Мая Манолова, представители на браншовите организации от хранителната промишленост и хранителните вериги, Българска агенция по безопасност на храните, Българска хранителна банка и Български червен кръст дадоха началото на нова съвместна кампания под наслов „Великден - Всеки ден". Това съобщиха от пресцентъра на омбудсмана.
Инициативата е продължение на успешно реализираната през април кампания от омбудсмана „Великден за всеки" – „Дари празник за баба и дядо", по време на която бяха събрани близо 1 милион лева, от които 650 хиляди парични средства и хранителни продукти за 360 хиляди лева.
„Целта на кампанията „Великден - Всеки ден" е да отпадне 20 %-тният Данък добавена стойност (ДДС) върху дарената храна. В момента търговците предпочитат да унищожават храната, защото за това не се плаща нищо", обясни Мая Манолова.
Тя изнесе факти, според които при унищожаване на храна от животински произход в екарисаж производителите заплащат от 0,19 до 0,20 стотинки за килограм, т.е. ако даден производител унищожи 1 тон месо, при средна цена от 4 лв., той ще дължи 190 лв., но ако дари този тон, то той ще дължи 800 лв. ДДС., а при дарение на кашкавал по 7 лв. за килограм ще дължи 1 400 лв. ДДС.
„В бранша се разказва случай, при който производител на сладкарски продукти е унищожил 8 тона сладкиши, защото е трябвало да плати хиляди левове ДДС в случай, че дари това количество", допълни общественият защитник.
Националният омбудсман подчерта, че по данни на Националния статистически институт и „Евростат" у нас под прага на бедност живеят над 1,5 млн. българи, близо 50% са хората в риск от бедност или социално изключване, като над 46% от българското население живее в тежки материални лишения, най-засегнати са възрастните хора и българските деца.
„Децата в България до 15 години, които са над 1 млн., се хранят най-зле от техните връстници в Европа. Всяко трето дете не се храни пълноценно, като на трапезата му липсват основни хранителни продукти. Това е така, защото семействата не могат да си го позволят. Същевременно огромни количества с храна се унищожават без да достигнат до гладните. По данни на Българска хранителна банка всяка година се унищожават 670 000 тона храни, които не достигат до нуждаещите се хора. Това се равнява на близо 2,2 милиарда порции, ако се приеме, че всяка една от тях е около 300 грама", посочи омбудсманът.
„Ние предлагаме да се премахне ДДС върху дарените храни, предлагаме тази промяна да се случи в предстоящата бюджетна процедура и да стане факт от 1 януари 2017 г. Подготвили сме писмо с предложение до финансовия министър Владислав Горанов, защото смятаме, че това е правилната процедура – да тръгне от Министерство на финансите /МФ/, да мине през Министерски съвет, да влезе в парламента и параметрите в тази промяна да бъдат заложени още в бюджет 2017 г. Ние сме готови да предложим и законопроект, както и да се включим в работна група към МФ, която да разпише текстовете", каза Манолова.
Тя разкри, че ползите от отпадане на ДДС върху дарената храна ще бъдат за цялото общество - за нуждаещите се, които ежедневно ще получават годна храна в широк асортимент, за държавата, която ще намали социалното напрежение и ще спести хиляди средства за социални нужди, за производителите на храни, защото няма да се разхищава енергията и труда на земеделските стопани и бизнеса за преработка на храни.
„Разпиляването на хранителни ресурси във време, в което има недостиг на храна граничи с безотговорност", категорична бе Мариана Кукушева, председател на УС на Националния браншови съюз на хлебарите и пекарите.
„Искам да благодаря на г-жа Манолова, че пое инициативата и стои твърдо зад думите си, които сподели по време на кампанията „Великден за всеки", още тогава си казахме, че ще се постараем това да не бъде кампания, а да бъде система. Системата „хранителна банка" е може би най-съвършената система, която е измислена, защото социален не означава противопоставяне, а всички да повишават своето благосъстояние", каза на свой ред председателят на Асоциацията на месопреработвателите в България Кирил Вътев.
„Идеята да отпадне ДДС при даряване на храна е кауза, на която Българска хранителна банка се е посветила вече 4-та година. В практиката на нашата организация годишно се спасяват от унищожаване около 270 тона храни, сами можете да направите паралел на фона на 670 000 тона годишно, това е по-малко от половин процент. На този фон често чуваме, че България е най-бедната страна в ЕС. Не е логично, именно по тази причина, храната която унищожаваме всяка година, ако я превърнем в порции храна тя е над 2 милиарда годишно", допълни и изпълнителният директор на Българска хранителна банка Цанка Миланова.
„Намерението на агенцията е цялата процедура да бъде подложена на специален режим на контрол, който да даде възможност по някакъв начин тази идея да бъде компрометирана", гарантира председателят на Българска агенция по безопасност на храните д-р Дамян Илиев.
„БЧК ще бъде лоялен партньор в тази кампания, защото идеята е прекрасна и всички трябва да работим, за да се случи и да даде своите резултати – да няма гладни хора в България", каза председателят на организацията Христо Григоров.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com