Преди 20 г. любовта отвежда Евелина Папазова от Асеновград в Италия
Още с влизането в денс студиото чувам музика, която ме пренася в приказка от Ориента. Имам чувството, че ей сега зад ъгъла ще видя Аладин и Жасмин, сгушени върху летящото килимче. Но не. Попадам в залата, където танцуват родната източна принцеса Евелина Папазова, първият професионален преподавател по ориенталски танци в България, и нейните ученички. Атмосферата е неописуема, както и грацията, с която момичетата движат телата си. Удоволствието от това, което правят, може да се види дори в отраженията им в огромното огледало. Първото, което ме впечатлява, са очите на Евелина - толкова артистични, толкова пламенни. Само с един поглед може да ти предаде цялата емоция, която музиката събужда у нея. "Очите са много важни, от тях идва красотата на танца", казва българската Шехерезада.
Евелина е родом от Асеновград. Част от детството си прекарва в Ангола, където родителите й работят. Там за пръв път среща италианци и се влюбва в езика им, без да подозира, че ще прекара живота си именно с италианец. Съпруга си Виторио среща в своя роден град, влюбва се и вече повече от 20 г. живее с него в град Ферера, Италия. "Не съм от онези, които напуснаха България, защото не им харесваше тук. Така се стече животът ми. Омъжих се по любов и именно тя ме отведе в Италия", разказва Евелина. С ориенталските танци я сблъсква чиста случайност или може би е било съдба. Записва се на курс и започва да танцува като любител. След няколко такива изяви в един арабски ресторант край Болоня, собственикът на заведението й предлага да изнася спектакли за гостите. Не след дълго от забавление танцът се превръща в нейна професия. За таланта на българската Шехерезада се разчува бързо. Започват да я търсят, за да преподава и я канят на различни събития. Няколко пъти участва и в най-престижния фестивал "Ахлан Уа Сахлан" в Кайро,
където среща своя маестро Заза Хасан
основател на престижната Парижка школа. През 2003 г. самата тя завършва академията, а славата на танцовата й школа се разнася из цяла Италия.
До семинарите, които ежегодно Евелина провежда в България от 2005 г. насам, се стига съвсем неочаквано. "В един форум бях попаднала на разни коментари как ориенталските танци са едва ли не фасулска работа, кълчиш се насам-натам, въртиш дупето и готово. Много се дразня от такива изказвания, затова си направих труда да отговоря как това изкуство не е толкова елементарно, колкото изглежда, и който иска, може да дойде да му покажа, тъй като съм преподавател", разказва танцьорката. Тогава с нея се свързва Йоана Мирчева, вдъхновена от реакцията й, и я моли, когато дойде в България, да я научи на нещо. Така и става. Когато Евелина пристига в София, Йоана я посреща на автогарата заедно с две свои приятелки, които също имат желание да танцуват. "Беше изключително забавно
Чаках я с един касетофон, а тя носеше музика
Първо бях намерила зала в едно читалище, но след това ни поканиха да използваме помещение в Театъра на армията", спомня си с усмивка момичето. И така, в малка зала пред трима души се провежда първият урок на световноизвестната българка на родна земя. Младата последователка взима и първото интервю на своята учителка за България. "Тя стажуваше в едно спортно радио и един ден, докато си бях в Италия, ми се обади по телефона да ме помоли да го направим. Дадох първото си интервю на български, докато бях по пижама в хола", смее се Евелина.
Първите 2 г., през които танцьорката запознава българите със своето изкуство, го прави абсолютно безплатно. "Смятах, че когато не трябва да инвестират, хората ще са по-склонни да опитат и да разберат, че аз не танцувам кючеци. Това е огромен проблем на нацията ни - позволяваме си да оплюваме нещо, с което изобщо не сме запознати", казва Евелина. За да популяризира източния танц и да запознае повече хора с неговата красота и обаятелност, талантливата българка решава, че трябва да организира някакво по-мащабно събитие. И така, през май 2013 г. в България се провежда първият Международен фестивал по ориенталски танци - Layali Bulgaria. "Не бях сигурна, че културата ни е готова да приеме нещо подобно, но все пак реших да рискувам", казва Евелина. "Организацията на едно такова събитие от разстояние никак не беше лесно.
Получих по-голяма подкрепа от чужбина
отколкото от родната ми страна", спомня си тя. Кани големи имена от бранша, за да представят таланта си у нас и едновременно да преподават. През деня се провеждат уъркшопове, а вечер спектакли. "Едновременно с невероятната подкрепа, която получих от чужбина, бях доста оплювана и недооценена тук", спомня си Евелина. Въпреки всички минуси обаче тя не се отказва и още след финала на първия, започва организацията на втория фестивал. Той ще се проведе на 6, 7 и 8 юни в столицата. За да преподават, в България ще пристигнат световноизвестни звезди като Уаел Мансур от Египет, Пабло Акоста от Аржентина и Джилина Карлано от САЩ. Поканени са също професионални танцьори от Италия, Португалия, Мароко, Корея, Полша и други държави, за да пренесат магията на ориенталския танц в София.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com