Математикът с кебапчето

Ивайло Кортезов пише задачи на 34 езика, учениците му са ни донесли 40 медала

Математикът с кебапчето | StandartNews.com

София. За последните шест години 42-те деца, които той е подготвил по математика, са донесли на България 40 медала. По стара българска традиция обаче името му се завъртя в медиите, едва когато замириса на скандал. Ивайло Кортезов е авторът на задачата от турнира "Иван Салабашев", предизвикала родителско брожение в нета - за махалата, на която раздавали кебапчета и знаменца на митинг. На въпроса колко кебапчета са били раздадени трябваше да отговарят второкласници. Ден след като родители протестираха, че вкарват "политика" в задачите на децата им, майки и бащи на малки състезатели започнаха подписка "Благодаря, господин Кортезов".

Той е човек, който умее да работи с децата - макар че и сам не може да определи как успява да ги омагьоса с математиката, така че очите им да светнат при вида на задача. Признават го всичките му колеги, тъй като той от години води отборите на състезателите ни до 15-годишна възраст. Завършил е НПМГ със златен медал и сам е участвал в две международни олимпиади и две балканиади - ученичеството му е белязано с 2 златни и два сребърни медала. След това завършва математика в Софийския университет "Св. Климент Охридски" с успех 5,97 и магистратура в института "Пиер и Мария Кюри" в Париж.

В момента Ивайло Кортезов работи в Института по математика на БАН. Първоначално предлагал задачи за състезанията на големите ученици, но след това се отзовал при малките. След разгорелия се спор около задачата колегите му полу на шега казват, че искат да го върнат отново в горните класове. "Винаги бих се радвал да се върна. В малките класове математиката също е интересна, в никакъв случай не е елементарна, но пък в горните майките по-малко ни се месят", признава Кортезов. Разказва, че бил искрено учуден от полярната реакция за задачата, която му хрумнала, след като видял захвърлени след митинг знамена. "Бях потресен, че някой може да хвърли знаме. Нашите деца знаят, че знамето се получава заедно с наградата", разказва той. Не очаквал такова "алергизиране" на ситуацията, още повече че иначе стои встрани от политическия живот. Но пък обича необичайните задачи, които провокират. Самият той качи във фейсбук още една своя задачка, давана преди време на друг турнир: "Чък Норис има във всяка ръка два пъти повече пистолети, отколкото в другата. Колко пистолета общо има в ръцете си Чък Норис?

Самият Кортезов разказва, че езиците са негово хоби. Комбинирани с математиката, те родили конкурса "30 задачи на 30 езика", който той организира всяко лято от 2006 г. насам - първо в София, а след това в Созопол. В състезанието децата трябва не само да решат задачката, но и да познаят от какъв език е преведена - "тоест в текста трябва да им остане малко "месце", по което да познаят това", разказва Кортезов. В състезанието участват деца от България, Русия, Чехия, Румъния. Най-добре с езиковата част се справили чехите, а с математическата - нашите ученици. "Мога да преведа задачи на 34 езика, в момента подготвям и математически речник на тези езици", разказва той. Изчислил обаче, че ще са му нужни 120 г., за да го завърши. Иначе владее отлично френски и руски.

Според Кортезов родното математическо образование е силно разслоено - нещо, което доказват и резултатите от международното изследване PISA. Имаме много шампиони, но държавата не се грижи за тях, за разлика например от съседна Турция, разказва математикът. Хората там мислят не само на ниво състезания, а и на ниво общо образование, признава той. И допълва, че почти всички негови възпитаници заминават за чужбина, но само двама засега са избрали да се върнат обратно.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай