1 милиард лева изтеглени за три дни от трезора
София. На 20 юни, петък, в 11,40 часа, в БНБ е било получено искане от ръководството на КТБ за поставяне на банката под специален надзор.
По закон Централната банка е длъжна да изпълни искането. Това беше направено - първо при КТБ, а после и при свързаната с нея банка "Креди Агрикол България", съобщи Иван Искров. И в двете банки от групата на КТБ бяха назначени квестори, а на 25 юни влязоха и независими одитори. Целта бе да бъде направен преглед на активите и пасивите на банките.
Липсват, а по-вероятно и да са унищожени, в дните преди квестурата съществени части от кредитните досиета за кредитен портфейл в размер на 3,5 млрд. лв., докладват одиторите. При положение, че общият кредитен портфейл на банката е 5,4 млрд. лв. Значителна част от този портфейл сочи за много голяма свързаност между длъжниците и мажоритарния акционер на банката Цветан Василев, пишат одиторите. В резултат на липсата на достатъчно информация одиторите изразяват мнение, че не може да се оцени финансовото състояние на длъжниците и възможността им да обслужват кредитите си. Те не казват дали кредитите са добри или лоши, а че нямат информация, на която да базират своята оценка, коментира Искров. Не могат да бъдат оценени наличието и качеството на обезпеченията, което води до невъзможност за съставяне на крайно заключение за състоянието на кредитния портфейл в тази му част, която е в размер на 3,5 млрд. лв. За съжаление тези действия не могат да бъдат регистрирани с инструментариума на дистанционния банков надзор и навеждат на мисълта за умишлени злоупотреби, посочи Искров. Тези действия на длъжностни лица в КТБ е възможно да доведат до съзнателно ощетяване на банката със стотици милиони левове. Очевидно е, че миноритарните акционери в КТБ също са жертва на тези злоупотреби, смята управителят на БНБ. Затова докладът на одиторите вчера беше внесен при главния прокурор.
"На 18, 19 и 20 юни, след множество медийни публикации и според нас странна пресконференция на тогавашното ръководство на КТБ, от банката бяха изтеглени суми за близо 1 млрд. лв.", посочи още Искров.
Сумата, която е източена от КТБ, е на стойност 205 887 223 лева. Парите са изтеглени на 19 юни, само ден преди банката да бъде поставена под специален надзор, обяви управителят на БНБ Иван Искров. Според проверка от назначените в КТБ квестори, тегленето на колосалната сума е станало чрез трето лице. Пачките са предадени само срещу разписка на Цветан Василев. Повечето банкноти са били в евро. "Ние бяхме шокирани, тъй като не можем да си представим такова голямо количество банкноти, но нека на този въпрос да отговорят колегите от Софийска градска прокуратура и следствието", коментира Искров. Според него трябва да се види изнесени ли са тези пари от страната и ако да - как е станало това и кой е бил на смяна по граничните пунктове и летища. "Какво деяние е това и какви действия следва да се предприемат, е от компетенциите на прокуратурата. Разследващите органи могат да отговарят на въпроса дали по този начин мажоритарният собственик Цветан Василев не е ограбил собствената си банка", каза Искров. И увери, че прокуратурата може да разчита напълно на експертния потенциал на БНБ. Данните на квесторите за изтеглените над 205 млн. лв. в брой от КТБ още на 9 юли са внесени при главния прокурор поради съмнения за криминални действия на лица, свързани с банката, каза Искров.
Източването на банката обаче е започнало много по-рано. Това става ясно от докладите на независимите одитори, които влязоха в КТБ и "Креди Агрикол", за да направят преглед на активите и пасивите им. Заключенията от прегледа по отношение на "Креди Агрикол България" са положителни. Това е добре управлявана банка с добри банкови практики. Състоянието на кредитния й портфейл е много добро. Неговото обезпечаване и необходимите провизии са на достатъчно високо и добро ниво, пишат одиторите. "Креди Агрикол" беше придобита от КТБ съвсем наскоро.
Резултатите от прегледа на КТБ обаче говорят за действия, несъвместими със закона и добрите банкови практики, каза Искров.
"Оттук нататък БНБ съвместно с правителството се концентрираме върху преструктурирането и оздравяването на добрата част от КТБ с оглед защита на интересите на всички нейни вложители", заяви Искров.
Влошаването започва преди 12 месеца
Димитър Костов, подуправител на БНБ, управления "Банково" и "Фискални услуги"
Около 40% от кредитния портфейл на КТБ е генериран за последните 12 месеца. Освен това в хода на проверката, съпоставяйки степента на пълнота на документацията, се оказа, че през последните 12 месеца се наблюдава нарушаване на пълнотата на документите. Ако преди 12 месеца е имало някакви отчети за финансовото състояние на фирмите, на които се отпускат кредити, или за качеството на обезпеченията, след това тях вече ги няма. Независимо, че законовото изискване е да има отчети, например за предходната година. Т.е. наблюдаваме едно влошаване на качеството на контрола и на качеството на кредитирането. Започват да се появяват фирми, при които обемът на бизнеса не съответства на обема на кредита, с неяснота за целевото използване на кредите - т.е. в досието няма документи, които да потвърждават целевото им използване.
Йовчев: Има данни за тежко престъпление
Явно липсват пари от КТБ, има образувано досъдебно производство, но срещу кого - сега не мога да кажа. Това заяви вицепремиерът и вътрешен министър Цветлин Йовчев, цитиран от БГНЕС. "Има данни за извършено тежко престъпление и то се разследва в момента. Ситуацията в КТБ е коренно различна от ситуацията в другите банки и нищо няма да остане без разследващите да предприемат определени действия", каза Йовчев.
На въпрос дали трябва да се върне наказателната отговорност за раздаването на необезпечени кредити, Йовчев отговори уклончиво: "Трябва да се мисли в тази посока, но ако бъде приета такава мярка, ще се затруднят чисто търговските операции".
Вежди: Натоварил е 1,7 млрд. в самолет
Цветан Василев е откраднал 1,7 млрд. лв. от КТБ, каза пред журналисти депутатът от ГЕРБ Вежди Рашидов. Той внесе вчера в прокуратурата анонимно писмо, което е получил по пощата. Писмото е било подписано от няколко души, които са поставили единствено инициалите си. Рашидов заяви, че е разпознал някои от тях като хора от Управителния съвет на КТБ. По думите на депутата от ГЕРБ в писмото се описва как Василев подготвял кражбата на парите в рамките на 27 дни. Според него средствата били изнасяни кеш и товарени на частен самолет. Попитан защо самият той е вложил парите си в КТБ, Рашидов заяви, че се е интересувал коя банка дава най-добри условия и е търсил своя интерес.
Проверка на "Стандарт" установи, че полети от територията на България до чуждестранни аерогари могат да се извършват единствено от 5-те международни летища - София, Варна, Бургас, Пловдив и Горна Оряховица. Малки самолети също могат да напускат територията на страната само от някое от 5-те посочени летища. Съществува обаче и практика, при която по сключено споразумение между МВР и МФ и съответно малко летище, по предварителна заявка на него да пристигне мобилна група от митничари и гранични полицаи за проверка на конкретен полет.
Белезници за шефа и касиерката
Орлин Русев разпоредил, а Маргарита Петрова извадила пачките, изнесени в чували
Изпълнителният директор на КТБ Орлин Русев бе арестуван вчера в Созопол, съобщиха от прокуратурата. Новината дойде няколко часа след като от БНБ съобщиха, че са подадени сигнали за изтеглени над 205 млн. лева от банката ден преди в нея да влязат квесторите на БНБ. Има доказателства, че Орлин Русев лично е разпоредил 205 887 223 да бъдат изнесени от трезора на банката и предоставени на трети лица, пише в официалното съобщение на държавното обвинение. От него става ясно, че в сряда късно следобед управителят на БНБ е депозирал до главния прокурор сигнал, придружен с копия от документи.
В сигнала се посочва, че предишния ден БНБ е била уведомена от квесторите за неправомерно теглене от трезора на банката на необичайно големи суми. Става дума за 93 139 500 евро, 23 657 575 лева и 45 хиляди щатски долара. За изтеглената сума е арестувана и обвинена главната касиерка на КТБ Маргарита Петрова. Според прокуратурата тя извадила парите от трезора в чували и ги предала на трети лица, без да се пояснява кои са те. Прокуратурата е повдигнала срещу Петрова обвинение за длъжностно присвояване в особено големи размери. Предвиденото наказание в НК, ако се докаже вината й, е от 10 до 20 г. затвор. Спрямо Петрова е постановено задържане до 72 часа. В този срок ще се изготви искане до съда за вземане на мярка за неотклонение "задържане под стража". От съобщението на държавното обвинение става ясно още, че се подготвят документи и за призоваване на Цветан Василев по реда на международната правна помощ. Според последна информация за него той пребивава във Виена. Вече са били разпитани много свидетели, иззети са документи и записи от охранителни камери, назначени са графологична и техническа експертиза. Провежда се и оглед на трезора на КТБ АД.
"Имам информация, че арестуваният шеф на УС на КТБ Орлин Русев е защитен свидетел по делото за КТБ".
Изненадващата новина съобщи финансистът Стоян Александров в интервю за BPost.bg. Според него двама от висшия мениджмънт на банката са сигнализирали органите на реда за изтеглените милиони в брой. Те обявили, че не са били съгласни с финансовата операция за изтегляне над 205 млн. лева в брой в деня преди влизането на квесторите и са сигнализирали прокуратурата. Затова банкерите вече били със статут на защитени свидетели, твърди Александров.
Задържаният Орлин Русев е роден през 1967 г., сочи справка в сайта на КТБ. Започва кариерата си в ЦКБ през 1993 г. От 1999 г. в продължение на една година е началник отдел "Левова наличност и пазари" в ТБ "България инвест". През 2000 г. постъпва в КТБ като началник на Управление "Левова наличност и ценни книжа", а в периода 2002 г. - 2003 г. е неин прокурист. От 21.07.2003 г. е изпълнителен директор, а от 04.02.2005 г. е и председател на УС. Отговаря за ликвидността, сигурността, счетоводството, обслужването на клиенти и дейността, свързана със статистиката и банковите регулатори.
Цветан Василев: Ще си говорим в съда
Ще си говорим в съда с институциите, които съдействаха и бездействаха, за да се случи всичко това, пише в отворено писмо, разпространено от Цветан Василев. В него се твърди, че от няколко месеца срещу банкера е предприета масирана, целенасочена и манипулативна кампания, която се е пренесла и върху всичко, свързано с неговото име. Основната цел на безпрецедентния натиск е КТБ, пише в писмото. Василев твърди, че досиетата за раздадените кредити не са изчезнали, а са в следствените органи. "Не стана ясно как и по какъв начин парите, за които ме обвиняват, са взети и предадени ми, при положение, че от 10.06.2014 г. аз не съм бил в България", пише в писмото. "Държа да информирам обществеността, че съм дал нотариално заверени показания пред съдии от страни членки на ЕС", се казва още в съобщението, подписано от Цветан Василев.
По-късно Цветан Василев обяви пред Би Ти Ви, че до дни ще се върне от Виена в България и ще даде показания пред оторизираните органи и своята версия за състоянието на банката.
Уволниха шефа на ВИП-а на летище София
Несменяемият от две десетилетия директор на ВИП-а на летище София Борис Попов вчера е бил освободен от изпълнителния директор на аеропорта Христо Щерионов. Това потвърди самият Щерионов пред "Стандарт". Попов е освободен с моя заповед, но мотивите за това нямат връзка с проблемите в банковия сектор, заяви Щерионов. Според осведомени, Борис Попов е в пенсионна възраст. От прокуратурата обаче не коментираха информацията освобождаването на Попов да е свързано с одита на КТБ и изтеглянето на над 200 млн. от банката. "Не може да коментираме дали износът на тези пари е станал през ВИП-терминала на летище София", заявиха обвинители.
Проверяват качеството на одитите
Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори се е самосезирала и проверява качеството на одитите на КТБ. Това стана ясно от думите на управителя на БНБ Иван Искров на заседание на бюджетната комисия в парламента.
Пред депутатите той представи резултатите от възложения от БНБ одит в банката. Проверката беше извършена съвместно от "Делойт одит", "Ърнст и Янг" и "Афа" ООД. Досега годишните отчети на КТБ бяха заверявани от "КПМГ България".
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com