Националният омбудсман Мая Манолова бе в Добрич и се срещна с представители на протестиращите срещу повишената цена на винетките. Добруджанци наред с редицата протести, които проведоха в края на миналата година, сезираха и институцията. Пред представители на протестиращите Манолова представи отговор от регионалния министър Лиляна Павлова, който получила във вторник. В отговор на питане на протестиращите, които Манолова отправила до регионалния министър, става ясно, че миналата година от винетни стикери са събрани 250 млн. лв., каза Манолова.
"С увеличението на винетките се очаква тази година постъпленията да са с 50 млн. лв. повече или 300 млн. лв., а по разчети става ясно, че годишно за поддръжка на пътищата са нужни 600 млн. В писмото се казва още, че по оценка и направени разчети в Стратегията за пътната инфраструктура за периода 2016-2022 година за републиканска пътна мрежа са нужни 7 млрд. лв." - каза Манолова. Добруджанци бяха категорични, че в региона пътищата изобщо не се поддържат и са в окаяно състояние и поискаха да конкретно да бъдат посочени пътища, които ще се реновират. Те показаха на Манолова и състоянието на пътя между села в Генерал Тошево, където хората протестираха и казват, че от 1976 г. не е правен никакъв ремонт. От своя страна Манолова пое ангажимент да поиска отговор от регионалния министър за това какви са плановете за републиканска пътна мрежа в Добричка област както за тази година, така и планираното в Стратегията до 2022 година - кога и кои пътища ще бъдат ремонтирани, кои рехабилитирани и какви средства ще бъдат вложени.
Манолова заяви още, че до края на седмицата ще предложи промяна в наредбата за винетните стикери, като за това ще уведоми и премиера Бойко Борисов, като ще настоява за въвеждането на дневна винетка на минимални цени, която да е достъпна за хората от малките населени места, за да могат те да извършват инцидентни пътувания без това да натоварва бюджетите им, както и да се промени валидността на годишната винетка и тя да важи до месеца на следващата година, от месеца, в който е закупена. Омбудсманът се ангажира още да предложи на МРРБ въвеждането на алтернативни трасета - т.е. пътища, по които хората да могат да се придвижват, без да се налага да плащат винетки. Тя заяви, че ще предложи това, след като добруджанци обясниха, че в Германия, например се плаща винетка само за магистрали и първокласни пътища, а движението по останалите артерии - по-нисък клас, е безплатно.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com