Малиноа души за взрив, бретон шпаньол лови дрога

Малиноа души за взрив, бретон шпаньол лови дрога | StandartNews.com

Когато станат на 8 г., полицейските кучета излизат в пенсия

Дарк и Баро се прочуха заради паниката на летището

Полицейските кучета Дарк и Баро бяха главни герои в паниката около белия бус до летище София. Двата песа надушиха взрив в паркираното возило, но след няколко часа ровене такъв не бе открит. След голямата суматоха, разгневила даже премиера, се стигна до ироничен въпрос към МВР шефа Румяна Бъчварова дали и кучетата ще бъдат наказани.

Със сигурност обаче девойката Дарк и белгийският малиноа Баро не са единствените "грешници". Наличието на следи от взрив в буса бе потвърдено и от специалния апарат "Снифекс". Дали наистина някога в белгийския "Мерцедес Спринтер" е имало адска машина, дали това са следи от пиратки или пък е протекла стара батерия, която отделя химични вещества, подобни на съставките на бомбите, така и не стана ясно.

Двата песа обаче продължават да дават дежурства. Дарк е немска овчарка, на 3,5 години, и "работи" в Специализирания отряд за борба с тероризма. Тя е сред най-добре обучените кучета, открива около 20 вещества, съставки на съвременни взривове.
Баро е от породата белгийска малиноа, смятана за най-подходяща за откриване на бомби. Преди десетина години родните мутри луднали по този вид белгийска овчарка, въпреки че цената й върви между 15 и 30 бона. "Преди всяко тръгване на джипа с боса задължително кучето се пускаше около и под автомобила, за да души за експлозив", разказа пред "Стандарт" един от собствениците на специализирани кучкарници. Твърди се, че белгийското малиноа е спасило поне 7 пъти живота на фигури от подземния свят.

За полицаите уменията на белгийското малиноа е повече легенда. "Всяко куче с добър ловен инстинкт може да бъде обучено да надушва взривове или наркотици", казва експерт от най-големия полицейски кучкарник у нас в Берковица. Въпреки това експертите признават, че малиноа държи палмата за търсене на взривове, а най-добрата порода за дрога е бретон шпаньолът.
В България като полицейски кучета основно се развъждат немска овчарка - сива и черна, малиноа, лабрадор и голдън ретрийвър. В кучешката школа в града под Стара планина питомниците постъпват едва след като навършат 1 година.

"Отначало кучетата се взимат, когато са на 2 месеца. През това време водачите им ги обучават на навици като послушание и поддържане на рефлексите. Когато станат на година, идват в школата за курсове. Те са на 2 нива по 2 месеца. Когато станат на 8 години, ги пенсионират, а личните им водачи ги взимат вкъщи", обясняват експерти от школата.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Тагове:
Коментирай