Задаваме дневния ред на държавата с 15 обществени кампании
Може ли вестник да променя закони? Може, ако се казва "Стандарт". Водещи материали на изданието ни за своеволията на фирмите за бързи кредити и поредицата предложения за решаване на проблема станаха причина за една от най-важните законодателни поправки през последната година. 42-ото народно събрание постанови, че лихвите и разходите по заема не могат да надхвърлят 50% от размера му.
"Стандарт" предизвика спецмерки срещу нелегалните търговци на храни с традиционната си мисия "Коледата и Великден Безопасни", която от 2014 г. прерасна в "Да! На българската храна".
Пак в резултат на разследвания и обществена дискусия от страниците на "Стандарт" започна голямата битка за законодателни промени срещу монопола на веригите.
Имат ли нужда държавата, общините, бизнесът да намерят решение на труден казус чрез обществен диалог, обръщат се към "Стандарт". Неслучайно в годината на своето пълнолетие по всички стандарти "Стандарт" заложи на обществените мисии. В информационния XXI век не е достатъчно един вестник да дава само пълната палитра от информация, анализи, коментари и репортажи. Нужно е да изпълни със съдържание функцията си на обществен посредник.
Затова на база опита си и своето ноу-хау през последните 10 години "Стандарт" се посвети на 15 каузи. Зае със самочувствие водеща роля в диалога бизнес-правителство. Първи повдигна обществената дискусия за ВиК сектора. Първи постави парливите въпроси за необходимостта от реформа в Спешната помощ. Направи кампания за промените в образованието и даде трибуна за всички гледни точки. Ангажира Българския медиен съюз в първата по рода си мисия за възраждане делото на народните будители. И инициира мисията "Непознатият Йовков". "Стандарт" бе при учениците на 15 септември с кампанията "Книга за първия учебен ден". Помогна на десетки семейства с мисията "Възкреси доброто".
"Стандарт" бе в основата на решението за изграждане паметник на баретата герой Емил Шарков, който загина в Лясковец от ръката на луд мъж.
В Бургас събра кметове и експерти от културното министерство за разяснителна кампания по изготвянето на проекти по Норвежката програма. С конкурса "Златна рибка" за поредна година помогна на български производители да напишат по правилата своите европейски проекти за бизнес. И, разбира се, ангажира държава и общество с превръщането на Чудесата на България в стратегически държавен приоритет. От 2014 г. кампанията за опазване на българското културно-историческо наследство прерасна в международна - "Природните чудеса на Балканите".
Посредник между бизнеса и властта
Нови правила за търговските вериги започна да изготвя властта след серията въпроси към кабинета "Орешарски", отправени чрез в. "Стандарт". Това стана през януари и февруари 2014 г. в дискусията от страниците на вестника по повод срещата "Правителство - бизнес". Тя бе инициирана от тогавашния премиер Пламен Орешарски и проведена на 11 февруари 2014 г. с подкрепата на всички медии у нас.
В първия по рода си форум "Стандарт" имаше водеща роля. Защото проведе най-мащабната и задълбочена дискусия преди и след конференцията. Зададе дневния ред на форума във въпросите, които бизнесът постави от страниците му. Главният редактор Славка Бозукова бе модератор на основния панел, в който бизнесът задаваше въпроси на Орешарски, заместничката му Даниела Бобева и ковчежника Петър Чобанов.
Цял месец индустриалците, работодателските организации и малките предприемачи от страната даваха чрез "Стандарт" своите мнения, препоръки, предложения, критики и въпроси. А репортерите ни преследваха властта в търсене на отговори.
В НДК за първи път едни срещу други седнаха Пламен Орешарски, министрите от екипа му и бизнеса. Всеки предприемач у нас имаше възможност лично да зададе въпроса си към правителството и да получи отговор.
Дискусията показа от какви правила и принципи трябва да се ръководи икономиката на България, за да бъде ефективна и стабилна основа на държавата.
Бихме тревога за язовирите
В какво състояние са язовирите? Алармата удари "Стандарт" през април, отваряйки голямата дискусия за ВиК сектора в България. Участие в дискусията, организирана от вестника, взеха екоминистърът Искра Михайлова, експерти и представители на ДКЕВР, шефове на ВиК дружества. Наводненията, които сполетяха страната, доказаха колко важна е темата и колко много работа предстои и на държавата, и на общините, и на медиите, за да се решат проблемите. Още повече че още на форума ни през април стана ясно, че проблеми могат да създадат не язовирите, стопанисвани от държавата, а тези в общински ръце.
Подкрепа за изграждане на пречиствателни станции за отпадни води заяви на дискусията министър Михайлова. Тя подчерта обаче, че неяснотите около собствеността на ВиК инфраструктурата създават сериозни пречки пред изпълнението както на реформата, така и на голяма част от проектите.
Да се въведе лицензионен режим и за водните оператори, подобен на този за енергийните дружества, пък настояха от Държавната комисия за водно и енергийно регулиране. Властта да помисли за повече варианти за публично-частно партньорство и привличане на външно финансиране от големи международни институции и банки в сектора, посъветваха от операторите на ВиК.
Свалихме картите за Спешна помощ
Всички проблеми на Спешна помощ бяха сложени на масата по време на дискусия, организирана от "Стандарт" в Бургас. В дебата стана ясно, че в 76% от общините ще има линейки и обслужващ медицински персонал.
По време на дискусията стана ясно, че спешните отделения ще останат на подчинение към самите болници, както е в момента. Това е един от основните спорове между специалистите, както и подготовката на парамедици с тяхното място в системата. Идеята на промените в Спешна помощ е да се назначат здравни диспечери, които да отговарят на тел. 112. Така те ще могат да пресяват адекватно обажданията с медицински показания, тъй като сега само прехвърлянето на тел. 150 отнема 15 минути. Представители на местната власт пък настояха да има спешни филиали и в малките населени места.
Казахме "Да! на българската храна"
Трансформация претърпя една от най-дълго продължаващите кампании на в. "Стандарт" - "Коледата/Великден безопасни". Тя стартира преди седем години. За всеки от двата най-големи християнски празника "Стандарт" събираше на кръгла маса бизнеса, институциите и потребителите. Всички участници подписваха пакт, че няма да допускат на пазара стоки, които са некачествени или опасни за здравето на хората.
За тези 7 г. нашите усилия дадоха резултат. Ако през 2007 г. пазарът бе залят от стоки менте, то сега можем да отчетем, че тяхното количество е намаляло драстично. Мерки за това взе и държавата, която създаде Българската агенция по безопасност на храните. Комисията за защита на потребителите вече е много по-активна, медиите също са стражи, които следят контролът върху производството и търговията да е стриктен през цялата година. Вестник "Стандарт" първи алармира за палмовата мазнина в сиренето и другите млечни продукти, за опасните химикали в зеленчуците, за проблемите във взаимоотношенията между производителите и търговските вериги. Благодарение на организираните от вестник "Стандарт" дискусии и на общите усилия на участниците в тях, поставили подписа си и под коледния и великденския пакт, потребителите са далеч по-спокойни, когато пазаруват, много по-осведомени какви са рисковете и за какво да следят, а производителите и търговците са още по-внимателни към клиентите си.
Затова за кампанията "Коледата безопасна" 2013 решихме да поставим друг акцент - за българското производство и насърчаването на потреблението на стоки на родни фирми, за да се пълни хазната и да се откриват нови работни места. Така се роди мотото "Да! на българската храна", под което премина и кампанията "Великден безопасен" 2014. Отново събрахме на кръгла маса производители, търговци, браншови съюзи и власт, които поставиха множество наболели проблеми за решаване. Управляващите реагираха с редица мерки. Последваха специализирани проверки по границата за нелегален внос на зеленчуци. Към Националната агенция за приходи беше създадено специално звено за фискален контрол. Инспекциите на Агенцията по храните станаха денонощни. Създадоха се и законови текстове за регулиране на взаимоотношенията между големите търговци и производителите.
Идеята увлече и останалите членове от Българския медиен съюз.
А работата ни по насърчаване на БГ производството продължава.
Техникуми или дуално обучение
Какво е по-добре за учениците в България? Дуално обучение или връщане на техникумите, както искат индустриалците у нас. Този голям дебат започна "Стандарт" с дискусия в Сандански. През новата учебна година стартират 29 пилотни проекта за дуално обучение. Според тях младежите ще учат професия в реална работна среда. Гимназиите ще сключват договори с фирми. Заявки за сътрудничество в тази посока вече са дали десетки компании, занимаващи се с транспорт, механотехника, електроника, строителство и архитектура. Повечето от тях са декларирали, че са заделили средства за стипендии. В същото време обаче големият бизнес бие тревога, че България остава без кадри за индустрията. А такива подготвят техникумите. "Стандарт" ще продължи да пита и да публикува предложения, докато намери верния за обществото отговор. Както и на другите въпроси - дали завършването на основното образование да остане след 8-и клас, дали да има по 1 учебник на предмет и дали 12-и клас може да стане предуниверситетски.
"Стандарт" преоткри
непознатия Йовков
Показването на уникалния личен архив на Йордан Йовков, дарен от внука му Боян Попов на Държавна агенция "Архиви", е една от кампаниите, с които "Стандарт" особено се гордее. Мисията "Непознатият Йовков" помогна писателят да бъде преоткрит. Архивът на големия българин съдържа включително и непознати ръкописи на писателя, както и огромна част от неговата кореспонденция, която не бе виждала бял свят преди това. "Стандарт" пръв имаше златния шанс да се докосне до документите и да разкаже за тайните им в поредица публикации на страниците си. Сред материалите имаше и започната повест -"Полковник Калоянов", за която изследователите на писателя научиха за първи път.
По инициатива на "Стандарт" Българският медиен съюз заедно с г-н Попов организира честване на Йовков в Жеравна, където духът на неговите творби оживя в илюстрациите на ученици от Националната художествена гимназия в Сливен. "Стандарт" подари на Жеравна копия на документите от личния архив на автора, свързани с родното му място.
Миналата година коренно се различаваше с това, което Вашият вестник организира. На фона на чудесната златна есен в Жеравна, която е естествен декор за едно такова честване, беше гениална тази идея да се поканят едни прекрасни деца, живи Йовкови герои, от музикалното училище в Котел. Които бяха разпръснати из калдъръмените улички и създаваха една неподражаема Йовкова атмосфера. Нямаше никакви доклади и официални части и имах чувството, че иззад някой ъгъл ще изскочи някой от Йовковите герои. Благодарен съм, че вашият вестник бе част от това прекрасно честване. Пожелавам на целия екип, както в Йовковите разкази сред много тъга и мъка винаги има някакъв светъл лъч, така и на вас да ви се случват хубави неща и да пишете за хубавите неща.
Водим и сираци при Чудесата
За десета поредна година в. "Стандарт" подкрепи кампанията на МВР за подпомагане на децата на загинали полицаи. В края на 2013 г. заедно с бившия МВР шеф Цветлин Йовчев "Стандарт" се ангажира преди началото на новата учебна година децата, останали без родител, да посетят Чудото на 2013 г. от кампанията на любимия вестник - Цари Мали град. Отделно "Стандарт" осигури подаръци за всички 143 хлапета.
Възкресяваме доброто заедно
Историите с щастлив край ни дават криле да продължаваме
С вестник може да убиеш муха, политик, дори банка. Ние от "Стандарт" обаче искаме да сбъдваме мечти. За да покажем, че вестникът може и да създава добри новини.
Затова започнахме кампанията "Възкреси доброто". Стартирахме я преди Великден 2013 г. Продължихме и през 2014 г. Захранвахме я с вашите истории, за които вие ни пишехте. Истории на хора, които са изпаднали в беда и се нуждаят от подадена ръка, за да се изправят на крака и да продължат напред. Истории на талантливи българчета, на които може да се даде малко шанс, за да умножат успехите си. Истории на отчаяни, затънали в параграфите на чиновниците, заради които трябва да се разтърси системата със силата на медията.
Първите случаи бяха със Станислава, Тео, Дора.
Станислава от Варна се нуждаеше от спешна операция, за да се спаси от аневризма. За по-малко от две седмици, с помощта на близките и приятелите й и със съдействието на Военномедицинска академия в София майката на две деца бе успешно оперирана и заживя трети живот.
Тео, отличникът от Националната природо-математическа гимназия в София, получи шанс да учи английски в Лондон благодарение на "Стандарт" и "Интеграл".
Дора от Пловдив, майка на седем деца, стъпи на краката си с помощта на "Лидл", които пълнеха хладилника на голямото семейство цяла година. А със съдействието на вестника жената отново започна работа.
Така започнахме да променяме животи. Да даваме кураж и вяра на онези, които не се примиряват с горчивия зар на Съдбата и търсят светлината в тунела - без да чакат Спасители.
И на този Великден заедно доказахме, че чудесата се случват. Че, докато политиците се боричкат, ние имаме сърце, воля и сили да си помогнем сами. Съюзихме се отново - журналисти, бизнесмени, чиновници и благородни българи. И доброто победи. Героите в тазгодишната ни кампания - болни, затънали в кредити или несправедливо наказани от Съдбата - дочакаха малкото чудо, което преобърна живота им. Сега, на празника, ви припомняме 5 от историите. Щастливият им финал ни дава криле да продължим да воюваме за доброто.
Трите Пепеляшки станаха принцеси
Савина и Цветослав сега събират пари за ремонт на къщата
Историята на многодетното семейство на Савина и Цветослав Ганови от врачанското село Тишевица бе сред най-трогателните в тазгодишната кампания "Възкреси доброто". Признанието на родителите на Веселка и тризначките Патрисия, Мария и Катя, че нямат дори пари за обувки на четирите си принцеси, загря редакционните ни телефони до червено. Благодарение на фирма "Градус" обаче, Ганови получиха много повече от сандалки за децата. Изненадахме слънчевите тризначки с пълно обзавеждане за детска стая. Точно на Велика сряда в дома им ги изненада наш екип, който закара двете двуетажни легла, четирите матрака, гардероба, скрина, възглавничките и памперсите, от които имаха голяма нужда.
Те обаче още не са ги сглобили, защото първо трябва да направят ремонт на стаята - да подменят дограмата, защото сега, когато вали, вътре става мокро, да сложат тапети и паркет. "Човек обаче, ако не умее да се радва и на малкото, не би могъл да се зарадва и за многото. Така че това, което направихте за нас, е невероятно, винаги ще сме благодарни!", каза майката Савина. Тя се опитала да вземе кредит, за да започнат ремонта, но заплата й е 340 лв. и банките й отказали. Савина работи като санитар в училищния стол, но си взела отпуск, който се води неплатен, и ще получи едва 30-40 лева. Затова се хванала да помага на някаква жена срещу 16 лева на ден. Момиченцата порастват и стават все по-палави. Трите Пепеляшки, които станаха принцеси, тичат из двора, а след тях неизменно е баба им.
"Пожелавам на всички в "Стандарт" да сте живи и здрави и щастливи и дано винаги да имате работа", каза по телефона Савина.
Близначките правят първите си стъпки
Наесен влизат в ново жилище, готвят се за операция на очичките
Само за няколко месеца съдбата на двете близначки от кюстендилското село Раждавица Цветилена и Ванеса, които се борят с последствията от детска церебрална парализа, майка им Мая Манова и техният батко Мариян се промени към добро. "Стандарт" разказа за нерадостната им съдба в навечерието на Великден.
Оттогава семейството има не един повод за усмивки. Двете момиченца бяха оперирани. Сега на краката им има шини и те правят първите си самостоятелни стъпки. Рожденият си ден на 4 август посрещнаха в София, защото са на 10-дневен курс за рехабилитация в столична клиника. Част от процедурите, за жалост, се доплащат. Майка им е броила 230 лева, за да е по-ефективен престоят в клиниката. "Децата ми бяха малко разстроени и уплашени около операциите, но сега, като виждат, че ще могат да ходят, се успокоиха и се усмихват", разказва Мая. Сега им предстои още едно премеждие. Скоро ще бъдат на преглед за очите и вероятно ще се наложи отново хирургична интервенция. Това също ще отежни и без друго тънкия семеен бюджет на самотната майка.
Наесен семейството ще е в ново жилище. Общината в Кюстендил даде на Мая и децата й общинска къща в центъра. Имотът не беше в най-добро състояние и се наложи ремонт. "Вече е сменена дограмата с алуминиева", радва се Мая. Като се приберат от болницата, ще си дадат мнението за новия цвят на стените. Къщата е важна за Ванеса и Цветилена, защото двете момичета са ученички, макар и със специални образователни потребности. Те имат ресурсен учител и посещават дневен център. Докато живеят на село, това е значително по-трудно. Като се преместят в града, достъпът им до училище и лекари ще стане по-лесен.
"Много хора ни помогнаха", споделя Мая и не иска да изброява, за да не пропусне някого и така да не я помислят, че не е признателна. Тя благодари и на читателите на "Стандарт", които са потърсили връзка с нея или са превели пари по банковата сметка.
Близначките Цветилена и Ванеса се раждат преждевременно в 6-ия месец преди 12 г. Те прекарват първите 4 месеца от живота си в кувьоз, но впоследствие става ясно, че момиченцата са с детска церебрална парализа. Лекари предлагат на майката да се откаже от новородените, но тя е решена да се грижи за двете си момиченца. Таткото напуска семейството и Мая остава сама с трите си деца в Раждавица, където само допреди месеци семейството живееше с оскъдни средства в две стаи на стара фамилна къща. За жалост, до пълното излекуване на близначките Мая и децата й се нуждаят от още финансова помощ, която може да се окаже по сметка:
IBAN : BG34FINV915010BGN0MT8C (валута BGN)
FINVBGSF
Мая Бориславова Манова
Стела и Ваня пазят бюрата си като орлици
Отличничките дочакаха мечтаната детска стая, радваха се и на месец море
Сестричките Светла и Ваня от старозагорското село Тихомирово, за които се грижи сам баща им, дълго време живеят с една съвсем детска мечта - да си имат собствена стая, в която да си учат уроците. Преди няколко години бащата Павлин Стоев набързо струпал една пристройка към къщата, но парите от скромната му заплата на сервитьор в Раднево стигнали само да я покрие. Така лелеяната детска стая останала в груб строеж - на гола земя, неизмазани стени и циментов таван. Очите на момиченцата помръкнали задълго. В рамките на тазгодишната кампания "Да възкресим доброто" "Стандарт", старозагорската компания "Металик" и застрахователна компания "ЗД Евроинс" АД сбъднаха тяхната мечта. Двете деца вече имат своя стая като по каталог, напълно обзаведена - с легла, матраци, ученическа бюра.
"Те вече имат крила, буквално летят!" - така бащата на 11-годишната Светла и 7-годишната Ваня описва радостта на дъщеричките си близо два месеца след щастливото събитие. "По бюрата им няма една драскотина, пазят ги като орлици", смее се бащата на похвалното им усърдие. Показателен за окрилените сестрички е и успехът им в училище. Малката Ваня е завършила първи клас с почетна грамота и лента "Отличник". Каката също е преминала в 6-и клас с пълно 6.
Освен за децата си, Павлин се грижи и за старите си и болни родители в Тихомирово. Неочакваното за семейството дарение му помогнало за спести някой лев от скромната си заплата и за пръв път от години изпратил щерките си на море. "Бяха почти месец във Варна при сестра ми, но не ги изпратих както друг път - с празни джобове", казва доволен бащата. С благодарност към "Стандарт" и нашите приятели, върнали му вярата в човечността и доброто.
Иначе около тъжната му съдба на самотен баща нямало нищо ниво. Бившата му съпруга Петя продължавала да живее в Кърджали с новия си любим, без да се интересува от тревогите и радостите на своите дъщерички Светла и Ваня. За септември е насрочено поредното съдебно дела за издръжката на децата, която майката повече година не е плащала. "Вече се събраха над 2500 лв., но аз съм загубил надежда, че някога ще се издължи", казва с огорчение Павлин.
Ники раздаде първите си автографи
Седмокласникът Николай Георгиев сбъдна втората си голяма мечта - да види стиховете си събрани в стихосбирка. На 1 юни Ники за първи път разлисти излязлата предния ден от печат негова книжка със стихотворения и ученически съчинения, издадена от издателство "Стандарт". Екипът на вестника и издателска къща "Хермес" организираха премиерата на сборника "Измисли звезда". А Ники подари първата си книжка на децата на Пловдив, които се редиха на опашка, за да получат автограф за спомен.
Така момчето разбра, че когато получаваш, трябва и да даряваш. И това е висша добродетел.
"Не можем да изберем своята участ, но можем да изберем своята съдба". Това бе посланието към Ники на голямата българска поетеса Надежда Захариева, която написа рецензия към първата му книжка.
Буквално всеки негов ред е дълбоко изстрадан. Причината е, че Николай е роден с детска церебрална парализа. Римите са неговото оръжие и неговият голям успех срещу парализата. Само допреди година близките на Николай го носят на ръце, тъй като въпреки ежедневната рехабилитация, грижите и помощта на много хора, той не може да ходи без чужда помощ. Миналата есен, след успешна операция при швейцарския лекар д-р Бруно Франиер в клиниката на Мануела Малеева в Стара Загора, Ники започва да ходи. Така се сбъдва първата му голяма мечта. Втората бе да има собствена стихосбирка, което вече също е факт. Сега остана Николай да сбъдне пожеланията, които получи по време на премиерата на "Измисли звезда" - да продължава да пише, да развива таланта си и да дарява с вяра хилядите деца с ДЦП, че човек може да постигне всичко със силата на своя дух и само ако не се предава.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com