Всички обичат симпатягите с нос от морков и очи от въглен, които днес празнуват ЧРД
Не е много за вярване, но има човеци, които се раждат наистина под щастлива звезда. Защото всички ги обичат, галят ги, радват им се, грижат са за макиажа и облеклото им, правят си селфита с тях. Усмихнатите им физиономии се тиражират в пощенски картички, постват се за честитки в глобалната мрежа, пълнят вестниците, снимат ги и в Холивуд, и в Мосфилм. При това ролите им никога не са на отвратителни мускулести мъжаги с по два автомата под мишниците. Те винаги са добрите, благородните, позитивните. Единственият им недостатък е, че живеят кратко. До първото по-жарко слънце.
Днес мощното войнство на снежните човеци по света празнува. 18 януари е техният ден. Идеята е на германския колекционер Корнелиус Граетц. Как този иначе сериозен човек стигнал до тази странна дата, е факт доволно любопитен. Откривателят просто решил, че метлата, която студените бели хора най-често държат, е идеална единица, а тялото им много наподобява осмица. Така се раждат великите открития. Случайно и с въображение.
Според тежката наука: Снежен човек е антропоморфна скулптура, която се състои от три части, които представляват три големи снежни топки. Най-голямата е основа, а най-малката -глава, по средата е тялото. За очи обикновено се ползват въглени, носът е добре да е морков, а уста може да се нарисува от малки камъчета. Вижда се, че анатомията на това създание е достатъчно проста, което я застрахова от всякакви болести, които открай време мъчат сложното човечество.
Логично - поради сезона - в който се ражда и живее, това красиво създание носи на главата си шапка, а около врата - шал. Пак според науката най-доброто време то да види белия свят е, когато снегът наближи точката си на топене, стане мокър и компактен. Раждането е безгреховно: чрез търкаляне на топката, докато тя достигне желания размер.
Снегът е дал името на този род хора, но с развитието не технологиите те се правят от дърво, пластмаси, леки метали, найлонови чаши, капачки за бира и, с извинение, стари чорапи.
Освен за кинорежисьорите и поетите, снежният човек е голямо вдъхновение и за композиторите. В популярната песен Frosty the Snowman например, той е украсен с кочан от царевица, димяща лула, нос от копче, очи от въглища и стара копринена шапка.
Има учени, за които снежните хора са истинска страст. Боб Екстайн например, шест години ги изследва. После пише книга за тяхната история, в която твърди, че скулптури на подобни създания са правени още през Средновековието. Откритието се позовава на различни изображения, намерени в европейски музеи, галерии и библиотеки. Най-ранните сведения за наличието на снежен човек, които Екстайн успява да намери, са в библиотеката в холандския град Хага. Те датират от 1380 година.
Най-големият снежен човек до днес е изработен в американския град Бетел. Щатът Мейн, където се намира той, се нарича Боровия щат, защото деветдесет на сто от площта му е покрита с гори. Скулптурата, която местните хора са направили, се издига на височина от 37,21 метра и е кръстена на сенатора Олимпия Сноу. Предишната си фигура същите майстори нарекли "Ангус, Краля на планината". Тя била с около шестдесет сантиметра по-ниска, но това не пречело да има солидното тегло от четири хиляди тона. Усмивката й била направена от шест автомобилни гуми, а трите копчета на модното пардесю - от колелата на трактор.
Арабски духовник ги забранява
Според латвийците снежният човек е символ на глупостта. Не така мисли обаче наше момче от Кюстендил. Миналата зима то отмъкна снежния човек от площада и го вкара в близкото заведение да му прави компания. Въпросният Снежко бил по-различен от класическите си събратя. Той бил направен от стиропор и имал отговорната мисия да бъде част от украсата на града. Но какво ли не прави самотата и колко е хубаво, когато има с кого да си говориш на масата.
Неотдавна виден саудитски духовник породи люта дискусия. Той обяви религиозно предписание, в което забранява правенето на снежни човеци. Действието било антиислямско. Според Мохамед Салех ал Мунаджид с майсторенето на снежна фигура всъщност се създава подобие на човешко същество. А това е грях според строгата интерпретация на сонитския ислям. Бог е дал на хората да изобразяват каквото си искат: дървета, кораби, върхове, сгради, но не и нещо, което има душа, отбелязал духовникът.
Тълкуванията на достолепния саудитец не разколебали обаче предприемчив британски търговец. Той предложил за продажба снежни хора от миналата година. Стоката представлява купичка с вода (това е душата и тялото), морков (носът) и две боровинки (без съмнение очите). Цялата тази безценна реликва струва деветдесет и девет пенса, като отделно мераклията трябва да плати доставката.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com