На 79 години почина проф. Александър Лилов

На 79 години почина проф. Александър Лилов | StandartNews.com

София. На 79 години почина проф. Александър Лилов, съобщиха негови съпартийци.

Смъртта на проф. Александър Лилов е голям удар за левицата и голяма загуба за България. Това каза за Агенция „Фокус" Румен Петков от БСП.

„Проф. Александър Лилов на първо място беше държавник и то държавник с изключително чувство на отговорност и с много висока чуваемост за общественото мнение, за обществените нагласи, за обществените очаквания. Един изключително волеви човек, който направи много за левицата, за Социалистическата партия, преведе я през изключително трудни, може би най-трудните й години от десетилетия насам и същевременно един много честен, достоен и почтен човек. Той отдаде живота си в служба на обществото и на Българската социалистическа партия. През последните години имаше проблеми със здравето. С болка мога да кажа, че неговата партия, за която той даде всичко, не му обърна достатъчно внимание и не беше до него с тази подкрепа, с която можеше. Ще се разделим с него с голяма болка и с усещането, че си отива един титан на лявата мисъл, човек, който даде много на обществото и на партията си с ясното съзнание, че няма да получи и няма да търси нищо в замяна", обясни Румен Петков.

Александър Василев Лилов е роден на 31 август 1933 г. в с. Граничак, община Белоградчик, област Видин. Завършил е "Българска филология" в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и "Естетика и теория на изкуството" в Академията за обществени науки в Москва. До 1989 г. е член на Политбюро и секретар на Централния комитет на Българската комунистическа партия /БКП/, отговарящ за идеологическата работа. Вторият след Живков.

След отстраняването му от ръководството на БКП специализира във Великобритания. Става директор на Института за съвременни социални теории. През декември 1989 г. във вестник "Правда" се появи кратка информация, че се връща в ЦК на БКП. От януари 1990 до декември 1991 г. Лилов е председател на Висшия партиен съвет на БСП, избран на 14-ия извънреден конгрес на партията (до 40-ия конгрес на партията същата година, когато лидерският пост се заема от Жан Виденов). Участва в работата на Кръглата маса.

Лилов е българският политик с най-голям стаж като народен представител - в 4-то, 6-то, 7-то и 8-то Народни събрания до 10 ноември 1989 г. След тази дата се ползва с прозвището "Стратега". От 1990 до 1998 г. е депутат в 7-то Велико народно събрание, в 36-то, 37-то и 38-то Народно събрание с листата на БСП.
През 1993 г. става ръководител на Центъра за стратегически проучвания към БСП.

Издава списание "Понеделник". Автор на много студии и брошури, издадени в чужбина. Женен, с две деца. Владее руски и френски език.

Проф. Александър Лилов е един от ярките български политици и държавници в последния половин век от новата ни история. Това каза за Агенция „Фокус" Георги Първанов, президент на Република България 2002 – 2012 година.

„На неговите усилия дължим не само съхраняването на БСП, но и първите дълбоки промени на партията. Проф. Александър Лилов беше един от онези държавници, които трасираха пътя на новото развитие на България, на конституционни и други реформи в условията на гражданския мир. Той беше един от архитектите на този граждански мир. Аз лично ще го запомня като човек честен, отговорен и духовно извисен", каза Георги Първанов.

Малко политици, като него, са оставили толкова дълбока следа в съвременната политика, сподели и Сергей Станишев. 

"Александър Лилов пое ръководството на БСП в един от най-трудните моменти в преходите към демокрация и изигра много голяма роля за мирния характер на прехода и затова новата българска Конституция да има подчертано социален характер. Стожер на лявата идея. За него винаги държавническият интерес и отстояването на идеята на съвременната левица бяха водещи в политическото му поведение. Всички социалисти ще го запомним с висок личен морал, мъдрост и търсещ съгласие", допълни още той.

Министър-председателят Пламен Орешарски също изрази своите съболезнования към близките на проф. Александър Лилов.

„Като истински съвременник на бъдещето, проф. Лилов допринесе за мирния преход в България и за конституирането на демокрацията в страната. Във времена на тежки изпитания за държавта и хората, той отстояваше пътя на съгласието и диалога", заяви премиерът Орешарски. „Проф. Лилов е знакова личност и безспорен авторитет за българската левица. Той остава да живее в историческата памет като истински държавник, мъдрец и учител", каза министър-председателят.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай