На морето лекуват махмурлук срещу 300 лева. По толкова пари трябва да броят препили чужденци на плажа, ако попаднат в клиниката по токсикология във Военноморската болница във Варна или в Бургас. 300 лева струва еднодневната детоксикация на изпаднали в несвяст след запой руснаци и други граждани от страни извън ЕС. Чужденците от Европа минават по-тънко, защото в клиниката признават здравните им книжки.
По-солено излиза тази година прегледът в морските курорти за турист, пипнал вирус или чревна инфекция. Близо 200 евро струва лечението на летен грип например в Слънчев бряг. Цената на антибиотика е последния проблем на пациента. Разходите набъбват най-много от прегледите и кръвните изследвания. Повечето поликлиники в курорта работят на твърдо фиксирани такси от 50 евро първичен преглед. Толкова струва и посещението в медицинските кабинети в "Св. св. Константин и Елена" и Златни пясъци, където няма нито един лекар, който да работи със здравната каса. Още толкова пари туристът трябва да брои за диагностициране от специалист. Според ценоразписа в трите кабинета в "Св. св. Константин и Елена", разположени в различни хотели, вторичният преглед струва 50 лв., венозната инжекция - 40 лв., превръзката на открита рана - 30 лв., а подготовката на документи за застрахователите - 10 лв. Транспортът с линейка излиза 3 лв. на км. Във Варна пък частните линейки возят срещу 30 лв. в рамките на града и по 1 лв. на км отгоре извън него. Ако болният е неподвижен и в сградата няма асансьор, таксата скача с 5 лв. на всеки етаж. На много места по морските курорти обаче цените за прегледи и манипулации не се обявяват на видно място в медицинските центрове.
Проверка на "Стандарт" показа, че в Слънчев бряг рентгеновата снимка е 50 евро, а ехографът е между 30 и 40 евро. За поставяне на инжекция туристите броят от 5 до 10 евро в зависимост в кой медицински център ще попаднат. Лечението на чревни инфекции и гастритните проблеми струва средно по 100 евро. Приблизително толкова излиза и гипсът, но само ако не се налага операция.
Солидните суми за преглед в курортите стресират българите, признават лекарите по морето. Те споделят, че често правят жест към сънародници, като за дребен проблем ги записват като спешни пациенти. В някои случаи правят отстъпка - само 25 евро за преглед. Другият вариант е болните да отидат до Варна или Бургас, но там пред лекарските кабинети се чака с часове. Ако туристите си носят синята здравна книжка, плащат само стандартната потребителска такса от 2,90 лв. в болниците на големите градове. Често обаче хората я забравят и тогава дължат 30 лв. за преглед при джипи и 50 лв. - при специалист. В поликлиниките за инжекция и мерене на кръвно взимат по 6 лв., а за превързване на рана - 10 лв. Цените във Варна са в пъти по-ниски от курортите. Част от ДКЦ-тата са обявили 50% намаление за редовни кешови пациенти, каквито са руснаците с имоти по морето.
Всеки български гражданин, без значение дали е осигурен или не, има право на безплатна спешна помощ в животозастрашаващи състояния. Спешната помощ е безплатна и за гражданите от ЕС срещу предоставянето на европейска здравна карта. Всички чуждестранни гости обикновено имат и здравни застраховки за престоя си тук, които им гарантират безплатен достъп до спешни медицински услуги. Неспешните прегледи обаче се заплащат по цени, които са определени от лечебните заведения.
Всеки българин с редовни здравни вноски има право и на безплатен преглед при джипи на морето, ако му представи здравноосигурителната си книжка. За посещението той ще заплати само потребителска такса. Ако човек потърси медицинска помощ без здравноосигурителната си книжка в извънболничната помощ обаче, ще трябва да заплати услугите по съответните цени на лекарите. Ограничения за тях пък няма. Достъпът до болница е различен. Там ще ни приемат без пари и без книжка, стига да сме с редовни здравни вноски.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com