НАСА съобщи за откритието на "друга Земя" в слънчевата система. Това е октритие на телескопа Кеплер, а планетата е отдалечена на 1400 светлинни години от нашата Земя.
Наименованието на екзопланетата е Кеплер 452б, като тя се върти около звезда, наподобяваща Слънцето. Тя обикаля около своето слънце за 385 дни, а диаметърът ѝ е 60% по-голям от земния. Намира се в обитаема зона, където се предполага, че е възможно да има така необходимата за живот, вода в течно състояние. Нейното слънце е на възраст около 6 млрд. годинни, което е с 1,5 млрд. по-старо от нашето, 20% по-силно и 10% по-голямо.
"Кеплер 452б е стъпка към откриването на Земя 2.0", това заяви Джон Грънсфелд, зам-директор на НАСА на специална пресконференция.
"Ако на планетата съществуват всички елементи и необходими за живот условия, това е съществена възможност за появата на живот", коментира Джон Дженкинс, шеф на екипа, анализиращ данните от Кеплер.
"Все още обаче е рано за подобни изводи, тъй като телескопът не може да установи масата на планетата, за да се разбере природата - дали е скалиста, газообразна или комбинация от двете и дали има атмосфера. Досега са открити множество планети, подобни на нашата, но орбитите им са много по-близки до техните слънца и няма шанс за каквато и да е биологична активност. Днес говорим за братовчедка на Земята, макар да не знаем масата й. Това е началото на дълго пътуване. Скоро може да получим данни за състава на атмосферата ѝ. И това не е фантастика", каза Дидие Келоз от университета в Кеймбридж, съоткривател на първата екзопланета – „Супер Юпитер", през 1995 г.
Отдалечеността на планетата е непреодолима пречка за проучването й. За сравнение – на New Horizons, най-бързата космическа сонда, която пътува с близо 60 000 км в час, и трябваха 9,5 години, за да стигне до Плутон, който е на „само" 3,8 млрд. км от Земята. А слънчевата система на Кеплер 452б е на 3,5 млн. пъти по-голямо разстояние.Ако допуснем, че има разум, който може да приеме радиосигнал от Земята, отговорът му ще стигне до нашата планета след около 3000 години.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com