Надзиратели къпят бебета на бежанки

Охранителите в лагерите са между "Осанна" и "Разпни го"

Надзиратели къпят бебета на бежанки | StandartNews.com

София. Цъка ли "бомба" в имигрантските лагери? Кой с кого воюва вътре? И може ли да се стигне до сериозни размирици? Окъпаният в кръв бунт на алжирци в Любимец на 30 ноември за пореден път повдигна тези въпроси. Факт е - както стачките на имигранти в центровете, така и сблъсъците между различните етноси бегълци не са прецедент зад металните огради.

Екшън имаше преди седмици и в лагера в Харманли. Тогава се спречкаха групите на сирийците и ливанците. Макар бегълците от режима на Асад да са мнозинство - близо 90 на сто от пребиваващите в центъра, се оплакват от агресивните си съседи. Ливанците пък контрират, че сирийците ги "репресират" и имат лагера за свой. И двете враждуващи групички обаче се оплакаха след екшъна, че полицаите са потушили бунта им с повечко бой

Имигрантите дори твърдяха, че имат клипове, на които се вижда как униформените ги бият. Единственото видео обаче, което извадиха от телефоните си, показваше как охраната в бежанския център се опитва да ги усмири при спречкването помежду им. Само преди седмица в харманлийския лагер пак влязоха в новините. Причината - заради студа управата спешно започна да ги извежда от палатките и да ги настанява в частично ремонтираните казарми. По-напористите имигрантите предявиха претенции към определени стаи и започнаха да дърпат настанилите се вече там. Тогава пак се наложи намесата на охраната, за да се въдвори ред.
Не във всички лагери обаче прехвърчат искри между надзирателите и бегълците. В Пъстрогор например млади майки бежанки с благодарност разказват за охранителите на лагера и за помощта, която им оказват при отглеждането на бебетата им. Преди време млада бегълка от Руанда роди първото си дете, малко след като мина граничната бразда между Турция и България и беше заловена от нашите граничари. По времето на бягството им обаче бременната жена беше изгубила съпруга си. Часове след като бебето й проплака, тя разказа, че няма представа къде е мъжът й.

След изписването й от хасковското АГ обаче първи помощник на 24-годишната майка се оказа шефът на охраната в Пъстрогор Данаил Петков. Не е тайна, че униформеният е купувал памперси и млека за бебето на африканката. Нещо повече - Петков дори й показал как да къпе бебето си. И това не е всичко. Когато младата майка хванала мастит, Петков влязъл в ролята на консултант по кърмене - съпругата му давала насоки по GSM, а той ги предавал на родилката. Впоследствие шефът на охранителите в Пъстрогор издирил и съпруга на бежанката, който се оказал в затвореното общежитие в Любимец. Петков ходатайствал да го преместят и така семейството се събрало в Пъстрогор.

Питомци на лагерите признават, че скандалите между бегълците от различни страни много често възникват на тема - кой бяга от война и кой по чисто икономически причини. Много от алжирците, настанени в Пъстрогор например, си признават, че тръгнали към Европа или за да живеят по-богато, или заради приключението. 26-годишен беглец например сподели пред "Стандарт" още през септември, че тръгнал като нелегален към България, след като една вечер в селото, в което живее, се събрали група младежи, спретнали си здрав запой и започнали да се хвалят как са стигнали до родината ни. Екстрадирани обратно в Алжир, те станали местни величия благодарение на "приключението" си. "Дори и да бъда експулсиран обратно, за мен това е един сървайвър и след 1-2 г. ще го повторя пак, защото тръпката от това да си беглец, е неописуема", сподели още алжирецът пред "Стандарт".

Следователи в Любимец след мелето с алжирци

Следователи ще влязат в общежитието от затворен тип в Любимец след мелето между 10 полицаи и 120 алжирци на 30 ноември, съобщиха вчера за "Стандарт" източници от прокуратурата в Свиленград. "Това се налага всеки път когато се разследва дали има превишаване на правата от длъжностни лица", обясниха магистрати. Местната районна прокуратура все още не е реагирала на инцидента и обвиненията за побой над алжирците, стана ясно вчера. Много е вероятно обвинителите да не се самосезират сами, а да изчакат резултатите от проверката на Инспектората на МВР, която бе разпоредена от вътрешния министър Цветлин Йовчев. Тя обаче няма да приключи по-рано от 10 дни, смятат запознати.

Случката бе държана "на тъмно" цяла седмица преди да бъде огласена от алжирския посланик Ахмед Буташ. Той извади и снимки на хора от общежитието със синини под очите и по телата им, с които да докаже твърденията си, че полицията е проявила "зверско насилие" - чупели са крайници и разбивали глави.

Всъщност обаче се оказа, че алжирците от Любимец са леко пострадали. Трима от тях са прегледани в хасковското спешно отделение, твърдят пред "Стандарт" от болницата. Те били докарани в нощта на 30 ноември. Единият от тях бил с рана на главата, другият имал фрактура на китките, а третият бил с изкълчен пръст, уточниха от хасковската МБАЛ. Тъй като нараняванията не били сериозни, емигрантите са прегледани, раните им обработени, но не се е наложило оставането им в клинични условия, затова били върнати в Любимец още същата вечер. "На практика това означава, че вследствие на действията няма причинена средна телесна повреда и случаят ще се разследва от районната прокуратура в Свиленград", коментираха още магистрати от града.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай