето, не успели да я изтеглят. Третият загинал е от шуменското село Върбица. 27-годишният пастир Юсуф Илязов загина в злополучната нощ край Приморско, след като караваната му бе пометена от 7-метрова вълна. Мъжът е работел в животновъдна ферма край село Ясна поляна, където го застигнал потопът. Заради наводнението в селското кметство компютрите изгорели и кметът Георги Георгиев не успял да издаде смъртен акт на близките. "Наложи се да отидат до Приморско и оттам да им издадат документа", каза той.
Рибари качиха децата си на покривите
Жестоките порои, които удавиха Бургас и Приморско, са нанесли щети за милиони левове. Близо 200 семейства в двете общини са с наводнени домове. Най-драматична е ситуацията в рибарското селище Ченгене скеле край Бургас и в село Ново Паничарево в община Приморско. Наводнени къщи има и в бургаските квартали "Победа" и "Акациите". В рибарското селище Ченгене скеле пороите са потопили близо 80 къщи. Една от рибарските хижи е изцяло разрушена и от нея са останали само основите. За щастие жертви няма. Рибарите са усетили прииждащите води и са хукнали да се спасяват. В няколко от къщите е имало деца, които възрастните са качили на покривите, докато организират евакуацията. Над 50 лодки на рибарите са разбити и потопени. "70 % от хората, които живеят тук, в рибарското селище, загубиха лодките си. Бедствието унищожи почти цялата ни покъщнина. Сега остана да събираме само боклуците и изгорелите елуреди и да ги хвърляме", разказа неформалният кмет на селището Димитър Янчев.
Днес в рибарското селище пристигна бургаският кмет Димитър Николов и се включи в доброволческата акция по разчистването. В община Приморско най-критична е ситуацията в село Ново Паничарево, където река Хаджийска е заля над 60 къщи.
Бисер в ужас от нов воден ад
Камбана на тревога огласи в ранни зори в събота село Бисер. Заради големия дъжд в петък кметицата Златка Ангелова вдигна всички на крака с предупреждение за опасност от сериозно наводнение. Много от хората предпочетоха да са по колите си в изчакване на две алтернативи - ако водата се оттече, да се върнат по домовете си, ако ли пък стане още по-сериозно - да спасяват каквото може. Семействата с деца пък се прибраха при роднини, които живеят в по-горните части на селото.
Стойнев даде 300 хляба
Бившият икономически министър Драгомир Стойнев изпраща 300 литра минерална вода и 300 хляба на бедстващите села от община Опан. Той се запозна на място с последиците от наводненията. Стойнев посети най-пострадалото село Бял извор, където няма електричество, спира и водата. 22 от къщите са залети, поройният дъжд не е пощадил и детската градина. Хората от наводнените къщи са изведени, с изключение на трима, които не са пожелали да бъдат евакуирани. Стойнев разговаря и с кметския наместник Златина Иванова, чийто дом също е пострадал. Зам.-кметът на община Опан Магдалена Панева съобщи, че в близкото село Ястребово пет къщи са срутени от водната стихия и 30 души са останали без покрив над главата си. Те ще бъдат настанени в кметството и в читалището.
Скъса се дига Марица, евакуираха 10 къщи
Дига на река Марица край димитровградското село Райново се скъса днес. Залети са над 2000 дка земеделска земя и няколко фургона. Има евакуирани хора. Пътят между селата Брод и Златополе е напълно отнесен. За щастие водата зад дигата се изтича в посока река Марица. Няма потенциална опасност за населението, успокои кметът на Димитровград Иво Димов. "Евакуирахме около 10 къщи, които бяха в непосредствена близост до река Марица, но хората се върнаха по домовете си", каза той в неделя следобед. Кметът поясни, че е искал разрешение за взривяване на дигата, но водата е свършила това, като е я е скъсала и това е помогнало за оттичането. Нивото на Марица край Пловдив се е повишило с цели 50 сантиметра само за една нощ срещу неделя, съобщиха екипите, които наблюдават реката. До критичната точка остават метър и половина, затова реката се следи денонощно. Особено в участъците, където е излизала от коритото си през годините - от южната и западната страна на Железния мост и при панаира. Засега няма опасност, но ако валежите продължат, водата бързо ще се покачи, предупредиха още специалистите. В региона има няколко язовира, чието ниво се е повишило до степен преливане. За щастие водата е излязла само в язовирните преливници и това положение се задържа и в момента. Няма опасност от скъсване на стени, казаха още от специално сформираните за оглед на съоръженията екипи.
Бай Иван: Една вълна и всичко свършва
Три хасковски общини обявиха бедствено положение заради водната атака в петък срещу събота. Това са Димитровград, Харманли и Симеоновград. Най-кошмарно беше положението в димитровградското село Странско. Скъсани стени на язовирите в старозагорските села Борово и Козаревец са причинили наводнението там, съобщи кметът на Димитровград Иво Димов пред БНР. Количествата валежи са били над 200 литра на квадратен метър с много голям интензитет за кратък период от време.
Хората в Странско още са в шок. Къщата на Иван Делчев е под вода. Унищожена е цялата му покъщнина, фураж и сто пчелни кошера. "Какво да ви кажа. То стана всичко за секунди. Една голяма вълна и всичко свършва. Ужас! Ремонтът е от една година. Триста бали, осем тона фураж", обяснява той. 81-годишният дядо Кольо и съпругата му Тодорка са от пострадалите, които пренощуваха в детската градина. "Такова не съм преживял. Тежко е положението. Всичко - гардероби, телевизори, всичко в калта. До кръста в кал. Къщата, спалнята. Всичко е обърнато. И не можем да влезем. Вратите изкъртени. Прозорци, всичко изкъртено и на улицата", оплака се старецът.
Хората без храна и лекарства
На евакуираните хора при наводненията са нужни храни и лекарства. Изключително тежкото положение в много райони в България накара БЧК спешно да активира кампанията си за набиране на финансови средства. Призоваваме гражданите и бизнес сектора да се включат в подпомагането на засегнатите от нововъзникналите наводнения в страната, съобщиха от пресцентъра на организацията. Дарение от 1 лев може да се направи на кратък номер 1466 за всички мобилни оператори.
Дъждовете спряха влакове
Движението на влаковете в няколко железопътни участъка е прекъснато заради обилните валежи, съобщиха от пресцентъра на БДЖ днес. Поради тази причина не се движат тренове в участъците между гарите: Стара Загора - Чирпан, Стара Загора - Димитровград, Нова Загора - Любеново - Свиленград. Бързите влакове, които пътуват между София и Бургас, се отклоняват по обиколен маршрут през гарите Пловдив - Карлово - Тулово, вместо по редовния си график през гара Стара Загора.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com