София и Шипка ще бъдат под блокада днес за честванията на Националния празник. Драконовски мерки за сигурност са въведени за всички, които искат да се качат на легендарния връх с личните си коли за тържествата. За пръв път освен специалните пропуски от полицията предварително ни поискаха номерата на автомобилите, оплакаха се шофьори. На честванията на Шипка ще присъства и премиерът Пламен Орешарски. Както всяка година във времето на най-силния трафик на пътуващите за тържествата - от 8,30 до 14,30, движението на транзитно преминаващи автомобили ще бъде силно ограничено, съобщиха от АПИ. Транзитно преминаващите през Балкана ще бъдат пренасочени през прохода Хаинбоаз.
По същото време в столицата центърът ще бъде заварден от сутринта отново заради честванията. В 11 часа на пл. "Свети Александър Невски" държавният глава Росен Плевнелиев ще участва в церемонията по издигането на Националното знаме и ще поднесе венец пред Паметника на Незнайния воин. Затова между 8 и 12 ч се забранява преминаването на автомобили в района около паметника. В 11 ч пред паметника на Васил Левски в столицата футболни фенове ще отдадат почит към загиналите за освобождението на България. Час по-късно от НДК тръгват и привърженици на партия "Атака". В 18,30 часа пред Паметника на Цар Освободител пък ще се проведе тържествена заря-проверка по случай Деня на Освобождението.
В старата столица пък ще има безплатни пешеходни обиколки с беседи, посветени на националния празник. Те са организирани от Регионалния исторически музей във Велико Търново. Обиколките включват два маршрута, свързани с Националноосвободителното движение, Руско-турската война и възстановяването на българската държавност. Началото им е от площада пред Царевец и след обиколка на различни забележителности ще завършат пред паметника "Майка България".
Честването на 136 години от Освобождението на България ще започне в цялата страна с празничен молебен. В големите градове ще има шествия, духови оркестри ще свирят по площадите. Очаква се хиляди хора да поднесат цветя пред паметниците на загиналите руски бойци и български опълченци.
Майсторка твори минивъзрожденски къщи
Архитектурни модели на най-известните възрожденски къщи в Балкана и Родопите твори майсторка от Варна. 12 свои умалени копия показа Мария Желева в дебютната си изложба, наредена за националния празник 3 март в общината. "Българската възрожденска къща е живописна, интересна, разчупена. Тя е една от ценностите на страната ни и заслужава да бъде видяна от много хора", казва младата дама. За две години и половина е направила 12-те къщи, а сега твори 13-ата - Бобевската къща в Тетевен. Първата в колекцията е Никифоровата къща от с. Мийковци в Еленския Балкан. Има и черноморска възрожденска къща на 300 години от Созопол. А най-любимата й творба е умаленият вид на Джаловата къща в Родопите. Всички копия на оригиналите са направени от камък и дърво, за част от тях са използвани клони от дървета, дялкани като някогашните греди и талпи.
"Южен поток" дарява скулптура на Скобелев
Бронзова фигура на генерал Скобелев, изработена от скулптора Ангел Спасов, ще дарят на панорамата "Плевенска епопея" шефовете на "Южен поток България" АД.
Церемонията ще е в понеделник, а на нея ще присъстват изпълнителните директори от българска и руска страна. Това ще бъде кулминацията от честванията в Плевен. Дарението ще бъде представено официално и ще стане част от постоянната изложба на музея. Бронзовата фигура на ген. Скобелев е изработена през 1946 г.
Наследници на опълченци пазят чаши от Николай II
Петима опълченци е дало на България село Калища в община Ковачевци. По традиция на националния празник 3 март местната власт ще засвидетелства почит към паметта им с поднасяне на цветя пред морената в центъра на селото, на която са изписани имената на Димитър Петров Бачов, Иван Николов Гърков, Никола Петров Бачов, Стоян Лазаров Комитски и Тодор Стаменов Митев.
Последният е пра-прадядо на настоящия кмет на общината Васил Станимиров, който пази реликва, завещана от героичния му предшественик. В семейството се предава от баща на син сребърна чаша с позлата, подарена на Тодор Стаменов лично от руския император Николай II по повод 25-годишнината от знаменателните боеве на Шипка. Според разказите на опълченеца, предадени на внуците му, в България има 7 еднакви чаши на Николай II. Друг наследник на опълченец подарил една от реликвите на руския президент Владимир Путин при посещението му у нас преди няколко години.
Видин се покланя на румънски освободители
По традиция във Видин честването на 3 март започна от село Иново, където е издигнат паметник на загиналите за освобождението на града румънски войни. Защото преди руските войски в града влизат румънски. От отсрещния град Калафат към видинската крепост е изстрелян първият снаряд в щурма за превземането й. Румънското командване предлага на Мехмед Иззет паша, командващия турските войски, да се предаде, но той отказва. Тогава започват военни действия. Румънците настъпват към града от няколко позиции около него. Най-тежките битки се водят при село Смърдан (днес Иново), където турците изградили три редута. Румънците дават свидни жертви - 288 убити и 309 ранени. Загубите на Иззет паша са още по-големи - 500 убити, 300 взети в плен. Румънците побеждават и над видинската крепост се развява румънски флаг. И тази година признателните видинчани ще положат цветя на паметника в село Иново.
Вадят от забвението врачанската Баба Тонка
Паметна плоча на ятачката на врачанските комити Тота Ангелакова се открива навръх 3 март във Враца. Поставянето й е по инициатива на клуба на плакалнишките миньори. Така 138 години след Априлското въстание ще бъде изваден от забвението приносът й, който е съпоставим с този на русенката Баба Тонка. Знакът ще бъде поставен на малката уличка "Баба Йота", за която малцина знаят, че носи име на поборничка. В нейния дом през 1876 година е заседавало ръководството на Трети врачански революционен комитет и се е криел главният апостол Стоян Заимов, припомня главният уредник в музея Валерия Тарашоева. Синът й Мито Ангелаков е бил в щаба, а мазето на дома им е било работилница за леене на куршуми и пълнене на фишеци. В къщата им на 18 май вечерта се е взело решение от комитите да се грабне оръжието. След разгрома на бунта смелата врачанка е била арестувана и заключена във видинския зандан. След Освобождението сама се отказала от народна пенсия в размер на 500 книжни франка, която била предложена и на други заслужили съзаклятници.
БНТ пуска "Козият рог" за празника
Навръх националния празник БНТ 1 пуска любимата на поколения българи класика "Козият рог" с участието на Антон Горчев, Катя Паскалева и Тодор Колев. Зрителите ще могат да видят филма от 15,50 часа в понеделник. В 22 часа пък държавната телевизия ще завърти хита на Иглика Трифонова "Писмо до Америка" с участието на Филип Аврамов, Петър Антонов, Ана Пападопулу, Мая Новоселска и др.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com