Майка на 3 деца вади руини край Великан

Майка на 3 деца вади руини край Великан | StandartNews.com

Веселка Кацарова търси старо селище по трасето на "Марица" и нимфите на Афродита

"Археологията е романтична професия, но и много динамична. Никога не можеш да си планираш времето през деня между 7 и 17 часа. Потопиш ли се на обекта, времето изчезва". Така с ентусиазъм и в същото време с много настроение докторът по археология Веселка Кацарова разказва защо е избрала професията си, с която пътешества назад във времето. По думите й учените като нея винаги са в очакване на изненади. "Никога не знаеш какво ще ти поднесе земята. Но аз се чувствам прекрасно в тази атмосфера", казва дамата.

В момента тя е един от тримата ръководители на спасителните археологически разкопки край димитровградското село Великан. Учените проучват терена, в който имат данни за селище и некропол. Те трябва бързо да приключат с изследванията, тъй като районът по-късно ще бъде залят от тонове бетон за автомагистрала "Марица".

Делникът на Кацарова минава между археологията, кухнята и тримата й наследници. Има две дъщери - по-голямата е тийнейджърка на 14 години, а по-малката - на 3 г., има и син на шест. Понякога е на разкопки месец без да се прибере у дома. Разчита за грижите за децата на бабите и на съпруга си - доц. д-р Христо Попов, който е специалист по тракийска археология. Двамата планират графиците си на работа така, че все единият да си е у дома при децата. За избора си на мъж Веселка Кацарова е категорична, че това, че и двамата са археолози, е много логично, тъй като само човек от същото поприще би разбрал спокойно дългите отсъствия от дома покрай работата.

Дамата разказва, че когато си е у дома, веднага хваща черпака и е край печката, защото семейството й обича готвено. Признава обаче, че няма достатъчно време за гозби с ефекта "Уау". Решението да се влее в редиците на изследователите взима заради любовта си към историята. Понеже влиза с висок успех от приемния изпит по история, с който има възможност да запише и право, на Кацарова й се налага да води трудна битка с родителите си. Но категорично им заявява решението си да учи в историческия факултет археология.

В академията попива от знанията на преподаватели като д-р Гергана Кабакчиева.
Специализира класическа археология.

На определението, че археолозите се познават сред масата по това, че до един имат развит бицепс, реагира с усмивка и потвърждава, че определено с колегите й са силни в ръцете.

Това се развива по пътя, изминат от студентската скамейка до това да станеш ръководител на екип на проучвания.
Грабваш кирката и лопатата още докато си студент и те стават част от ежедневието ти, казва Веселка Кацарова.
Тя познава добре Димитровградско, защото в района проучва и прочутия като единствения Нимферуим в България - "Извора на нимфите и Афродита" край с. Каснаково. Разкопките досега показват, че всъщност известният като светилище обект не е свързан с обредност, а е бил комплекс, обитаван от богати тракийци, получили римско гражданство през II век. Теренът в голямата си част все още не е изследван. Геофизическият кадастър на района, направен наскоро обаче, е показал, че под земята има мащабна сграда с поне пет помещения, с много коридори. Обследването е платено от Димитровградската община, но разкриването на цялостния комплекс край Каснаково изисква сериозно финансиране, което местното кметство не може да си позволи. Според грубите изчисления ще трябва планово финансиране за 5-6 години, като средно на година необходимите за разкопки средства са 40-50 000 лв. Въпреки че съзнава, че сумата не е никак малка, между Нимфите и Афродита Веселка Кацарова мечтае да стигне до края на красотите край Каснаково.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай