София. Антим Първи и бащите учредители са личности в българската история, които са памет, но и послание за поколенията, пример за родолюбие и достойна служба в името на Отечеството. Това заяви председателят на Народното събрание Михаил Миков в началото на пленарното заседание на 28 ноември 2013 г. в тържествено слово по повод 125 години от кончината на Екзарх Антим I – председател на първия български парламент, и 135 години от делото на строителите на съвременна България.
"Антим Първи и бащите учредители са образец как представители на българския народ, обединени от общ идеал, могат да работят за постигането на общото благо; да търсят съгласието и взаимодействието в служба на националния интерес", подчерта Михаил Миков. Той припомни, че след 3 дни – на 1 декември, предстои отбелязването на годишнината от кончината на Екзарх Антим Първи – пръв екзарх на самостоятелната Българска екзархия, председател на Учредителното народно събрание, приело първата българска конституция.
"Антим Първи е бил безспорен авторитет за народа, който се е крепял на кротостта, на постоянството, на неуморимостта, с които той е работил за българските вяра, държава и род", заяви Михаил Миков. Според него днес имаме нужда от примера му на авторитет, който се стреми да обедини, а не да раздели, да възвиси, а не да унизи, който се опира не на власт и силово налагане, а на убеждение и любов. "Цял живот Екзарх Антим Първи, председателят на Първия парламент на Нова България, е бил до своя народ, работил е за единството на своя народ", подчерта председателят на парламента.
Михаил Миков отбеляза, че Антим Първи е олицетворявал българската общност, давал е особена легитимност на Учредителното събрание. Той е личността, в която се събират заедно високо за средата на 19 век по българските земи образование и изключително родолюбие и стремеж за въздигането на българския народ. "Личността му въплъщава в себе си борбите на българите за независима църква, дипломатическите усилия за Освобождението на България, стремежите за обединение на българските земи и народност. Антим І въплъщава и работата по политическото устрояване на новата държава, която àко и да не се извършва под негово непосредствено ръководство, е скрепена с високия му авторитет", каза председателят на парламента.
Михаил Миков отбеляза, че днес живеем във време на противоречия. Демокрацията ни е в изпитание, не само защото тези противопоставяния понякога с форма и съдържание опасно се приближават до границите на демокрацията, а и защото напоследък често исканията на едни или други противостоящи си групи застрашават народното единство, допълни той. Единство, което по думите му, е изграждано и пазено толкова десетилетия в Третата българска държава с цената на усилията на държавници, хора на духа и меча, просветители и войници, с усилията на толкова много строители на държавата.
"Учредителите ни завещаха да почитаме Конституцията и правилата на парламентаризма, далеч не винаги това завещание бе спазвано", отбеляза председателят на парламента. "Но остава традицията, наследството и упованието, че е съхранено най-важното – нашата почит и респект, които дължим към представителите в Учредителното събрание, в чиито първи редици се изправя Видинският митрополит и български Екзарх Антим Първи", допълни той.
"Ние сме наследниците – значи от нас се очаква продължението", посочи Михаил Миков. "Прекрасното в нашето наследство е, че имаме личности като него, които се приемат от всички, една фигура на обединение", допълни той. "Нека се поклоним пред пазителя на вярата и строителя на модерна България", призова председателят на парламента.
Днес в северното фоайе на Народното събрание се открива експозиция "Вяра и държавност", изготвена от Държавна агенция "Архиви". Изложбата е по случай 125-годишнината от кончината на Eкзарх Антим І.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com